Yay sabiti tənliyi haqqında 3 sual
1. Sərbəst asqıda olan yayın uzunluğu 10 sm-dir. Sərbəst ucunda 200 qram ağırlıqda bir şey asılıb ki, yayın uzunluğu 11 sm olsun. Əgər g = 10 m/s2 olarsa , yay qüvvəsi sabiti nə qədərdir?
Məlumdur:
Yayın ilkin uzunluğu (y1 ) = 10 sm = 0.10 m
Yayın son uzunluğu (y2 ) = 11 sm = 0.11 m
Yay uzunluğunun dəyişməsi (Δy) = 0.11 – 0.10 = 0.01 metr
Yükün kütləsi (m) = 200 qram = 0.2 kq
Yük çəkisi (w) = mq = (0,2)(10) = 2 Nyuton
İstənilən: Yay sabiti (k)
Həll:
Yay sabiti düsturu:
F = k Δy
k = F / Δy = 2 / 0,01 = 200 / 1 = 200 Nyuton/metr
2. Yay 0.5 Coul potensial enerjisi ilə 10 sm uzadıla bilən şəkildə dartıla bilər. Yay sabiti nədir?
Məlumdur:
Yay uzunluğunun toplanması (Δy) = 10 sm = 0.1 metr
Yay potensial enerjisi (EP) = 0.5 Coul
İstənilən: Yay sabiti (k)
Həll:
Yay sabiti Yay Potensial Enerjisi düsturu ilə hesablanır:
EP = ½ k Δy 2
2 EP = k Δy 2
2 (0,5) = k (0,1) 2
1 = k (0,01)
k = 1 / 0,01 = 100 / 1 = 100 Nyuton/metr
3. 100 N qüvvə ilə dartılan yay öz uzunluğunu 5 sm artırır. Yay sabitini hesablayın.
Məlumdur:
Qüvvə (F) = 100 N
Yay uzunluğunun artması (Δx) = 5 sm = 0.05 m
İstənilən: Yay sabiti (k)
Həll:
F = k Δx
k = F / Δx = 100 / 0,05 = 10.000 / 5 = 2000 Nyuton/metr