9 příkladů otázek týkajících se hustoty
1. Objem tělesa je 8 cm³ a jeho hmotnost je 84 gramů, takže jeho hustota je...
A. 10,5 g/ cm³
B. 8,5 g/ cm³
C. 6,4 g/ cm³
D. 4,8 g/ cm³
Diskuse
Je známo, že:
Objem (V) = 8 cm³
Hmotnost (m) = 84 gramů
Otázka: Hustota ( ρ)
Odpověď:
Vzorec pro hustotu :
ρ = m / V = 84 gramů / 8 cm³ = 10,5 gramů/ cm³
Správná odpověď je A.
2. Dřevěná kostka má objem 5 cm³ . Pokud je hustota dřeva 250 g/cm³ , pak je hmotnost dřeva…
A. 1250 g
B. 50 g
C. 10 g
D. 2 g
Diskuse
Je známo, že:
Objem dřeva (V) = 5 cm³
Hustota dřeva ( ρ ) = 250 g/ cm³
Otázka: Hmota dřeva
Odpověď:
Vzorec pro hustotu:
p = m/V
Popis: ρ = hustota, V = objem, m = hmotnost
Dřevní hmota:
m = ρ V = (250 g/cm³ ) (5 cm³ ) = 1250 gramů
3. Podívejte se na obrázek na boku!
Pokud je objem vody 35 cm³ a hmotnost tělesa = 60 gramů, pak je hustota tělesa...
A. 2,40 g/cm
B. 1,71 g/ cm³
C. 1.00 g/ cm³
D. 0,63 g/ cm³
Diskuse
Je známo, že:
Objem vody (V) = 35 cm³
Hmotnost objektu (m) = 60 gramů
Otázka: Hustota objektu ( ρ)
Odpověď:
Hustota:
ρ = m / V = 60/35 = 1,71 gramů/ cm³
Správná odpověď je B.
4. Kov hliník má hmotnost 120 gramů a objem 60 cm³ , takže jeho hustota je...
A. 2 g/ cm³
B. 20 g/ cm³
C. 200 g/ cm³
D. 2.000 g/ cm³
Diskuse
Je známo, že:
Hmotnost (m) = 120 gramů
Objem (V) = 60 cm³
Otázka: Hustota
Odpověď:
Vzorec pro hustotu:
ρ = m / V
ρ = 120 gramů / 60 cm³
ρ = 2 gramy/ cm³
Správná odpověď je A.
5. Čtyři studenti měřili objekty, výsledky experimentu jsou uvedeny v následující tabulce:
Studenti, kteří měří objekty stejným materiálem, jsou…
A. Studenti A a B
B. Studenti B a C
C. Studenti B a D
D. Studenti C a D
Diskuse
Předměty vyrobené ze stejného materiálu mají stejnou hustotu nebo hmotnost. Naopak předměty vyrobené z různých materiálů mají různé hmotnosti.
Vzorec pro hustotu je:
p = m/V
Popis: ρ = hustota, m = hmotnost, V = objem

Správná odpověď je B.
6. Podívejte se na diagram měření s použitím následujících materiálů a nástrojů! Pokud je hmotnost objektu 300 gramů, pak je hustota objektu...
A. 3,0 g/cm3
B. 7,5 g/ cm³
C. 15 g/ cm³
D. 320 g/ cm³
Diskuse
Je známo, že:
Hmotnost objektu (m) = 300 gramů
Objem předmětu (V) = objem rozlité vody = 20 cm³
Otázka: Hustota objektu
Odpověď:
Vzorec pro hustotu:
ρ = m / V = 300 gramů / 20 cm³ = 15 gramů/ cm³
Správná odpověď je C.
7. Podívejte se na obrázek!
Pokud je předmět o hmotnosti 316 gramů vložen do nádoby naplněné vodou, jak je znázorněno na obrázku, pak je hustota předmětu...
A. 7,9 kg/m²3
B. 15,8 3 kg/ m³
cca 7.900 3 kg/ m³
D. 15.800 kg/ m³
Diskuse
Je známo, že:
Hmotnost objektu (m) = 316 gramů
Objem předmětu (V) = objem rozlité vody = 40 mililitrů
Otázka: Hustota objektu
Odpověď:
Před výpočtem hustoty nejprve převeďte jednotky hmotnosti a objemu objektu.
Hmotnost objektu = 316 gramů = 316/1000 kg = 0,316 kg
Objem objektu = 40 mililitrů = 40/1000 litrů = 4/100 litrů = 0,04 litru
1 litr = 1 krychlový decimetr (dm³ ) = 1/1000 krychlového metru (m³ ) = 0,001 m³
0,04 litru = (0,04)(0,001) m³ = 0,00004 m³
Hustota objektu:
ρ = m / V = 0,316 kg / 0,00004 m 3 = 316 kg / 0,04 m 3 = 7900 kg/m 3
Správná odpověď je C.
8. Podívejte se na následující obrázek s měřením!
Hustota horniny podle údajů na obrázcích (obr. 1) a (obr. 2)
A. 6.000 3 kg/ m³
B. 4.000 3 kg/ m³
cca 2.400 3 kg/ m³
D. 670 kg/ m³
Diskuse
Je známo, že:
Uveďte všechny jednotky v mezinárodní soustavě
Hmotnost kamene (m) = 100 gramů + 20 gramů = 120 gramů = 120 / 1000 kilogramů = 0,120 kilogramu
Objem kamene (V) = objem vytlačené vody = 80 mililitrů – 60 mililitrů = 20 mililitrů = 20 / 1000 litrů = 2/100 litrů = 0,02 litru
1 litr = 1 krychlový decimetr (dm³ ) = 1/1000 krychlového metru (m³ ) = 0,001 m³
0,02 litru = 0,02 x 0,001 m³ = 0,00002 m³
Otázka: Hustota horniny
Odpověď:
Hustota horniny:
ρ = m / V = 0,120 kg / 0,00002 m 3 = 120 kg / 0,02 m 3 = 6000 kg/m 3
Správná odpověď je A.
9. Zuzka, žákyně 7. třídy, dostala od učitele úkol určit typ objektu M. Zuzka změřila hmotnost a objem objektu pomocí nástrojů zobrazených na obrázku.

Na základě výsledků měření objektu a shody hustoty v tabulce se určí typ měřeného objektu...
A. Hliník
B. Zinek
C. Železo
D. Kuningan
Diskuse
Všechny jednotky jsou vyjádřeny v mezinárodním systému
Je známo, že:
Hmotnost objektu M (m) = 168 gramů = 168/1000 kilogramů = 0,168 kilogramu
Objem objektu M (V) = objem vytlačené vody = 80 ml – 60 ml = 20 mililitrů = 20/1000 litrů = 2/100 litrů = 0,02 litru
1 litr = 1 krychlový decimetr (dm³ ) = 1/1000 krychlového metru (m³ ) = 0,001 m³
0,02 litru = 0,02 x 0,001 m³ = 0,00002 m³
Otázka: Hustota objektu
Odpověď:
Hustota objektu je:
ρ = m / V = 0,168 kg / 0,00002 m 3 = 168 kg / 0,02 m 3 = 8400 kg/m 3
Podle tabulky hustoty je předmět s hustotou 8400 kg/m³ mosaz.
Správná odpověď je D.
Zdroj otázky:
Otázky z celostátní zkoušky z přírodních věd pro druhý stupeň základní školy/islámského stupně základní školy