5 Shembuj të Pyetjeve mbi Energjinë Potenciale
Energjia Potenciale Gravitacionale
1. 4.900 xhaul energji përdoren për të ngritur vertikalisht një objekt 50 kg. Objekti do të ngrihet në një lartësi prej … (g = 9,8 ms -2 )
A. 0,1 m
B. 10 m
Rreth 98 m
D. 245 m
E. 960 m
Diskutim
Dihet që:
Ndryshimi në energjinë potenciale (ΔEP) = 4900 Xhaul
masa e objektit (m) = 50 kg
Përshpejtimi për shkak të gravitetit (g) = 9,8 m/ s²
Kërkohet: Objekti do të ngrihet deri në (Δh)
Përgjigje:
ΔEP = mg Δh
4900 = (50)(9,8) Δh
Δh = 10 metra
Përgjigja e saktë është B.
Energjia Potenciale e Pranverës
2. Grafiku i mëposhtëm tregon marrëdhënien midis F (forcës) dhe x (rritjes së gjatësisë) të një suste. Nëse susta shtrembërohet me 8 cm, atëherë energjia potenciale e sustës është...
A. 1,6 × 10-5 xhaul
B. 6,4 × 10 -4 Xhaul
Rreth 8 xhaul
D. 16 Xhaul
E. 128 xhaul
Diskutim
Dihet që:
Forca (F) = 2 Njuton
Rritja në gjatësi (x) = 1 cm = 1/100 metër = 0,01 metër
Devijimi i sustës = 8 cm = 8/100 metra = 0,08 metra
Pyetje: Energjia potenciale e pranverës
Përgjigje:
Përdorni të dhënat në grafik për të llogaritur konstanten e sustës.
![]()
Energjia potenciale e pranverës:
∆ EP = 1/2 kx 2
∆ EP = 1/2 (200 N/m) (0,08 m) 2
∆ EP = (100 N/m) (0,0064 m 2 )
∆ EP = 0,64 Nm
3. Ndër gjendjet e mëposhtme të objekteve:
(1) Gomë e shtrirë për llastiqe
(2) Lavjerrësi i devijuar
(3) Hekur i ngrohur
Objektet që kanë energji potenciale numërohen...
A. (1)
B. (1) dhe (2)
C. (2)
D. (2) dhe (3)
E. (3)
Diskutim
(1) Gomë e shtrirë për llastiqe
Kur shtrihet, goma e llastiqes ka energji potenciale elastike.
(2) Lavjerrësi i devijuar
Kur lavjerrësi devijohet, lavjerrësi ka energji potenciale gravitacionale.
Përgjigja e saktë është B.
4. Tabela më poshtë tregon rezultatet e një eksperimenti që përfshin një sustë me një ngarkesë në njërën anë. F përfaqëson peshën e ngarkesës dhe ∆L përfaqëson rritjen në gjatësi. Llogaritni punën e kërkuar për të zgjatur sustën me 10 cm.
A. 2,0 Xhaul
B. 2,5 Xhaul
Rreth 5,0 xhaul
D. 7,6 Xhaul
E. 10 xhul
Diskutim
Dihet që:
Rritja e gjatësisë së sustës (∆L) = 10 cm = 0,1 metra
Pyetje: Përpjekje për të zgjatur sustën me 10 cm
Përgjigje:
Përdorni të dhënat në tabelë për të llogaritur konstanten e sustës:
k = F / ∆x = 20 N / 0,04 m = 500 N/m
k = F / ∆x = 30 N / 0,06 m = 500 N/m
k = F / ∆x = 40 N / 0,08 m = 500 N/m
Konstanta e sustës është 500 N/m
Përpjekja për të zgjatur sustën me 10 cm është:
W = 1/2 k ΔL 2 = 1/2 (500 N/m)(0,1 m) 2 = (250 N/m)(0,01 m 2 ) = 2,5 Njuton metra = 2,5 Xhaul.
Përgjigja e saktë është B.
5. Grafiku (Fx) tregon marrëdhënien midis forcës dhe rritjes së gjatësisë së sustës. Madhësia e energjisë potenciale të sustës bazuar në grafikun e mësipërm është…
A. 20 xhul
B. 16 xhul
Rreth 3,2 xhul
D. 1,6 xhul
E. 1,2 xhul
Diskutim
Dihet që :
F = 40 Njuton
Δ x = 0,08 metra
Pyetje : Energjia potenciale e sustës?
Përgjigje :
Konstantja e sustës:
k = F / Δ x
Energjia potenciale e pranverës:
EP = ½ k Δ x 2 = ½ (F/ Δ x) Δ x 2 = ½ F Δ x
EP = ½ (40)(0,08) = (20)(0,08) = 1,6 Xhaul
Përgjigja e saktë është D.
Burimi i pyetjes:
Pyetje të Provimit Kombëtar të Fizikës për Shkollën e Mesme të Lartë/Shkollën e Mesme Profesionale