1. Basant - vos en la figura següent, determineu el corrent elèctric que passa per R1.
Conegut:
Resistència 1 (R1 ) = 4 Ω
Resistència 2 (R2 ) = 4 Ω
Resistència 3 (R3 ) = 8 Ω
Voltatge elèctric (V) = 40 volts
Es busca: Corrent elèctric a través de R 1
Solució:
El corrent elèctric flueix d'alt potencial a baix potencial. La direcció del corrent elèctric en el circuit anterior és la mateixa que la direcció en sentit horari.
El corrent elèctric que surt de la bateria
Primer, calcula la resistència equivalent ( R). Després, calcula el corrent elèctric utilitzant l'equació de la llei d'Ohm :
V = IR o I = V / R
V = voltatge , I = corrent elèctric , R = resistència equivalent
La resistència equivalent:
La resistència R1 i la resistència R2 estan connectades en paral·lel . La resistència equivalent:
1/R 12 = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/4 + 1/4 = 2/4
R12 = 4/2 = 2 Ω
La resistència R12 i la resistència R3 estan connectades en sèrie . La resistència equivalent:
R = R12 + R3 = 2 + 8 = 10 Ω
El corrent elèctric que surt de la bateria:
I = V / R = 40 / 10 = 4 A
El corrent elèctric que surt de la bateria és de 4 amperes.
Voltatge elèctric V ab i V bc
Kirchhoffla primera regla de afirma que a En qualsevol punt d'unió, la suma de tots els corrents que entren a la unió ha de ser igual a la suma de tots els corrents que surten de la unió.
Basant-se en la primera regla de Kirchhoff , es conclou que si el corrent elèctric que surt de la bateria és de 4 A, aleshores el corrent elèctric que passa per ab és igual a 4 amperes, per la qual cosa també el corrent elèctric que passa per bc és de 4 amperes.
Tensió elèctrica V ab :
V ab = I ab R ab = (4)(2) = 8 volts
Tensió elèctrica V bc :
V bc = I bc R bc = (4)(8) = 32 volts
El circuit anterior està connectat en sèrie de manera que el voltatge elèctric total és V = V ab + V bc = 8 volts + 32 volts = 40 volts.
El corrent elèctric flueix a través de R 1 = 4 Ω
I₂ = V ab / R₂ = 8 volts / 4 ohms = 2 A
I₂ = V ab / R₂ = 8 volts / 4 ohms = 2 A
El corrent elèctric que surt de la bateria és de 4 A. Quan arriba al punt a, el corrent elèctric es divideix en dos, el corrent elèctric de 2 amperes flueix a través de la resistència R 1 i
El corrent elèctric de 2 A flueix a través de la resistència R2 . 2 A + 2 A = 4 A.
2. Basant-vos en la figura següent, determineu el corrent elèctric que flueix a través de la resistència de 4 Ω.
Conegut:
Resistència 1 (R1 ) = 6 Ω
Resistència 2 (R2 ) = 4 Ω
Resistència 3 (R3 ) = 1.6 Ω
El voltatge elèctric (V) = 16 volts
Es busca: El corrent elèctric flueix a través de 4 Ω
Solució:
El corrent elèctric flueix d'alt potencial a baix potencial. La direcció del corrent elèctric en el circuit anterior és la mateixa que la direcció en sentit horari.
El corrent elèctric que surt de la bateria
La resistència equivalent:
La resistència R1 i la resistència R2 estan connectades en paral·lel. La resistència equivalent:
1/R12 = 1/R1 + 1/R2 = 1/6 + 1/4 = 2/12 + 3/12 = 5/12
R12 = 12/5 = 2.4 Ω
La resistència R12 i la resistència R3 estan connectades en sèrie. La resistència equivalent:
R = R12 + R3 = 2.4 + 1.6 = 4 Ω
El corrent elèctric que surt de la bateria:
I = V / R = 16 / 4 = 4 A
El voltatge elèctric V ab i V bc
Basant-se en la primera regla de Kirchhoff, va concloure que si el corrent elèctric que surt de la bateria és de 4 A, aleshores el corrent elèctric que passa per ab és igual a 4 amperes, per la qual cosa també el corrent elèctric que passa per bc és de 4 amperes.
El voltatge elèctric V ab :
V ab = I ab R ab = (4)(2.4) = 9.6 volts
El voltatge elèctric V bc :
V bc = I bc R bc = (4)(1.6) = 6.4 volts
El circuit anterior està connectat en sèrie de manera que el voltatge elèctric total és V = V ab + V bc = 9.6 volts + 6.4 volts = 16 volts.
El corrent elèctric que flueix a través de R2 = 4 Ω
I₂ = V ab / R₂ = 9.6 volts / 6 ohms = 1.6 A
I₂ = V ab / R₂ = 9.6 volts / 4 ohms = 2.4 A
El corrent elèctric que surt de la bateria és de 4 A. Quan arriba al punt a, el corrent elèctric es divideix en dos,
El corrent elèctric d'1.6 A flueix a través de la resistència R1 i el corrent elèctric de 2.4 A flueix a través de la resistència R2 . 1.6 A + 2.4 A = 4 A.