1. Baseret på figuren nedenfor, hvis ledningens krumningsradius er 50 cm, bestem størrelsen af magnetfeltet i krumningens centrum (ved punkt 0, se figuren nedenfor). (µ o = 4π.10-7 Wb.A -1 m -1 )
Kendt:
Radius (r) = 50 cm = 0.5 m
Elektrisk strøm (I) = 1.5 ampere
Vakuumpermeabiliteten ( µo ) = 4π.10⁻⁶ Wb.A⁻¹ m⁻¹
Ønskes: Størrelsen af magnetfeltet
opløsning:
360 o = 1 omkreds af en cirkel . 120 o / 360 o = 1/3 så 120 o = 1/3 x omkredsen af en cirkel.
Ligningen for magnetfeltet i midten af spolen med flere løkker:
![]()
B = magnetfeltets størrelse, N = antal sløjfer, I = elektrisk strøm, r = krumningsradius
I ovenstående problem er der kun én løkke, så N er elimineret fra ligningen. Trådspolen i ovenstående problem er ikke 1 cirkel, men 1/3 cirkel:
![]()
Størrelsen af magnetfeltet i krumningsmidtpunktet:

2. Baseret på figuren nedenfor er den elektriske strøm, der løber i ledningen, 6 A, og krumningsradiusen er R = 3π cm, for at bestemme størrelsen af magnetfeltet i punkt P.
Kendt:
Krumningsradius (r) = 3π cm = (3π/100) m
= 3π/10² m = 3π, 10² m
Elektrisk strøm (I) = 6 A
Vakuumpermeabiliteten ( µo ) = 4π.10⁻⁶ Wb.A⁻¹ m⁻¹
Ønskes: Størrelsen af magnetfeltet
opløsning:
360o = 1 omkreds af en cirkel. 45o / 360o = 1/8 så 45o = 1 / 8 x omkreds af en cirkel.
Størrelsen af magnetfeltet i krumningsmidtpunktet:

3. Elektrisk strøm flyder i en ledning = 9-A, krumningsradius (R) = 2π cm og µ o = 4π.10-7 Wb.A - 1.m - 1 . Bestem størrelsen af magnetfeltet i punkt P.
Kendt:
Krumningsradius (r) = 2π cm = (2π/100) m
= 2π/10² m = 2π, 10⁻² m
Elektrisk strøm (I) = 9 A
Vakuumpermeabiliteten ( µo ) = 4π.10⁻⁶ Wb.A⁻¹ m⁻¹
Ønsket: Størrelsen af magnetfeltet i punkt P
opløsning:
360o - 120o = 240o. 240o / 360o = 2/3 så 240o = 2/3 x omkreds af en cirkel.
Størrelsen af magnetfeltet i krumningsmidtpunktet:
