Eżempju ta' mistoqsijiet ta' Impuls

4 Eżempji ta' Mistoqsijiet Impulsivi

1. Ballun b'massa ta' 0,5 kg jaqa' liberament minn għoli ta' h1 = 7,2 m 'il fuq mill-art u jaqbeż għal għoli ta' h2 = 3,2 m. Jekk l-aċċelerazzjoni minħabba l-gravità hija 10 ms -2 , l-impuls li jaġixxi fuq il-ballun huwa...

A. 2,0 Ns

B. 3,0 Ns

Ċ. 10 Ns

D. 40 Ns

E. 80 Ns

Diskussjoni

Huwa magħruf li :

Massa tal-ballun (m) = 0,5 kg

L-għoli tal-ballun li jaqa' liberament (h1 ) = 7,2 metri

L-għoli tal-ballun li jaqbeż (h2 ) = 3,2 metri

L-aċċelerazzjoni gravitazzjonali tad-Dinja (g) = 10 m/ s²

Mistoqsi : Impuls li jaġixxi fuq il-ballun

Tweġiba :

Il-veloċità tal-ballun eżatt qabel l-impatt (v)o)

Ikkalkula l-veloċità tal-ballun eżatt qabel l-impatt billi tuża l-formula tal-waqgħa ħielsa. Minħabba l-għoli (h) = 7,2 metri, l-aċċelerazzjoni minħabba l-gravità (g) = 10 m/s² u l-veloċità finali eżatt qabel ma tolqot l-art, uża l-formula v² = 2 gh

v o 2 = 2(10)(7,2) = 144

v o = 2(10)(7,2) = 12 m/s

Il-veloċità tal-ballun qabel l-impatt (v o ) hija -12 m/s. Is-sinjal negattiv jindika biss id-direzzjoni.

Il-veloċità tal-ballun immedjatament wara l-ħabta (v)t)

Ikkalkula l - veloċità tal-ballun immedjatament wara l-ħabta billi tuża l-formula għall-moviment vertikali 'l fuq. Minħabba l-għoli (h) = 3,2 metri, l-aċċelerazzjoni gravitazzjonali (g) = -10 m/s² , il -veloċità finali fl-għoli massimu (vt² ) = 0 u tintalab il-veloċità inizjali immedjatament wara li tolqot l-art, għalhekk uża l- formula vt² = vo² + 2gh

AQRA WKOLL  Eżempju ta' mistoqsijiet dwar l-Elastiċità

v t² = v o² + 2 gh

0 = v o 2 + 2 (-10)(3,2)

v o 2 = 64

v o = √64 = 8 m/s

Il-veloċità tal-ballun wara l-ħabta (vt ) hija 8 m/s

Impuls li jaġixxi fuq il-ballun (I)

L-impuls huwa kkalkulat bl-użu tal-formula tat-teorema tal-impuls-momentum.

Impuls (I) = bidla fil-momentum (Δp)

I = m (vt – v o ) = (0,5)(8-(-12)) = (0,5)(8 + 12) = 0,5(20) = 10 Newton sekondi

It-tweġiba korretta hija Ċ.

2. Ballun tal-ping pong b'massa ta' 5 grammi jaqa' liberament minn ċertu għoli (g = 10 ms -2 ). Meta jolqot l-art, il-veloċità tal-ballun hija 6 ms -1 u immedjatament wara li jolqot l-art, il-ballun jaqbeż 'il fuq b'veloċità ta' 4 ms -1 . Il-kobor tal-impuls li jaġixxi fuq il-ballun huwa...

A. 0,50 Ns

B. 0,25 Ns

Ċ. 0,10 Ns

D. 0,05 Ns

E. 0,01 Ns

Diskussjoni

Huwa magħruf li :

Massa tal-ballun (m) = 5 gramma = 0,005 kg

Il-veloċità tal-ballun eżatt qabel ma jolqot l-art (v o ) = -6 m/s

Il-veloċità tal-ballun immedjatament wara li jolqot l-art (vt ) = 4 m/s

Veloċitajiet pożittivi u negattivi jfissru li d-direzzjoni tal-veloċità tal-ballun jew id-direzzjoni tal-moviment tal-ballun qabel il-ħabta hija opposta għad-direzzjoni tal-moviment tal-ballun wara l-ħabta.

