5 eksempler på Torricellis sætning
1. Et stort kar indeholder vand og har en vandhane som vist på billedet. Hvis g = 10 ms-2, maka kecepatan Vandsprøjtet fra hanen er…

A. 3 ms-1
B. 8 ms-1
C. 9 ms-1
D. 30 ms-1
Ø. 900 ms-1
Diskussion
Det er kendt :
Højde (h) = 85 cm – 40 cm = 45 cm = 0,45 meter
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/s2
Spurgte Vandsprøjtehastighed fra hanen (v)
Jawab :
Torricellis sætning angiver, at hastigheden af vand, der sprøjter gennem et hul i en afstand h fra vandoverfladen, er den samme som hastigheden af vand, der falder frit fra en højde h.
Vandsprøjtens hastighed beregnes ved hjælp af formlen for frit fald. vt2 = 2 gh
vt2 = 2 gh = 2(10)(0,45) = 9
vt = √9 = 3 m/s
Det rigtige svar er A.
2. En vandtank indeholder vand, og der er et hul i væggen (se billede). Vandets hastighed, når det kommer ud af hullet, er… (g = 10 ms)-2)

A. 12 ms-1
B. 10 ms-1
C. 6 ms-1
D. 5 ms-1
Ø. 2 ms-1
Diskussion
Det er kendt :
Højde (h) = 1,5 m – 0,25 m = 1,25 meter
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/s2
Spurgte Vandets hastighed, når det kommer ud af hullet (v)
Jawab :
vt2 = 2 gh = 2(10)(1,25) = 25
vt = √25 = 5 m/s
Det rigtige svar er D.
3. Et reservoir indeholder vand, der er 1 meter højt (g = 10 ms)-2) og på væggen er der et lækagehul (se billede). Vandets hastighed, der kommer ud af hullet, er...
A. 1 ms-1
B. 2 ms-1
C. 4 ms-1
D. 8 ms-1
Ø. 10 ms-1
Diskussion
Det er kendt :
Højde (h) = 1 m – 0,20 m = 0,8 meter
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/s2
Spurgte Vandets hastighed, når det kommer ud af hullet (v)
Jawab :
vt2 = 2 gh = 2(10)(0,8) = 16
vt = √16 = 4 m/s
Det rigtige svar er D.
4. Vandtanken har et lille hul i højre side. Vandstrømmen ud af hullet er…
A. Sammenlignelig med h
B. Sammenlignelig med h1
C. Sammenlignelig med √h
D. Sammenlignelig med h2
E. Sammenlignelig med (h1 - h2)
Diskussion:
Formlen for vandgennemstrømningshastigheden, der kommer ud af hullet:
v2 = 2 gh
Beskrivelse: v = vandhastighed, g = tyngdeacceleration, h = hullets afstand fra vandoverfladen.
Baseret på ovenstående formel konkluderes det, at vandstrømningshastigheden er proportional med roden af h.
Det rigtige svar er C.
5. Beholderen, der indeholder væsken, har to huller på begge sider, som vist på billedet nedenfor. Hullet til venstre er 3 gange større end hullet til højre. Vandgennemstrømningshastigheden i hullet til venstre = v1 og vandgennemstrømningshastigheden i hullet til højre er v2Hvis afstanden mellem de to huller fra væskens overflade er den samme, så…
A. v.1 = 1/2 volt2
B. v.1 = v2
C. v.1 = 2 volt2
D. v.1 = 1/4 volt2
E. v.1 = 4 volt2
Diskussion:
Det er kendt :
A1 = 3, A2 = 1, antal1 = v1i2 = v2
Spurgte :
v1 og v2 ?
Jawab :
Formlen for vandgennemstrømningshastigheden, der kommer ud af hullet:
v2= 2 gh
Vandstrømmen i hullet afhænger kun af tyngdeaccelerationen og højden. Begge huller har samme højde (h), så v1 = v2.
Det rigtige svar er B.