3 příklady otázek z Ohmova zákona
1. Na základě údajů v tabulce je hodnota elektrického odporu ... Popisují údaje v tabulce Ohmův zákon?

Diskuse
R = V / I = 2 volty / 4 ampéry = 1/2 Ω
R = V / I = 4 volty / 8 ampérů = 1/2 Ω
R = V / I = 3 volty / 6 ampérů = 1/2 Ω
R = V / I = 5 volty / 10 ampérů = 1/2 Ω
Podle Ohmova zákona je poměr V/I konstantní. Obsah výše uvedené tabulky tedy Ohmův zákon vysvětluje.
2. Proud v kusu vodivého drátu je 4 A. Pokud je rozdíl potenciálů na obou koncích 12 voltů, jaký je odpor?
Diskuse
R = V / I = 12 voltů / 4 ampéry = 3 Ω
3. Popisují data v tabulce níže Ohmův zákon?

Diskuse
Hodnota elektrického odporu na základě údajů v tabulce je:
R1 = V / I = 1,50 / 0,08 = 18,75 ohmů
R2 = V / I = 2,80 / 1,50 = 2,87 ohmů
R³ = V / I = 3,99 / 2,10 = 1,9 ohmů
Hodnota V/I není konstantní, a proto nepopisuje Ohmův zákon. Ohmův zákon platí, pokud je hodnota V/I konstantní.