Potensial fərq tənliyi haqqında 3 sual
1. Elektrik yükü 2√3 N qüvvə ilə homojen elektrik sahəsində 20 sm məsafəyə hərəkət etdirilir. Əgər qüvvənin istiqaməti elektrik yükünün yerdəyişməsinə 30 ° bucaq altındadırsa , elektrik yükünün başlanğıc və son vəziyyətlərində elektrik potensial enerjisində fərq nə qədərdir?
Məlumdur:
Qüvvə (F) = 2√3 N
Məsafə(lər) = 20 sm = 0.2 m
Bucaq (θ) = 30 o
Axtarış: Elektrik potensial fərqi
Həll:
+q yükünün a-dan b-yə ötürülməsi işi a və b nöqtələrində elektrik potensial enerjisi fərqinə bərabərdir.
ΔEP = ΔW
Əgər F qüvvəsinin yük köçürmə istiqaməti +q ilə müqayisədə istiqaməti θ bucağıdırsa, onda +q yük köçürmə işi a-dan b-yə bərabərdir:
ΔW = F Δs cos θ = ( 2 √ 3 )(0,2)(cos 30) = (0,4 √ 3 )(0,5 √ 3 ) = (0,2)(3) = 0,6 Joul
2. Əgər kondensatorların yükü və tutumu müvafiq olaraq 5 µC və 20 µF olduğu məlumdursa, kondensatorların potensiallar fərqini təyin edin.
Məlumdur:
Elektrik yükü (q) = 5 µC = 5 x 10 -6 C
Kondansatör tutumu (C) = 20 µF = 20 x 10 -6 F
Axtarılan: Kondensator potensial fərqi (V)
Həll:
Kondansatörün potensial fərqi, kondansatör tutumu və yükü üçün düstur:
V = q / C = (5 x 10 -6 ) / 20 x 10 -6 = 5/20 = 0,25 Volt
3. QA = -4 µC və QB = 8 µC iki nöqtəli yük bir-birindən 16 sm məsafədədir. İki yük arasındakı yarımçıq nöqtədə elektrik potensialını təyin edin.
Məlumdur:
Elektrik yükü 1 (QA ) = 4 x 10 -6 C
Elektrik yükü 2 (QB ) = 8 x 10 -6 C
Məsafə (r) = 8 sm = 0,08 m
Kulon sabiti (k) = 9 × 10 9 Nm 2 /C 2
İstənilən: C ( VC ) nöqtəsində elektrik potensialı
Həll:
V A = k Q / r = (9 × 10 9 )(4 x 10 -6 ) / 0,08 = (36 × 10 3 ) / 0,08 = -450 Volt
V B = k Q / r = (9 × 10 9 )(8 x 10 -6 ) / 0,08 = (72 × 10 3 ) / 0,08 = 900 Volt
C ( VC ) -də elektrik potensialı = 900 – 450 = 450 Volt