1. Jika R 1 = 2 Ω, R 2 = 4 Ω, R 3 = 6 Ω, tentukan arus elektrik yang mengalir dalam litar di bawah.
Diketahui:
Perintang 1 (R1) = 2 Ω 
Perintang 2 (R2 ) = 4 Ω
Perintang 3 (R3 ) = 6 Ω
Sumber emf 1 (E 1 ) = 9 V
Sumber emf 2 (E 2 ) = 3 V
Dikehendaki: Arus elektrik (I)
Penyelesaian:
Soalan ini berkaitan dengan hukum Kirchhoff . Cara menyelesaikan masalah ini:
Pertama , pilih arah arus. Anda boleh menentukan arus yang bertentangan atau arah mengikut arah jam.
Kedua , apabila arus melalui perintang (R) terdapat penurunan potensi sehingga V = IR bertanda negatif. Ketiga , jika arus bergerak dari voltan rendah ke voltan tinggi (- ke +) maka sumber emf (E) bertanda positif kerana pengecasan tenaga pada sumber emf. Jika arus bergerak dari voltan tinggi ke voltan rendah (+ ke -) maka sumber emf (E) bertanda negatif kerana pengosongan tenaga pada sumber emf.
Dalam penyelesaian ini, arah arus adalah sama dengan arah putaran mengikut arah jam.
– IR 1 + E 1 – IR 2 – IR 3 – E 2 = 0
– 2 I + 9 – 4 I – 6 I – 3 = 0
– 12 I + 6 = 0
– 12 I = – 6
I = -6 / -12
Saya = 0.5
Arus elektrik yang mengalir dalam litar ialah 0.5 A. Arus elektrik bertanda positif bermaksud arah arus elektrik adalah sama dengan arah putaran mengikut arah jam. Jika arus elektrik adalah negatif, maka arus elektrik adalah bertentangan dengan arah putaran mengikut arah jam.
2. Tentukan arus elektrik yang mengalir dalam litar seperti yang ditunjukkan dalam rajah di bawah.
Penyelesaian:
Dalam penyelesaian ini, arah arus adalah sama dengan arah putaran mengikut arah jam.
-20 – 5I -5I – 12 – 10I = 0
-32 – 20I = 0
-32 = 20I
Saya = -32 / 20
I = -1.6 A
Oleh kerana arus elektrik adalah negatif, arah arus elektrik sebenarnya bertentangan dengan arah jam. Arah arus elektrik tidak sama seperti yang dianggarkan.
3. Tentukan arus elektrik yang mengalir dalam litar seperti yang ditunjukkan dalam rajah di bawah.
Penyelesaian:
Dalam penyelesaian ini, arah arus adalah sama dengan arah putaran mengikut arah jam.
– I – 6I + 12 – 2I + 12 = 0
-9I + 24 = 0
-9I = -24
I = 24/9
I = 8 / 3 A
4. Sebuah litar elektrik terdiri daripada empat perintang, R1 = 12 Ohm, R2 = 12 Ohm, R3 = 3 Ohm dan R4 = 6 Ohm, disambungkan dengan sumber emf E1 = 6 Volt, E2 = 12 Volt. Tentukan arus elektrik yang mengalir dalam litar seperti yang ditunjukkan dalam rajah di bawah.
Diketahui:
Perintang 1 (R1 ) = 12 Ω
Perintang 2 (R2 ) = 12 Ω
Perintang 3 (R3 ) = 3 Ω
Perintang 4 (R4 ) = 6 Ω
Sumber emf 1 (E 1 ) = 6 Volt
Sumber emf 2 (E 2 ) = 12 Volt
Dikehendaki: Arus elektrik mengalir dalam litar (I)
Penyelesaian:
Perintang 1 ( R1 ) dan perintang 2 ( R2 ) disambungkan secara selari. Perintang setara:
1/R 12 = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/12 + 1/12 = 2/12
R 12 = 12/2 = 6 Ω
Dalam penyelesaian ini, arah arus adalah sama dengan arah putaran mengikut arah jam.
– IR 12 – E 1 – IR 3 – IR 4 + E 2 = 0
– 6 I – 6 – 3I – 6I + 12 = 0
– 6I – 3I – 6I = 6 -12
– 15I = – 6
I = -6/-15
I = 2/5 A
5. Tentukan arus elektrik yang mengalir dalam litar seperti yang ditunjukkan dalam rajah di bawah.
Diketahui:
Perintang 1 (R1 ) = 10 Ω
Perintang 2 (R2 ) = 6 Ω
Perintang 3 (R3 ) = 5 Ω
Perintang 4 (R4 ) = 20 Ω
Sumber emf 1 (E 1 ) = 8 Volt
Sumber emf 2 (E 2 ) = 12 Volt
Dikehendaki: Arus elektrik yang mengalir dalam litar
Penyelesaian:
Perintang 3 ( R3 ) dan perintang 4 ( R4 ) disambungkan secara selari. Perintang setara:
1/R 34 = 1/R 3 + 1/R 4 = 1/5 + 1/20 = 4/20 + 1/20 = 5/20
R 34 = 20/5 = 4 Ω
Dalam penyelesaian ini, arah arus adalah sama dengan arah putaran mengikut arah jam.
– IR 1 – IR 2 – E 1 – IR 34 + E 2 = 0
– 10I – 6I – 8 – 4I + 12 = 0
– 10I – 6I – 4I = 8 – 12
– 20 I = – 4
I = -4/-20
I = 1/5 A
I = 0.2 A
6. Tentukan arus elektrik yang mengalir dalam litar seperti yang ditunjukkan dalam rajah di bawah.
Diketahui:
Perintang 1 (R1 ) = 1 Ω
Perintang 2 (R2 ) = 6 Ω
Perintang 3 (R3 ) = 6 Ω
Perintang 4 (R4 ) = 4 Ω
Sumber emf 1 (E 1 ) = 12 Volt
Sumber emf 2 (E 2 ) = 6 Volt
Dikehendaki: Arus elektrik yang mengalir dalam litar
Penyelesaian:
Perintang 1 ( R1 ) dan perintang 2 ( R2 ) disambungkan secara selari. Perintang setara:
1/R 12 = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/1 + 1/6 = 6/6 + 1/6 = 7/6
R 12 = 6/7 Ω
Arah arus adalah sama dengan arah putaran mengikut arah jam.
E 1 – I R 12 – E 2 – I R 4 – IR 3 = 0
12 – (6/7)I – 6 – 4I – 6I = 0
12 – 6 – (6/7)I – 4I – 6I = 0
6 – (6/7)I – 10I = 0
6 = (6/7)I + 10I
6 = (6/7)I + (70/7)I
6 = (76/7)I
(6)(7) = 76I
42 = 76I
I = 42/76
I = 0.5 A