3 pytania dotyczące równania siły normalnej
1. Klocek ma masę 5 kg. Jeśli g = 10 m/s2 , określ:
a) waga bloku
b) siła normalna, jeśli klocek zostanie umieszczony na płaskiej powierzchni
c) siła normalna, jeżeli klocek spoczywa na równi pochyłej, która tworzy kąt 30 stopni z poziomem
Znany:
Masa klocka (m) = 5 kg
Przyspieszenie grawitacyjne (g) = 10 m/ s2
Poszukiwani: w, N na płaszczyźnie i N na pochyłości
Rozwiązanie:
a) Ciężar belki
w = mg = 5 (10) = 50 niutonów
b) Siła normalna, jeśli klocek znajduje się na płaskiej płaszczyźnie
N = w = 50 niutonów
c) Siła normalna, jeżeli klocek znajduje się na równi pochyłej
N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 Newtonów
2. Gumka o masie 120 gramów została dociśnięta prostopadle do tablicy z siłą 15 N. Jaka jest siła normalna działająca na gumkę?
Znany:
Masa (m) = 120 gramów = 0.12 kg
Siła (F) = 15 niutonów
Poszukiwany: Siły Zbrojne
Rozwiązanie:
Siła normalna = ciąg = 15 niutonów
3. Butelkowana woda pitna, która nadal znajduje się w pudełku, jest ciągnięta z siłą F = 200 N, która tworzy kąt 37 ° z poziomem. Sin 37 ° = 0.6. Masa kartonu wraz z zawartością wynosi 20 kg. Jeśli współczynnik tarcia statycznego na podłodze wynosi 0.5, a współczynnik tarcia kinetycznego na podłodze wynosi 0.2, określ siłę nacisku działającą na karton.
Znany:
Siła ciągnąca (F) = 200 N
Grzech 37 = 0,6
Fy = F sin 37 = (200)(0,6) = 120 N
Masa tektury (m) = 20 kg
Ciężar tektury (w) = mg = (20)(10) = 200 N
Poszukiwane: Siła normalna na tekturę (N)
Rozwiązanie:
Oblicz siłę normalną, korzystając ze wzoru na siłę normalną:
N = w – F y = 200 – 120 = 80 niutonów