1. Колкава е висината на геосинхрон сателит над површината на Земјата?
G = универзална константа = 6.67 x 10 -11 N m 2 / kg 2
M = Земјината маса = 5.97 x 10 24 кг
Т = 24 часа = 24 (3600 секунди) = 86,400 секунди = 8.64 x 10 4 секунди
Решение

Висина на сателитот над површината на Земјата = 4.22 x 10 7 м = 4.22 x 10 4 км = 42,200 км
Висина на сателитот над површината на Земјата = 6.38 x 10 6 м = 6.38 x 10 3 км = 6380 км
Висина на сателитот над површината на Земјата = растојание на сателитот од центарот на Земјата - радиус на Земјата
Висина на сателитот над површината на Земјата = 42,200 км – 6380 км
Висината на сателитот над површината на Земјата = 35,820 км
[ирп]
2. Колкава е брзината на геосинхрон сателит?
Универзална константа (G) = 6.67 x 10 -11 N m 2 / kg 2
Масата на Земјата (m E ) = 5.97 x 1024 кг
Растојанието помеѓу сателитот и центарот на Земјата (r) = 4.22 x 10 7 m
Решение

или користете ја оваа равенка

[wpdm_package id='949']
- Проблеми и решенија на Њутнов закон за универзална гравитација
- Гравитациони сили, проблеми со тежината и решенија
- Забрзување поради проблеми со гравитацијата и решенија
- Геосинхрони сателитски проблеми и решенија
- Проблеми и решенија со Кеплеровиот закон