Ideal gasslov – problemer og løsninger

1. Jeg håndterer gasser i en lukket beholder med et initialt volum V og en temperatur T. Slutttemperaturen er 5/4 T og slutttrykket er 2 P. Hva er sluttvolumet til gassen?

Kjent:

Startvolum ( V1 ) = V

Starttemperatur (T1 ) = T

Slutttemperatur (T² ) = 5/4 T

Starttrykk (P1 ) = P

Slutttrykk (P² ) = 2P

Ønskes: Sluttvolum (V 2 )

løsning:

Ideal gasslov - problemer og løsninger 1

[IRP]

2. Bestem volumet av 2.00 mol gasser (ideell gass) ved STP. STP = Standard temperatur og trykk.

Kjent:

Mol gass (n) = 2 mol is

Standardtemperatur (T) = 0 ° C = 0 + 273 = 273 Kelvin

Standardtrykk (P) = 1 atm = 1.013 x 105 Pa

Universalgasskonstant (R) = 8.315 Joule/mol e .Kelvin

Ønsket : Gassvolum (V)

løsning:

Ligning for idealgassloven (i antall mol, n)

Ideal gasslov - problemer og løsninger 2

Volumet av 2 mol gasser er 44.8 liter.

Volumet av 1 mol gasser er 45.4 liter / 2 = 22.4 liter.

Volumet av 1 mol av en hvilken som helst gass er 22.4 liter.

[IRP]

3. 4 liter oksygengass har en temperatur på 27 °C og et trykk på 2 atm (1 atm = 10 5 Pa) i en lukket beholder. Universell gasskonstant (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1 og Avogadros tall ( NA ) = 6.02 x 1023 molekyler/mol e . Hva er molekylene av oksygengassene i beholderen?

Kjent:

Gassvolum (V) = 4 liter = 4 dm³ = 4 x 10⁻³ m³

Gasstemperatur (T) = 27 ° C = 27 + 273 = 300 Kelvin

Gasstrykk (P) = 2 atm = 2 x 105 Pa

Universell gasskonstant (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1

Avogadros tall (NA ) = 6.02 x 10²23

Ønskes : Hva er molekylene til oksygengassene i beholderen (N)?

løsning:

Ideal gasslov - problemer og løsninger 3

I 1 mol oksygengasser er det 1.93 x 1023 oksygenmolekyler.

[IRP]

4. En beholder som inneholder en neongass (Ne, atommasse = 20 u) ved standardtemperatur og -trykk (STP ) har et volum på 2 m³ . Bestem massen til neongassen!

Kjent:

Atommassen til neon = 20 gram/mol e = 0,02 kg/mol e

Standardtemperatur (T) = 0 ° C = 273 Kelvin

Standardtrykk (P) = 1 atm = 1.013 x 10⁻⁴ Pascal

Volum (V) = 2 m³

Ønsket : masse (m) av neongass

løsning:

Ved standard temperatur og trykk (STP), 1 mole av noen gasser, inkluderer neongass, ha volum 22.4 liters = 22.4 dm3 = 0.0448 m3.

Ideal gasslov - problemer og løsninger 4

I et volum på 2 m³ er det 44.6 mol neongass.

Den relative atommassen til neongass er 20 gram/mol.

Dette betyr at det i 1 mol er 20 gram eller 0.02 kg neongass. Fordi det i 1 mol er 0.02 kg neongass, så er det i 44.6 mol 44.6 mol x 0.02 kg/mol = 0.892 kg = 892 gram neongasser.

Legg igjen en kommentar