Cirkulær bevægelse – problemer og løsninger
1. En genstand på 10 kg bevæger sig i en cirkel med en konstant hastighed på 4 m/s. Hvis cirklens radius er 0.5 meter, så:
1) Cirklernes frekvens er 4/π Hz
2) Centripetalaccelerationen er 32 ms -2
3) Centripetalkraften er 320 N
4) Perioden er 4π s.
Hvilke er de sande udsagn?
Kendt:
Objektets masse (m) = 10 kg
Den lineære hastighed (v) = 4 m/s
Cirklens radius (r) = 0.5 meter
opløsning:
1) Cirklens frekvens
v = 2π rf
4 = 2π (0.5) f
4 = π f
f = 4/π Hertz
2) Centripetalaccelerationen
a s = v² / r = 4² / 0,5 = 16 / 0,5 = 32 m/ s²
3) Centripetalkraften
F = ma s = (10)(32) = 320 N
4) Periode
T = 1 : f = 1 : 4/π = 1 x π/4 = π/4
2. En genstand bevæger sig i en cirkel med en radius på 6 meter. Hvis genstanden runder 16 cirkler på 2 minutter, hvad er så genstandens lineære hastighed?
Kendt:
Radius (r) = 6 meter
Vinkelhastigheden (ω) = 16 omdrejninger / 2 minutter = 8 omdrejninger / minutter = 8 omdrejninger / 60 sekunder = 0.13 omdrejninger/sekund.
Ønsket: Den lineære hastighed (v)?
opløsning:
v = r ω = (6 meter)(0.13 omdrejninger/sekund) = 0.8 meter/sekund
I radianer:
1 omdrejning = 2π radianer = 2(3.14) = 6.28 radianer
Vinkelhastigheden = 8 (6.28) radianer / 60 sekunder = 50.24 radianer / 60 sekunder = 0.84 radianer/sekund
v = r ω = (6 meter)(0.84 radianer/sekund) = 5.04 radianer/sekund.
3. Et objekt med en radius på 20/π cm roterer 4 gange på 1 sekund. Hvad er den lineære hastighed af kanten af et objekt?
Kendt:
Radius (r) = 20/π cm = 20 / 3.14 cm = 6.4 cm = 0.064 meter
Vinkelhastigheden (ω) = 4 omdrejninger / 1 sekund = 4 omdrejninger / sekund.
1 omdrejning = (2)(3.14) radianer = 6.28 radianer
Vinkelhastigheden (ω) = (4)(6.28) radianer/sekund = 25.12 radianer/sekund
Ønsket: Den lineære hastighed af objektets kant (v)
opløsning:
v = r ω = (0.064 meter)(25.12 radianer/sekund) = 1.6 meter/sekund
4. Et objekt bevæger sig i en cirkel med konstant hastighed, objektets lineære hastighed afhænger af…
opløsning:
Ligningen for den lineære hastighed af den cirkulære bevægelse:
![]()
v = den lineære hastighed
d = 2πr = omkreds
T = periode = den tid, der kræves til én fuld omdrejning.
5. En genstand bevæger sig i en cirkel med en radius på 50 meter. Hvis genstandens vinkelhastighed er 120 o/min, hvad er så genstandens tidsinterval og lineære hastighed?
Kendt:
Radius (r) = 50 cm = 0.5 meter
Vinkelhastigheden (ω) = 120 o/min = 120 omdrejninger / 1 minut = 120 omdrejninger / 60 minutter = 2 omdrejninger / 1 sekund
1 omdrejning = 2π radianer
Vinkelhastigheden (ω) = 2 (2π radianer) / 1 sekund = 4π radianer/sekund
Ønsket: Tidsintervallet (T) og den lineære hastighed (v)
opløsning:
Periode (T):
Periode er den tid, der kræves for en fuld omdrejning.
Et objekt roterer to omdrejninger på 1 sekund = 1 omdrejning pr. 0.5 sekunder. Periode = 0.5 sekunder.
Den lineære hastighed (v):
v = r ω = (0.5 meter)(4π radianer/sekund) = 2π meter/sekund.
- Hvad er forskellen mellem tangentialhastighed og vinkelhastighed i cirkulær bevægelse?
