Primjeri poslovnih pitanja

9 primjera poslovnih pitanja

1. Na blok se primjenjuje sila od 20 Njutna sve dok se blok ne pomakne za 2 metra. Rad koji vrši sila F na bloku je…
Fizika za poslovanjeDiskusija
Poznato je :
Sila (F) = 20 N
Pomak (s) = 2 metra
Ugao = 0 (smjer sile je isti kao i smjer pomjeranja ili se smjer sile poklapa sa smjerom pomjeranja tako da je ugao koji formiraju sila i pomjeranje jednak nuli)
Pitao Napor (W)
Jawab :
Fizika za poslovanjeKatatan:
Ako je smjer sile isti kao smjer pomjeranja, izračunajte rad koristeći formulu W = F s, bez potrebe za dodavanjem cos tetka.

2. Predmet je nepomičan na glatkoj površini poda. Na predmet djeluje sila F = 10 N, formirajući ugao od 30o o površinu poda. Ako se objekt pomakne 1 metar, koliki rad izvrši sila F koja djeluje na objekt?
Fizika za poslovanjeDiskusija
Poznato je :
Sila (F) = 10 Njutna
Sila u smjeru pomjeranja (Fx) = F cos 30o = (10)(0,5√3) = 5√3 Njutna
Pomak (s) = 1 metra
Pitao napor (W) ?
Jawab :
Š = Žx s = (5√3)(1) = 5√3 Džula

3. Predmet mase 1 kg slobodno pada sa visine od 2 metra. Ako je ubrzanje usljed gravitacije 10 m/s2, odredite rad koji gravitacijska sila izvrši na objektu!
Diskusija
Poznato je :
Masa objekta (m) = 1 kg
Visina (v) = 2 metara
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/s2
Pitao Rad koji gravitacijska sila izvrši na objektu (W)
Jawab :
Smjer gravitacijske sile ili težine (w) je vertikalno prema dolje, smjer pomjeranja objekta (s) je također vertikalno prema dolje tako da je gravitacijska sila u istom smjeru kao i pomjeranje objekta.
W = F s = wh = mgh
W = (1)(10)(2) = 20 Džula

4. Opruga je obješena s teretom mase 1 kg tako da se opruga poveća u dužini za 2 cm. Ako je ubrzanje zbog gravitacije 10 m/s2, odredite (a) konstantu opruge (b) rad koji opruga izvrši na opterećenje
Diskusija
Poznato je :
Masa (m) = 1 kg
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/s2
Povećanje dužine opruge (x) = 2 cm = 0,02 metra
Pitao konstanta opruge i rad koji izvrši sila opruge
Jawab :
(a) Konstanta opruge
Hookeova formula zakona :
F = kx.
Obrnite ovu formulu da biste izračunali konstantu opruge:
k = F / x = w / x = mg / x
k = (1)(10) / 0,02 = 10 / 0,02
k = 500 Njutna/metar
(b) Rad koji izvrši sila opruge
Š = – ½ kx2
W = – ½ (500)(0,02)2
W = – (250)(0,0004)
W = -0,1 Džul
Rad koji sila opruge izvrši na teretu je negativan jer je smjer sile opruge suprotan smjeru pomjeranja tereta.

5. Kutija koja je još uvijek na površini poda ubrzava se silom od 10 N tako da se kutija pomiče za 2 metra. Ako je sila guranja u istom smjeru kao i pomicanje kutije i na kutiju djeluje kinetička sila trenja od 2 Njutna, tada je ukupan rad izvršen na kutiji...
Diskusija
Fizika za poslovanjePoznato je :
Sila (F) = 10 Njutna
Kinetička sila trenja (Fk) = 2 Njutna
Pomak (s) = 2 metra
Pitao Ukupni napor (WUkupno)
Jawab :
Rad izvršen silom (F):
W1 = F s cos 0 = (10)(2)(1) = 20 Džula
Rad koji izvrši kinetička sila trenja (Fk):
W2 =Fk s = (2)(2)(cos 180) = (2)(2)(-1) = -4 Džula
Ukupan napor je:
WUkupno =W1 - W2
WUkupno = 20 - 4
WUkupno = 16 džula

6. Predmet mase 5 kg nalazi se 10 metara iznad Zemljine površine. Ubrzanje usljed gravitacije je 10 m/s -2 . Količina rada potrebna za pomicanje predmeta na visinu od 15 metara iznad Zemljine površine je...

