28 Elektrik enerjisi – problemlər və həllər
1. 12 Volt üçün nəzərdə tutulmuş 10 Vattlıq lampanın elektrik cərəyanını hesablayın .
Məlumdur:
Güc (P) = 10 Vatt
Gərginlik (V) = 220 Volt
İstənilən: Elektrik cərəyanı
Həll yolu:
Lampanın gücü = 10 Vatt = 10 Coul/saniyə
Aşağıdakı tənlik aşağıdakı düsturda ifadə edilən elektrik gücü (P), elektrik potensialı (V) və elektrik cərəyanı (I) arasındakı əlaqəni göstərir :
P = VI
Elektrik cərəyanı:
I = P / V = 10 / 220 = 1/22 = 0.045 Amper
2. Aşağıdakı elektrik dövrəsinə əsasən elektrik gücünü hesablayın.
Məlumdur:
Rezistor 1 (R 1 ) = 6 Ω
Rezistor 2 (R2 ) = 6 Ω
Elektrik gərginliyi (V) = 24 Volt
Tələb olunur: Elektrik enerjisi
Həll yolu:
Ekvivalent rezistor:
R 1 və R 2 ardıcıl olaraq qoşulub. Ekvivalent rezistor:
R = R 1 + R 2 = 6 Ω + 6 Ω = 12 Ω
Elektrik cərəyanı:
I = V/R = 24/12 = 2 Amper
Elektrik enerjisi:
P = VI = (24)(2) = 48 Vatt = 48 Coul/saniyə
3. 150 Volt üçün nəzərdə tutulmuş 3 kilovattlıq elektrik cərəyanını hesablayın.
Məlumdur:
Elektrik gücü (P) = 3 kiloVatt = 3000 Vatt
Elektrik gərginliyi (V) = 150 Volt
İstənilən: Elektrik cərəyanı (I)
Həll yolu:
Elektrik gücü (P), elektrik potensialı (V) və elektrik cərəyanı (I) arasındakı əlaqə aşağıdakı düsturla ifadə olunur:
P = VI
Elektrik cərəyanı:
I = P / V
I = 3000 Vatt / 150 Volt
I = 20 Amper
4. 10 Omega rezistorunun (5 A) cərəyan gücü üçün gücü hesablayın.
Həll yolu: \( P = I^2 R = 5^2 \vuruş 10 = 250\,W \)
5. \(12\,V\) və \(4\,\Omega\) müqavimətinə malik dövrə üçün gücü təyin edin.
Həll yolu: \( P = \frac{V^2}{R} = \frac{12^2}{4} = 36\,W \)
6. 60 Vt-lıq lampa 3 saat ərzində işləyir. Sərf olunan enerjini hesablayın.
Həll yolu: \( E = Pt = 60 \vurma 3 = 180\,Wh = 0.18\,kVt/saat \)
7. 100 V gərginlikli elektrik mənbəyindəki (200 Vt) cihaz üçün cərəyanı hesablayın.
Həll yolu: \( I = \frac{P}{V} = \frac{200}{100} = 2\,A \)
8. \(240\,V\)-də \(1200\,W\) istifadə edən qızdırıcının müqavimətini tapın.
Həll yolu: \( R = \frac{V^2}{P} = \frac{240^2}{1200} = 48\,\Omega \)
9. Bir (9 V) batareya bir (3 Omega) rezistoruna qoşulub. Yayılan gücü tapın.
Həll yolu: \( P = \frac{V^2}{R} = \frac{9^2}{3} = 27\,W \)
10. 100 V gərginlikli Omega rezistorun gücünü hesablayın.
Həll yolu: \( P = \frac{V^2}{R} = \frac{100^2}{10} = 1000\,W \)
11. Bir (10) Omega rezistorunda (50 Vt) cərəyanı yaymaq üçün tələb olunan gərginliyi təyin edin.
Həll yolu: \( V = \sqrt{PR} = \sqrt{50 \times 10} = 22.36\,V \)
12. Mühərrik 1500 Vt gərginlikdən istifadə edir və 4 saat ərzində işləyir. Sərf olunan enerjini tapın.
Həll yolu: \( E = Pt = 1500 \vurma 4 = 6000\,Wh = 6\,kVt/saat \)
13. Güc 1200 Vt olduqda, 240 V mənbənin cərəyan gücünü tapın.
Həll yolu: \( I = \frac{P}{V} = \frac{1200}{240} = 5\,A \)
14. 200 V gərginlikdə işləyən 100 Vt lampa üçün müqaviməti hesablayın.
Həll yolu: \( R = \frac{V^2}{P} = \frac{200^2}{100} = 400\,\Omega \)
15. Omega rezistorlu (15) dövrədə gücü təyin edin.
Həll yolu: \( P = I^2 R = 3^2 \vuruş 15 = 135\,W \)
16. 20 Omega rezistorunda 100 Vt cərəyanı dağıtmaq üçün lazım olan gərginliyi hesablayın.
Həll yolu: \( V = \sqrt{PR} = \sqrt{100 \times 20} = 44.72\,V \)
17. 300 Vt (2 saat) müddətində işləyən ventilyatorun sərf etdiyi enerjini tapın.
Həll yolu: \( E = Pt = 300 \vurma 2 = 600\,Wh = 0.6\,kVt/saat \)
18. Gücü 1000 Vt və gərginliyi 250 V olan dövrədə cərəyanı hesablayın.
Həll yolu: \( I = \frac{P}{V} = \frac{1000}{250} = 4\,A \)
19. 100 V gərginlikdə işləyən 400 Vt tosterin müqavimətini təyin edin.
Həll yolu: \( R = \frac{V^2}{P} = \frac{100^2}{400} = 25\,\Omega \)
20. Bir (5) Omega rezistor üzərindəki 20 V gərginliyin gücünü tapın.
Həll yolu: \( P = \frac{V^2}{R} = \frac{20^2}{5} = 80\,W \)
21. Bir (25) Omega rezistoruna (200 Vt) gərginlik vermək üçün lazım olan gərginliyi hesablayın.
Həll yolu: \( V = \sqrt{PR} = \sqrt{200 \times 25} = 50\,V \)
22. (5 saat) ərzində işləyən \(500 Vt) maşının sərf etdiyi enerjini təyin edin.
Həll yolu: \( E = Pt = 500 \vurma 5 = 2500\,Wh = 2.5\,kVt/saat \)
23. 120 V gərginlikdə işləyən 60 Vt lampa üçün cərəyan gücünü tapın.
Həll yolu: \( I = \frac{P}{V} = \frac{60}{120} = 0.5\,A \)
24. 20 V gərginlikdə işləyən 40 Vt lampa üçün müqaviməti hesablayın.
Həll yolu: \( R = \frac{V^2}{P} = \frac{20^2}{40} = 10\,\Omega \)
25. Omega rezistorlu (12) dövrədə gücü təyin edin.
Həll yolu: \( P = I^2 R = 5^2 \vuruş 12 = 300\,W \)
26. Omega rezistoruna (150 Vt) cərəyan vermək üçün tələb olunan gərginliyi hesablayın.
Həll yolu: \( V = \sqrt{PR} = \sqrt{150 \times 15} = 61.24\,V \)
27. 800 Vt/saatlıq kondisionerin (3 saat) işləməsi üçün sərf etdiyi enerjini tapın.
Həll yolu: \( E = Pt = 800 \vurma 3 = 2400\,Wh = 2.4\,kVt/saat \)
28. Gücü 500 Vt və gərginliyi 125 V olan dövrədə cərəyanı təyin edin.
Həll yolu: \( I = \frac{P}{V} = \frac{500}{125} = 4\,A \)