1. Basert på figuren nedenfor, hvis krumningsradiusen til ledningen er 50 cm, bestem størrelsen på magnetfeltet i krumningssenteret (ved punkt 0, se figuren nedenfor). (µ o = 4π.10⁻⁶ Wb.A -1 m -1 )
Kjent:
Radius (r) = 50 cm = 0.5 m
Elektrisk strøm (I) = 1.5 ampere
Vakuumpermeabiliteten ( µo ) = 4π.10⁻⁶ Wb.A⁻¹ m⁻¹
Ønskes: Størrelsen på magnetfeltet
løsning:
360 o = 1 omkrets av en sirkel . 120 o / 360 o = 1/3 deretter 120 o = 1/3 x omkretsen av en sirkel.
Ligningen for magnetfeltet i sentrum av spolen med flere løkker:
![]()
B = størrelsen på magnetfeltet, N = antall løkker, I = elektrisk strøm, r = krumningsradius
I problemet ovenfor er det bare én løkke, slik at N elimineres fra ligningen. Trådspolen i problemet ovenfor er ikke 1 sirkel, men 1/3 sirkel:
![]()
Størrelsen på magnetfeltet i krumningssenteret:

2. Basert på figuren nedenfor er den elektriske strømmen i ledningen 6 A og krumningsradiusen er R = 3π cm, for å bestemme størrelsen på magnetfeltet i punkt P.
Kjent:
Krumningsradius (r) = 3π cm = (3π/100) m
= 3π/10² m = 3π, 10⁻² m
Elektrisk strøm (I) = 6 A
Vakuumpermeabiliteten ( µo ) = 4π.10⁻⁶ Wb.A⁻¹ m⁻¹
Ønskes: Magnetfeltets størrelse
løsning:
360o = 1 omkrets av en sirkel. 45o / 360o = 1/8 deretter 45o = 1 / 8 x omkrets av en sirkel.
Størrelsen på magnetfeltet i krumningssenteret:

3. Elektrisk strøm flyter i en ledning = 9 A, krumningsradiusen (R) = 2π cm og µ o = 4π, 10⁻⁶ Wb.A⁻¹ m⁻¹ . Bestem størrelsen på magnetfeltet i punkt P.
Kjent:
Krumningsradius (r) = 2π cm = (2π/100) m
= 2π/10² m = 2π, 10⁻² m
Elektrisk strøm (I) = 9 A
Vakuumpermeabiliteten ( µo ) = 4π.10⁻⁶ Wb.A⁻¹ m⁻¹
Ønsket: Størrelsen på magnetfeltet i punkt P
løsning:
360o - 120o = 240o. 240o / 360o = 2/3 deretter 240o = 2/3 x omkrets av en sirkel.
Størrelsen på magnetfeltet i krumningssenteret:
