2 Mga Ehemplo sa mga Pangutana sa Pagligid sa Lihok
1. Usa ka haw-ang nga silindro nga butang (I = mR)2) nagligid nga dili nadakin-as sa usa ka bagis nga inclined plane nga adunay inisyal nga tulin nga 10 m/s. Ang inclined plane adunay elevation angle nga θ nga adunay tan θ = 0,75. Kung ang acceleration tungod sa grabidad g = 10 m/s-2 ug ang katulin sa butang mikunhod ngadto sa 5 ms-1 unya ang distansya nga gibiyahe sa butang sa inclined plane kay….
A. 12,5 m
B. 10 m
C. 7,5 m
D. 5 m
Sidlakan 2,5 m
Panaghisgot
Nasayran nga:
Moment of inertia sa usa ka haw-ang nga silindro (I) = m R2
Anggulo sa elebasyon sa inclined plane = θ , diin ang tangent θ = 0,75 = 75/100 = atubangan / ubos
Sin θ = atubangan / oblique = 75/125 = 3/5 = 0,6
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s2
Inisyal nga katulin (v)o) = 10 m/s
Katapusang katulin (v)t) = 5 m/s
Nangutana: Ang gilay-on nga gibiyahe sa butang!
Tubag:
Kwentaha ang gitas-on nga naabot sa silindro gamit ang pormula para sa balaod sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya:

Inisyal nga gitas-on (h)o) = 0 metros
Inisyal nga katulin (v)o) = 10 m/s
Katapusang katulin (v)t) = 5 m/s
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s2
Ang silindro mosaka sa gitas-on nga 7,5 metros. Ang distansya nga gibiyahe sa silindro mao ang:

Ang distansya nga gibiyahe sa silindro kay 12,5 metros.
Ang saktong tubag kay A.
Deskripsyon sa pormula:
o = inisyal, t = katapusan, EM = mekanikal nga enerhiya, EP = potensyal nga enerhiya, EK = kinetic nga enerhiya, m = masa, g = akselerasyon tungod sa grabidad, h = gitas-on, v = linear nga tulin, ω = angular nga tulin, I = moment of inertia, R = radius sa silindro
2. Usa ka solidong silindro (I = ½ mR2) nga ang masa nga 3 kg nagligid nga wala nadakin-as sa usa ka rough inclined plane nga adunay elevation angle nga θ nga adunay sin θ = 0,6. Kung ang acceleration tungod sa grabidad g = 10 m/s-2 ug ang inisyal nga tulin sa butang kay 10 m/s, nan ang gitas-on sa hingsang nga agianan nga giagian sa butang sa dili pa mohunong kay....
A. 9,5 metros
B. 10,5 metros
C. 11,5 metros
D. 12,5 metros
E. 13,5 metros
Panaghisgot
Nasayran nga:
Moment of inertia sa usa ka solidong silindro (I) = ½ m R2
Misa sa silindro = 3 kg
Inisyal nga katulin (v)o) = 10 m/s
Katapusang katulin (v)t) = 0 m/s (mihunong ang butang)
Anggulo sa elebasyon sa inclined plane (θ) = θ, diin ang sin θ = 0,6 = 6/10 = front/slant
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s2
Nangutana: Ang gitas-on sa agianan nga gibiyahe sa usa ka butang sa dili pa mohunong!
Tubag:
Kwentaha ang gitas-on nga naabot sa silindro gamit ang pormula para sa balaod sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya:

Inisyal nga gitas-on (h)o) = 0 metros
Inisyal nga katulin (v)o) = 10 m/s
Katapusang katulin (v)t) = 0 m/s (mihunong ang butang)
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s2

Ang silindro mosaka sa gitas-on nga 7,5 metros.
Distansya nga gibiyahe sa silindro:

Ang distansya nga gibiyahe sa silindro kay 12,5 metros.
Ang saktong tubag kay D.
Tinubdan sa pangutana:
Mga Pangutana sa Pisika sa Nasudnong Eksaminasyon para sa Senior High School/Bokasyonal nga High School