Примери питања за дискусију о микроталасној пећи

Примери питања за дискусију о микроталасној пећи

Микроталаси су део електромагнетног спектра са таласним дужинама у распону од 1 мм до 1 м. Ови таласи се често користе у разним модерним технологијама, као што су бежичне комуникације, радар, астрономија и кућни апарати попут микроталасних пећница. С обзиром на важност примене микроталаса, кључно је да студенти, посебно они који студирају физику или инжењерство, разумеју основе микроталаса, укључујући и како да решавају проблеме везане за њих. Овај чланак ће размотрити неколико примера проблема и размотрити микроталасе.

Питање 1: Таласна дужина и фреквенција

Питање:
Дато је да микроталас има фреквенцију од 10 GHz, израчунајте таласну дужину микроталаса. (Користите брзину светлости c = 3 x 10^8 m/s)

пембахасан:

Пре свега, подсећамо се везе између таласне дужине (λ), фреквенције (f) и брзине светлости (c):

\[ c = \lambda \cdot f \]

Можемо или поновити ову формулу да бисмо пронашли таласну дужину (λ):

\[ \lambda = \frac{c}{f} \]

Дата је фреквенција (f) = 10 GHz = 10 x 10^9 Hz и брзина светлости (c) = 3 x 10^8 m/s, уносимо ове две вредности у формулу:

\[ λ = \frac{3 \пута 10^8 \, \текст{м/с}}{10 \пута 10^9 \, \текст{Хз}} \]

\[ \lambda = 0.03 \, \text{m} \]

Дакле, таласна дужина микроталаса је 0,03 метра или 3 цм.

Питање 2: Снага преноса и удаљеност

Питање:
Микроталасни предајник емитује снагу од 50 W. Израчунајте интензитет микроталаса на удаљености од 2 метра од извора предајника, претпостављајући изотропно простирање.

пембахасан:

Да бисмо израчунали интензитет, користимо једначину снаге по јединици површине:

\[ I = \frac{P}{A} \]

P је снага (50 W), а A је површина сфере полупречника 2 метра:

\[ А = 4 \π r^2 \]

Унесите вредност r = 2 метра у формулу за површину:

\[ А = 4 \пи (2 \, \текст{м})^2 \]
\[ A = 16 \π \, \text{m}^2 \]

Затим израчунајте интензитет:

\[ I = \frac{50 \, \text{W}}{16 \pi \, \text{m}^2} \]

Израчунавање нумеричких вредности:

\[ I \приближно \фрац{50}{50.265} \]
\[ I \приближно 0.995 \, \text{W/m}^2 \]

Дакле, интензитет микроталаса на удаљености од 2 метра од извора предајника је око 0.995 W/m².

Питање 3: Доплеров ефекат у микроталасима

Питање:
Возило које се креће брзином од 108 km/h (30 m/s) приближава се радару који емитује микроталасе на фреквенцији од 5 GHz. Израчунајте фреквенцију коју прима радар ако је брзина микроталаса једнака брзини светлости.

пембахасан:

Користите Доплеров ефекат за примљену фреквенцију (f'):

\[ f' = f \left(\frac{c + v}{c}\right) \]

Где:
– f' = пријемна фреквенција
– f = фреквенција извора = 5 GHz = 5 x 10^9 Hz
– c = брзина светлости = 3 x 10^8 m/s
– v = брзина возила = 30 m/s

Замените вредности у формулу:

\[ f' = 5 \пута 10^9 \лево(\фрац{3 \пута 10^8 + 30}{3 \пута 10^8} \десно) \]

\[ f' \приближно 5 \пута 10^9 \лево(1 + \фрац{30}{3 \пута 10^8}\десно) \]

\[ f' \приближно 5 \пута 10^9 \лево(1 + 1 \пута 10^{-7}\десно) \]

\[ f' \приближно 5 \пута 10^9 \пута 1.0000001 \]

\[ f' \приближно 5.0000005 \пута 10^9 \]

\[ f' \приближно 5.0000005 \, \text{GHz} \]

Дакле, фреквенција коју прима радар је око 5.0000005 GHz.

Питање 4: Апсорпција снаге од стране материјала

Питање:
Одређени материјал апсорбује 2 W микроталасне снаге када је интензитет упадног таласа 10 W/m². Израчунајте површину материјала.

пембахасан:

Користите везу између моћи апсорпције и површине и интензитета:

\[ P = I \cdot A \]

Замените познате вредности:

\[ 2 \, \text{W} = 10 \, \text{W/m}^2 \cdot A \]

Решавање за А:

\[ A = \frac{2 \, \text{W}}{10 \, \text{W/m}^2} \]

\[ А = 0.2 \, \текст{м}^2 \]

Дакле, површина материјала је 0,2 м².

Питање 5: Обрасци рефлексије и интерференције

Питање:
Две микроталасне антене емитују таласе таласне дужине 6 цм у истом смеру. Ако је растојање између антена 12 цм, у ком тренутку се први пут јавља конструктивна интерференција?

пембахасан:

Конструктивна интерференција се јавља када је разлика путање између два извора k = ±nλ (n је цео број различит од нуле, укључујући 0). По први пут конструктивна интерференција (n=1):

\[ d = n \lambda/2 \]

Пошто је растојање антене 12 цм, а таласна дужина 6 цм, разлика путање за прву конструктивну интерференцију настаје на:

\[ d = n (\lambda/2) \]

Дакле:

\[ 12 = 1 \пута (6/2) \]

Дакле, пронађена удаљеност је:

\[ 12 = 1 \пута 3 \]

Пошто је ова једначина повезана са формирањем образаца интерференције на ономе што је опште, онда из претпоставке пројектујемо на средишњој линији удаљености од извора или путање на основу не-трага, наиме константног поларног положаја линије трага који није повезан са претпостављеним фиксним обрасцем положаја.

-

Ово су неки примери проблема са микроталасима и како их решити. Разумевањем и навикавањем на решавање оваквих проблема, надамо се да ће вам бити лакше да схватите и примените концепте микроталаса у различитим областима науке и технологије.

Оставите коментар