A. 75 Džula

B. 250 džula

C. 500 Džula

D. 750 Džula

E. 1.250 Džula

Diskusija

Poznato je da:

Masa objekta (m) = 5 kg

Visina (v) = 10 metara

Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²

Pitanje: Napor za pomicanje objekta na visinu od 15 metara

Odgovor:

Napor potreban za pomicanje objekta je barem jednak gravitacijskoj sili koja djeluje na objekt.

Formula za rad koji vrši sila gravitacije:

W = wh = mgh

Opis: W = napor, w = gravitacija, h = visina, m ​​= masa, g = gravitacijsko ubrzanje

Formula za obavljeni rad je:

W = wh = mgh = (5 kg)(10 m/ s² )(10 m) = 500 kg m² / s² = 500 Džula

Tačan odgovor je C.

7. Predmet mase 2 kg kreće se po glatkoj površini brzinom od 2 m/s –1 . Nekoliko trenutaka kasnije, predmet se kreće brzinom od 5 m/s –1 . Rad izvršen na predmetu tokom ovog vremenskog intervala je…

A. 4 Džula

B. 9 džula

C. 15 Džula

D. 21 Džula

E. 25 Džula

Diskusija

Poznato je da:

Masa objekta (m) = 2 kg

Početna brzina (v o ) = 2 ms –1

Konačna brzina (vt ) = 5 ms –1

Pitanje: Rad obavljen na objektu tokom vremenskog intervala

Odgovor:

Teorem o radu i kinetičkoj energiji kaže da je ukupan rad izvršen na objektu jednak promjeni kinetičke energije objekta. Matematički:

W = ΔEK = EK 2 – EK 1 = 1/2 mv t 2 – 1/2 mv o 2 = 1/2 m (v t 2 – v o 2 ) = 1/2 (2)(5 2 -2 2 ) = (1)(25-4) = 21 džula

8. Stol mase 10 kg u početku leži na glatkom podu, gura se 3 sekunde i kreće se pravolinijski ubrzanjem od 2 m s −2 . Količina obavljenog rada je…

A. 20 Džula

B. 30 džula

C. 60 Džula

D. 180 Džula

E. 360 Džula

Diskusija

Poznato je da :

Masa (m) = 10 kg

Početna brzina (v o ) = 0 (u početku je sto nepomičan)

Vremenski interval (t) = 3 sekunde

Ubrzanje (a) = 2 m/ s²

Pitanje : napor (W)?

Odgovor :

Prvo, izračunajte pređenu udaljenost koristeći GLBB formulu:

s = v o t + ½ u 2 = (0)(3) + ½ (2)(3) 2

s = 0 + (1)(9) = 9

Rad obavljen na stolu:

W = F s = (ma)(s) = (10)(2)(9) = 180 Džula

Tačan odgovor je D.

9. Blok mase 1,5 kg se gura prema gore konstantnom silom F = 15 N na nagnutoj ravni kao što je prikazano na slici. Pretpostavimo da je ubrzanje usljed gravitacije (g) 10 ms -2 i da je trenje između bloka i nagnute ravni nula. Ukupan rad izvršen na bloku je…

A. 15 JRazgovor o poslu (poslu) 1

B. 30 J

Oko 35 J

D. 45 J

E. 50 J

Diskusija

Poznato je da :

Masa bloka (m) = 1,5 kg

Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²

Težina bloka (w) = mg = (1,5)(10) = 15 Newton

Sila potiska (F) = 15 Newtona

Pitanje : ukupan rad izvršen na bloku (W)?

Odgovor :

Dvije sile vrše rad na bloku; sila paralelna s pomakom bloka, naime sila potiska (F) i težina bloka paralelna s površinom nagnute ravni (wx ).

Rad koji vrši sila potiska je:

W 1 = F s = (15 N)(2 m) = 30 N m = 30 Džula

Rad koji vrši gravitacija wx:

W² = w x s = (w sin 30 o )(2 m) = (15 N)(1/2)(2 m) = 15 N m = 15 Džula

Ukupan rad obavljen na bloku:

Ukupno W = W1 – W2 = 30 J – 15 J = 15 Džula

Tačan odgovor je A.

Tinggalkan komentar