Napięcie elektryczne – problemy i rozwiązania

1. Określ potencjał elektryczny w punkcie znajdującym się w odległości 1 cm od ładunku 5.0 μ C. Stała Coulomba (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C.

Znany:

Odległość od ładunku (r) = 1 cm = 1/100 m = 0.01 m = 10 -2 m

Ładunek (q) = 5.0 μ C = 5.0 x 10 -6 C

Stała Coulomba (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2

Poszukiwany: Potencjał elektryczny (V)

rozwiązanie:

Potencjał elektryczny:

Napięcie elektryczne – problemy i rozwiązania 1

Potencjał elektryczny wynosi 4.5 x 10 6 woltów

[irp]

2. Opłata Q1 = 5.0 μC i ładuje Q2 = 6.0 μC. Stała Coulomba (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Punkt A znajduje się pomiędzy ładunkami. Określ potencjał elektryczny w punkcie A.

Napięcie elektryczne – problemy i rozwiązania 2

Znany:

Ładunek Q1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C

Odległość punktu A od Q 1 = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m

Ładunek Q2 = 6.0 μ C = 6.0 x 10 -6 C

Odległość punktu a od Q2 = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m

Stała Coulomba (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2

Poszukiwany: potencjał elektryczny w punkcie A

rozwiązanie:

Potencjał elektryczny 1 :

Napięcie elektryczne – problemy i rozwiązania 3

Potencjał elektryczny 2 :

Napięcie elektryczne – problemy i rozwiązania 4

Potencjał elektryczny w punkcie A :

V = V 2 – V 1

V = (54 – 45) x 10 4

V = 9 x 10 4

[irp]

3. Opłata q1 = 5.0 μC i ładuje q2 = 6.0 μC. Stała Coulomba (k) = 9 x 109 Nm2C-2, 1 μC = 10-6 C. Określ potencjał elektryczny w punkcie A.

Napięcie elektryczne – problemy i rozwiązania 5Znany:

Ładunek Q1 = -5.0 μ C = -5.0 x 10 -6 C

Odległość punktu A od Q1 = 40 cm = 0.4 m = 4 x 10 -1 m

Ładunek Q2 = 6.0 μ C = 6.0 x 10 -6 C

Odległość punktu A od Q2 = 50 cm = 0.5 m = 5 x 10 -1 m

Stała Coulomba (k) = 9 x 10 9 Nm 2 C −2

Poszukiwany: potencjał elektryczny w punkcie A

rozwiązanie:

Potencjał elektryczny 1 :

Napięcie elektryczne – problemy i rozwiązania 6

Potencjał elektryczny 2 :

Napięcie elektryczne – problemy i rozwiązania 7

Potencjał elektryczny w punkcie A :

V = V 1 + V 2

V = (-11.25 + 10.8) x 10 4

V = -0.45 x 103

V = -4.5 x 103

Potencjał elektryczny w punkcie A wynosi -4.5 x 10 3 woltów

Zostaw komentarz