1. Un ughjettu cilindricu cavu (I = m R 2 ) si move per rotulà senza scivulà nantu à un pianu inclinatu ruvidu cù una velocità iniziale di 10 m/s. U pianu inclinatu hà un angulu di elevazione θ cù tan θ = 0.75. Sè l'accelerazione gravitazionale g = 10 ms -2 , a velocità di l'ughjettu hè ridutta à 5 ms -1 tandu a distanza nantu à u pianu inclinatu di l'ughjettu hè...
Cunnisciutu:
Momentu d'inerzia di u cilindru cavu (I) = m R 2
Angle d'élévation = θ , où tan θ = 0.75 = 75/100 = opp / adj
Sin θ = opp / hyp = 75/125 = 3/5 = 0.6
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Velocità iniziale (v o ) = 10 m/s
Velocità finale (vt ) = 5 m/s
Cercatu: Distance 
Soluzione:
Calcula l'altezza righjunta da u cilindru aduprendu l'equazione di a cunservazione di l'energia meccanica.

Altezza iniziale (h o ) = 0 metri
Velocità iniziale (v o ) = 10 m/s
Velocità finale (v t ) = 5 m/s
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²

U cilindru righjunghje un'altezza di 7.5 metri.
Distanza percorsa da u cilindru:

A distanza percorsa da u cilindru hè di 12.5 metri.
A risposta curretta hè A.
Descrizzione di l'equazione:
o = iniziale, t = finale, ME = energia meccanica , PE = energia putenziale, KE = energia cinetica , m = massa , g = accelerazione dovuta à a gravità, h = altezza, v = velocità lineare, ω = velocità angulare , I = mumentu d'inerzia, R = raghju di u cilindru
2. Un cilindru solidu (I = ½ m R 2 ) cù una massa di 3 kg si move per rotulà senza scivulà nantu à un pianu inclinatu ruvidu chì hà un angulu di elevazione θ cù sin θ = 0.6. Sè l'accelerazione gravitazionale g = 10 ms -2 è a velocità iniziale di l'ughjettu hè 10 m/s, allora a lunghezza di u pianu inclinatu percorsu da un ughjettu hè...
Cunnisciutu:
Momentu d'inerzia di un cilindru solidu (I) = ½ m R 2
Massa di u cilindru = 3 kg
Velocità iniziale (v o ) = 10 m/s
Velocità finale (v t ) = 0 m/s (l'ughjettu si ferma)
Angle d'élévation ( θ ) = θ , où sin θ = 0.6 = 6/10 = opp/hyp
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/s2
Cercatu: A lunghezza di u pianu inclinatu percorsu da l'ughjettu
Soluzione:
Calcula l'altezza righjunta da u cilindru aduprendu l'equazione di a cunservazione di l'energia meccanica.


Altezza iniziale (h o ) = 0 metri
Velocità iniziale (v o ) = 10 m/s
Velocità finale (v t ) = 0 m/s (l'ughjettu si ferma)
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²

U cilindru righjunghje un'altezza di 7.5 metri.
Distanza percorsa da u cilindru:

A distanza percorsa da u cilindru hè di 12.5 metri.
3. Un ughjettu cilindricu cavu (I = m R 2 ) cù raghju R, si move per rotulà senza scivulà nantu à un pianu inclinatu ruvidu cù un angulu di α induve sin α = 0.8. Sè l'accelerazione gravitazionale g = 10 ms -2 è a velocità iniziale hè 8 ms -1, allora a lunghezza di u pianu inclinatu righjunta da l'ughjettu prima ch'ellu si fermi hè...
Cunnisciutu:
Momentu d'inerzia di un cilindru solidu (I) = m R 2
Velocità iniziale (v o ) = 8 m/s
Velocità finale (v t ) = 0 m/s (l'ughjettu si ferma)
Angle d'élévation du plan incliné ( θ ) = θ , où sin θ = 0.8
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Ricercata: Distanza percorsa da u cilindru
Soluzione:
Calcula l'altezza righjunta da u cilindru aduprendu l'equazione di a cunservazione di l'energia meccanica.


Altezza iniziale (h o ) = 0 metri
Velocità iniziale (v o ) = 8 m/s
Velocità finale (v t ) = 0 m/s
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²

U cilindru righjunghje un'altezza di 6.4 metri.
Distanza percorsa da u cilindru:

A distanza percorsa da u cilindru hè di 8 metri.