1. 5.0 μC yükdən 1 sm məsafədə yerləşən nöqtədəki elektrik potensialını təyin edin. Kulon sabiti (k) = 9 x 109 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C.
Məlumdur:
Yükdən məsafə (r) = 1 sm = 1/100 m = 0.01 m = 10 -2 m
Şarj (q) = 5.0 μ C = 5.0 x 10 -6 C
Kulon sabiti (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
İstənilən: Elektrik potensialı (V)
Həll yolu:
Elektrik potensialı:

Elektrik potensialı 4.5 x 10 6 Voltdur
[irp]
2. Ittiham Q1 = 5.0 μC və şarj edin Q2 = 6.0 μC. Kulon sabiti (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. A nöqtəsi yüklər arasında yerləşir. A nöqtəsində elektrik potensialını təyin edin.

Məlumdur:
Şarj Q 1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C
A nöqtəsinin Q 1 nöqtəsindən məsafəsi = 10 sm = 0.1 m = 10 -1 m
Q 2 yükü = 6.0 μ C = 6.0 x 10 -6 C
a nöqtəsinin Q 2- dən məsafəsi = 10 sm = 0.1 m = 10 -1 m
Kulon sabiti (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
İstənilən: A nöqtəsində elektrik potensialı
Həll yolu:
Elektrik potensialı 1 :

Elektrik potensialı 2 :

A nöqtəsində elektrik potensialı :
V = V 2 – V 1
V = (54 – 45) x 10 4
V = 9 x 10 4
[irp]
3. Ittiham q1 = 5.0 μC və şarj edin q2 = 6.0 μC. Kulon sabiti (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. A nöqtəsində elektrik potensialını təyin edin.
Məlumdur:
Şarj Q 1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C
A nöqtəsinin Q 1 nöqtəsindən məsafəsi = 40 sm = 0.4 m = 4 x 10 -1 m
Q 2 yükü = 6.0 μ C = 6.0 x 10 -6 C
A nöqtəsinin Q 2 nöqtəsindən məsafəsi = 50 sm = 0.5 m = 5 x 10 -1 m
Kulon sabiti (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
İstənilən: A nöqtəsində elektrik potensialı
Həll yolu:
Elektrik potensialı 1 :

Elektrik potensialı 2 :

A nöqtəsində elektrik potensialı :
V = V 1 + V 2
V = (-11.25 + 10.8) x 10 4
V = -0.45 x 10 4
V = -4.5 x 10 3
A nöqtəsində elektrik potensialı -4.5 x 10 3 Voltdur