AQRA WKOLL  Forza fuq Ċarġ li Jiċċaqlaq

Mistoqsi : Impuls (I)

Tweġiba :

It-teorema tal-impuls-momentum tgħid li l-impuls (I) huwa ugwali għall -bidla fil-momentum (Δp).

I = Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )

I = (0,005)(4 – (-6)) = (0,005)(4 + 6) = (0,005)(10) = 0,05 Newton sekonda

It-tweġiba korretta hija D.

3. Ballun ta' 20 gramma jintefa' b'veloċità v 1 = 4 ms -1 lejn ix-xellug. Wara li jolqot il-ħajt, il-ballun jaqbeż b'veloċità v 2 = 2 ms -1 lejn il-lemin. L-impuls li jirriżulta huwa….

A. 0,24 NsEżempju ta' Impuls 1

B. 0,12 Ns

Ċ. 0,08 Ns

D. 0,06 Ns

E. 0,04 Ns

Diskussjoni

Huwa magħruf li:

Massa tal-ballun (m) = 20 gramma = 0,020 kg

Il-veloċità tal-ballun qabel il-ħabta (v o ) = -4 m/s (lejn ix-xellug)

Il-veloċità tal-ballun wara l-ħabta (v t ) = +2 m/s (lejn il-lemin)

v o tingħata sinjal negattiv biex tiddistingwi d-direzzjoni tagħha minn v t.

Mistoqsi: Impuls

Tweġiba:

Impuls (I) = bidla fil-momentum (Δp) = mv t – mv o

Impuls (I) = m (vt – v o ) = 0,02 (2 – (-4))

Impuls (I) = 0,02 (2 + 4) = 0,02 (6)

Impuls (I) = 0,12 Newton sekondi.

It-tweġiba korretta hija B.

4. Ballun tat-tennis ta' 100 gramma jitwaqqa' mal-art minn għoli ta' 20 ċm mingħajr veloċità inizjali. Wara li jolqot l-art, il-ballun jaqbeż b'veloċità ta' 1 ms -1 u (g = 10 ms -2 ). Il-bidla fil-momentum li jesperjenza l-ballun hija...

AQRA WKOLL  Eżempju ta' mewġ stazzjonarju u mewġ wieqaf

A. 0,1 Ns
B. 0,3 Ns
Ċ. 0,5 Ns
D. 0,8 Ns
E. 0,9 Ns

Diskussjoni
Huwa magħruf :
Massa tal-ballun (m) = 100 gramma = 0,1 kg
Għoli (h) = 20 ċm = 0,2 metri
Aċċelerazzjoni minħabba l-gravità (g) = 10 m/s2
Il-veloċità tal-ballun immedjatament wara li jolqot l-art (v)t) = 1 m/s
Mistoqsi : bidla fil-momentum tal-ballun
Jawab :
Il-veloċità tal-ballun qabel l-impatt (v)o)
Ikkalkula l-veloċità tal-ballun qabel l-impatt billi tuża l-formula tal-waqgħa ħielsa. Minħabba l-għoli tal-waqgħa ħielsa tal-ballun (h) = 0,2 metri, l-aċċelerazzjoni minħabba l-gravità (g) = 10 m/s2 u staqsa għall-veloċità tal-ballun meta jolqot l-art, għalhekk tintuża l-formula v2 = 2 gh
v2 = 2 (10)(0,2) = 4
v= √4 = -2 m/s
Jingħata sinjal negattiv għaliex id-direzzjoni tal-moviment tal-ballun qabel ma jaħbat mal-art hija opposta għad-direzzjoni tal-moviment tal-ballun wara li jaħbat mal-art.
Bidla fil-momentum tal-ballun (Δp)
Δp = mvt – mvo = m (vt - vo)
Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 Newton sekonda
It-tweġiba korretta hija B.

Sors tal-mistoqsija:

Mistoqsijiet tal-Fiżika tal-Eżami Nazzjonali għall-Iskola Sekondarja Anzjana/Skola Sekondarja Vokazzjonali

Ħalli kumment