Svar : Tangentiel hastighed er den lineære hastighed af et punkt på et roterende objekt, og den angiver, hvor hurtigt punktet bevæger sig langs sin cirkulære bane. Vinkelhastighed refererer derimod til, hvor hurtigt vinklen ændrer sig, når objektet roterer. Tangentiel hastighed måles typisk i meter pr. sekund (m/s), hvorimod vinkelhastighed normalt måles i radianer pr. sekund (rad/s).
- Hvad er centripetal acceleration, og hvordan hænger den sammen med cirkulær bevægelse?
Svar : Centripetal acceleration er den acceleration, som et objekt oplever, når det bevæger sig i en cirkulær bane. Den peger altid mod cirklens centrum og er ansvarlig for at holde objektet i sin cirkulære bane. Formlen for centripetal acceleration er hvor er den tangentielle hastighed, og er cirklens radius.
- Hvorfor har et objekt i ensartet cirkulær bevægelse acceleration, selvom dets hastighed er konstant?
Svar : Mens hastighedens størrelse forbliver konstant i ensartet cirkulær bevægelse, ændrer hastighedens retning sig. Da acceleration er defineret som en ændring i hastighed, og hastighed er en vektorstørrelse med både størrelse og retning, udgør enhver retningsændring en acceleration. I dette tilfælde er det centripetal acceleration.
- Hvordan hænger den nødvendige kraft for at opretholde en cirkulær bevægelse sammen med objektets masse og cirklens radius?
Svar : Den nødvendige kraft til at opretholde en cirkulær bevægelse er givet ved centripetalkraftformlen:
- Hvorfor føler du dig skubbet udad, når en bil drejer skarpt (f.eks. i en rundkørsel)?
Svar : Dette skyldes den "fiktive" centrifugalkraft, som er en opfattet kraft, der virker udad på et legeme, der bevæger sig i en cirkulær bane. Det er ikke en reel kraft i betydningen et skub eller træk, men snarere en effekt af inerti. Din krop ønsker at bevæge sig i en lige linje (Newtons første lov), men bilens vægge eller sikkerhedssele udøver en kraft for at holde dig i bevægelse i en cirkel. Dette skaber følelsen af at blive skubbet udad.
- Hvilken rolle spiller friktion i cirkulær bevægelse, især når en bil drejer på en vej?
Svar : Friktion mellem dækkene og vejen giver den nødvendige centripetalkraft, der gør det muligt for en bil at dreje. Uden tilstrækkelig friktion ville bilen glide eller skride og dermed ikke følge sin tilsigtede cirkulære bane.
- Hvordan ændrer centripetalkraften sig, hvis radius af den cirkulære bane halveres, men hastigheden forbliver den samme?
Svar : Hvis radius halveres, og hastigheden forbliver den samme, vil centripetalkraften fordobles, da centripetalkraften er omvendt proportional med radius.
- Hvorfor kan vi ikke have centrifugalkraft uden centripetalkraft i en cirkulær bevægelse?
Svar : Centrifugalkraft er en reaktiv eller "fiktiv" kraft, der observeres i en roterende referenceramme. Den ser ud til at skubbe objekter udad fra rotationscentret. For at et objekt kan bevæge sig i en cirkulær bane, skal der dog være en reel kraft, der virker mod centrum, hvilket er centripetalkraften. Uden centripetalkraft ville der ikke være nogen cirkulær bevægelse til at begynde med, og derfor ingen opfattelse af centrifugalkraft.
- Hvordan er tyngdekraften mellem Jorden og Månen ansvarlig for Månens cirkulære bane?
Svar : Tyngdekraften mellem Jorden og Månen fungerer som centripetalkraften, der holder Månen i sin bane omkring Jorden. Uden denne tyngdekraft ville Månen bevæge sig i en lige linje i stedet for sin cirkulære (eller mere præcist, elliptiske) bane.
- Hvis en snor, der er bundet til en kugle, forkortes med halvdelen, mens kuglen drejes i en cirkel med samme hastighed, hvordan ville spændingen i snoren så ændre sig?
Svar : Hvis snorens længde (som svarer til radius af den cirkulære bane) halveres, mens hastigheden holdes konstant, vil den nødvendige centripetalkraft (og dermed spændingen i snoren) fordobles. Dette skyldes, at centripetalkraften (og i varierende grad spændingen i dette scenarie) er omvendt proportional med radius.