4 Примери за стационарни вълни и стоящи вълни
1. Дължината на нишката е 0,6 метра. Ако опъването на нишката се регулира така, че скоростта на вълната да е 120 м/с, тогава основната честота е...
А. 100 Hz
Б. 120 Hz
C. 140 Hz
D. 150 Hz
E. 350 Hz
Дискусия:
Известно е :
Дължина на проводника (L) = 0,6 метра
Скорост на вълната (v) = 120 m/s.
Попитан :
Основна честота (f1)?
Джаваб :
Формулата за основната честота (f1) стационарни вълни или стоящи вълни, при които двата края на струната са прикрепени:
f1 = v / 2L
Основна честота (f1) вълните са:
f1 = 120 / (2)(0,6) = 120 / 1,2 = 100 Hz
Верният отговор е А.
2. В резултат на отражението се образува стационарна вълна с уравнението: y = 0,4 sin (0,6 π x) cos π(8t) метра. От горното уравнение скоростта на отразената вълна е...
A. 10,0 м/с
Б. 11,5 м/с
C. 12,4 м/с
D. 13,2 м/с
E. 14,0 м/с
Дискусия:
Известно е :
Попитан :
Скорост на отразената вълна (v) ?
Джаваб :
Верният отговор е Д.
3. Връв с дължина 3 м е завързана в единия край, а другият край е свързан с вибратор. Когато вибраторът вибрира, върху въртележката се образува стационарна вълна, както е показано на фигурата:
Позицията на петия стомах от завързания край е…
А. 0,9 м
Б. 1,2 м
Около 2,5 м
Д. 2,7 м
Изток 3,0 м
Дискусия
Краят на връвта, свързана с вибратора, може да се движи свободно, докато краят на връвта, свързан с пръта, е завързан.
Разстояние между два най-близки възела = 3 метра / 5 = 3/5 метра.
Позиция на първия възел от завързания край = 3/5 метра
Позиция на втория възел от завързания край = 2 (3/5 метра) = 6/5 метра
Позиция на втория възел от завързания край = 3 (3/5 метра) = 9/5 метра
Позиция на втория възел от завързания край = 4 (3/5 метра) = 12/5 метра
Разстоянието между един възел и най-близкото коремче = 1/2 (3/5 метра) = 3/10 метра.
Местоположението на 5-ия стомах от завързания край = разстоянието на 4-ия възел от завързания край + разстоянието между единия възел и най-близкия стомах = 12/5 + 3/10 = 24/10 + 3/10 = 27/10 = 2,7 метра.
Верният отговор е Д.
4. В експеримента на Мелде е получена стационарна вълна, както е показано на фигурата. Ако дължината на използваната струна е 1,5 м, тогава местоположението на четвъртия възел, изчислено от източника на вибрации, е...
А. 0,40 м
Б. 0,54 м
Около 0,96 м
Д. 1,02 м
Изток 1,10 м
Дискусия
Разстояние между два най-близки възела = 1,5 метра / 11 = 1,5/11 метра.
Местоположение на възел 1 от източника на вибрации = 1,5/11 метра
Местоположение на втория възел от източника на вибрации = 2 (1,5/11 метра) = 3/11 метра
Местоположение на втория възел от източника на вибрации = 3 (1,5/11 метра) = 4,5/11 метра
Местоположение на 4-тия възел от източника на вибрации = 4 (1,5/11 метра) = 6/11 метра = 0,54 метра
Верният отговор е Б.
