Moviment amb velocitat constant: problemes i solucions

Problemes resolts de moviment lineal : velocitat constant

1. Un cotxe viatja a una velocitat constant de 10 m/s. Determineu la distància després de 10 segons i 60 segons.

Solució

Una velocitat constant de 10 metres/segon significa que el cotxe recorre 10 metres cada segon.

Després de 2 segons, el cotxe recorre 20 metres,

Després de 5 segons, el cotxe recorre 50 metres,

Després de 10 segons, el cotxe recorre 100 metres ,

Després de 60 segons, el cotxe recorre 600 metres.

[irp]

2. Un cotxe circula per una carretera recta a una velocitat constant de 72 km/h. Determineu la distància del cotxe després de 2 minuts i 5 minuts.

Solució

72 km/h = (72)(1000 metres) / 3600 segons = 72,000 / 3600 segons = 20 metres/segon.

La velocitat constant de 20 metres/segon significa que el cotxe recorre 20 metres cada segon.

Després de 120 segons o 2 minuts, el cotxe recorre 20 metres x 120 = 2400 metres ,

Després de 300 segons o 5 minuts, el cotxe recorre 20 metres x 300 = 6000 metres.

[irp]

3. Un cos recorre 100 metres per una carretera recta en 50 segons. Determina la velocitat del cos.

Solució

100 metres / 50 segons = 10 metres / 5 segons = 2 metres/segon.

4. Determineu la velocitat segons el diagrama següent….

Velocitat constant: problemes i solucions 1Solució

Velocitat = Distància / temps transcorregut

Velocitat = 2 metres / 1 segon = 4 metres / 2 segons = 6 metres / 3 segons = 8 metres / 4 segons = 2 metres/segon.

5. Els cotxes A i B s'acosten l'un a l'altre per vies paral·leles. Quan la distància entre els dos cotxes és de 100 metres, el cotxe A es mou a una velocitat constant de 10 m/s, el cotxe B es mou a una velocitat constant de 40 m/s. Determineu (a) la distància del cotxe A abans de passar el cotxe B (b) l'interval de temps abans que el cotxe B passi el cotxe A.

Solució

Velocitat constant: problemes i solucions 2El cotxe A es mou amb una velocitat constant de 10 metres/segon, és a dir, que el cotxe A es mou fins a 10 metres cada segon. Després de 2 segons, el cotxe A es mou fins a 20 metres.

El cotxe B es mou amb una velocitat constant de 40 metres/segon, és a dir, que el cotxe B es mou fins a 40 metres cada segon. Després de 2 segons, el cotxe B es mou fins a 80 metres.

20 metres + 80 metres = 100 metres.

(a) La distància del cotxe A abans de passar el cotxe B és de 20 metres. La distància del cotxe B abans de passar el cotxe A és de 80 metres.

(b) L'interval de temps del cotxe B abans de passar el cotxe A és de 2 segons. L'interval de temps del cotxe A abans de passar el cotxe B és de 2 segons.

5. Si el velocímetre d'un cotxe marca 108 km/h, determina la distància recorreguda pel cotxe en un minut.

Solució:

El velocímetre és un instrument per mesurar la velocitat. La velocitat d'un cotxe és de 108 km/hora.
108 km/h = (108) (1000 metres) / 3600 segons = 30 metres/segon.

1 minut = 60 segons

Si el cotxe té una velocitat de 30 metres/segon, vol dir que recorre 30 metres en 1 segon.

Després d'1 segon, el cotxe es mou fins a 1 x 30 metres = 30 metres.

Després de 2 segons, el cotxe es mou fins a 2 x 30 metres = 60 metres.

Després de 60 segons, el cotxe es mou fins a 60 x 30 metres = 1800 metres.

6. En Tom llença una pilota directament a l'Andrew . En Tom i l'Andrew estan separats fins a 10.08 m . La pilota es llança horitzontalment i es mou a 20 m/ s (ignorant la gravetat). L'Andrew colpeja la pilota 4.00 x 10-3 segons després de llançar-la. Si el batedor es mou a una velocitat constant de 5.00 m/s, el batedor colpeja la pilota després que el batedor es mogui fins a...

Conegut:

La distància entre en Tom i l'Andrew = 10.08 metres

Velocitat de la pilota (v) = 20 m/s

L'interval de temps (t) = 4 x 10⁻³ segons = 0.004 segons


Velocitat del batedor (v) = 5 m/s


Volia: El batedor colpeja la pilota després que la pilota s'hagi mogut tan lluny com...

Solució:

Distància de la pilota:

s 1 = vt = (20) (0.004) = 0.08 metres

Distància del batedor:

s² = vt = 5 t

Distància de la pilota + distància del batedor = distància entre en Tom i l'Andrew.

0.08 + 5 t = 10.08

5 t = 10.08 – 0.08

5 t = 10

t = 10 / 5

t = 2 segons


Distància del batedor:

s² = vt = 5 t = (5) (2) = 10 metres

7. Un caçador amb el seu cotxe persegueix un cérvol. El cotxe es mou a 72 km/h i el cérvol corre a velocitats de 64.8 km/h. Quan la distància entre el cotxe i el cérvol és de 2012 metres, el caçador va disparar la seva escopeta. Les bales surten de l'arma a 200 m/s. Determineu l'interval de temps que va durar el tret al cérvol.

A. 0.5 s

B. 1 s

C. 1.25 s

D. 1.5 s

Conegut:

Velocitat del cotxe (v b ) = 72 km/h = (72)(1000 m) / 3600 s = 20 m/s

Velocitat del cérvol (v r ) = 64.8 km/h = (64.8)(1000 m) / 3600 s = 64800 m / 3600 s = 18 m/s

Quan es dispara la bala, la distància entre el cotxe i el cérvol (s) = 202 metres

Velocitat de foc (v p ) = 20 m/s + 200 m/s = 220 m/s

Armes que porten els caçadors que van en un cotxe que es mou a una velocitat de 20 m/s, de manera que la velocitat del cotxe també se suma a la velocitat de la bala.

Es busca: Determinar l'interval de temps que va durar el tret al cérvol

Solució:

Pensa en cotxes i cérvols que es mouen a una velocitat constant.

Equació: v = s / t o s = vt

v = velocitat, s = distància, t = interval de temps

Distància = 202 + X r = 202 + v rt = 202 + 18 t

Distància = Y p = v p t = 220 t

Distància recorreguda pel cérvol = distància recorreguda per la bala

202 + 18 t = 220 t

202 = 220 t – 18 t

202 = 202 t

t = 202 / 202

t = 1 segon

La resposta correcta és B.

[irp]

[wpdm_package id='507′]

[wpdm_package id='517′]

  1. Distància i desplaçament
  2. Velocitat mitjana i velocitat mitjana
  3. Velocitat constant
  4. Acceleració constant
  5. Moviment de caiguda lliure
  6. Moviment descendent en caiguda lliure
  7. Moviment amunt i avall en caiguda lliure

Deixa el teu comentari