Електрични кола – проблеми и решенија
1. R1 = 6 Ω, R2 = R3 = 2 Ω и напон = 14 волти, одредете ја електричната струја во колото како што е прикажано на сликата подолу.
Познато:
Отпорник 1 (R1 ) = 6 Ω
Отпорник 2 (R2 ) = 2 Ω
Отпорник 3 (R3 ) = 2 Ω
Напон (V) = 14 Волти
Се бара: Електрична струја (I)
Решение:
Еквивалентен отпорник (R):
R2 и R3 се поврзани паралелно. Еквивалентниот отпорник:
1/R 23 = 1/R 2 + 1/R 3 = 1/2 + 1/2 = 2/2
R 23 = 2/2 = 1 Ω
R 1 и R 23 се поврзани сериски. Еквивалентниот отпорник:
R = R1 + R23 = 6 Ω + 1 Ω
R = 7 оми
Електрична струја (I):
I = V / R = 14 / 7 = 2 Ампери
2. Кое од електричните кола прикажани подолу има поголема струја.

Решение:
Отпорот на отпорникот е R, а електричниот напон е V.
Одговор А.
R1 , R2 и R3 се поврзани сериски. Еквивалентниот отпорник :
РА = Р1 + Р2 + Р3 = Р + Р + Р = 3Р
Електрична струја (I):
![]()
Одговор Б.
R1 , R2 и R3 се поврзани паралелно. Еквивалентниот отпорник :
1/R = 1/R 1 + 1/R 2 + 1/R 3 = 1/R + 1/R + 1/R = 3/R
РБ = Р / 3
Електрична струја (I):

Одговор Ц.
R2 и R3 се поврзани паралелно. Еквивалентниот отпорник:
1/R 23 = 1/R 2 + 1/R 3 = 1/R + 1/R = 2/R
R23 = R/2
R1 и R23 се поврзани сериски. Еквивалентниот отпорник:
R C = R1 + R23 = R + R/2 = 2R/2 + R/2 = 3R/2
Електрична струја (I):
![]()
Одговор Д.
R1 и R2 се поврзани паралелно. Еквивалентниот отпорник:
1/R 12 = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/R + 1/R = 2/R
R 12 = R/2
R12 и R3 се поврзани сериски. Еквивалентниот отпорник:
R D = R12 + R3 = R/2 + R = R/2 + 2R/2 = 3R/2
Електрична струја (I):
![]()
3. R 1 = 4 оми, R 2 = 6 оми, R 3 = 2 оми и V = 24 волти. Колкава е електричната струја во колото, како што е прикажано на сликата подолу.
Познато:
Отпорник 1 (R1 ) = 4 Оми
Отпорник 2 (R2 ) = 6 Оми
Отпорник 3 (R3 ) = 2 Оми
Напон (V) = 24 Волти
Се бара: Електрична струја во колото
Решение:
R1 , R2 и R3 се поврзани сериски. Еквивалентниот отпорник :
R = R1 + R2 + R3 = 4 + 6 + 2
R = 12 Оми
Електрична струја:
I = V / R = 24 / 12 = 2 Ампери
4. Кое од електричните кола прикажани подолу има поголема струја.

Решение
Електрична струја во колото А.
Еквивалентен отпорник:
R1 = 3 Ω, R2 = 4 Ω, R3 = 4 Ω, V = 12 Волти
R2 и R3 се поврзани паралелно. Еквивалентниот отпорник:
1/R 23 = 1/R 2 + 1/R 3 = 1/4 + 1/4 = 2/4 = 1/2
R 23 = 2/1 = 2 Ω
R1 и R23 се поврзани сериски. Еквивалентниот отпорник:
R = R 1 + R 23 = 3 Ω + 2 Ω = 5 Ω
Електрична струја (I):
I = V / R = 12 / 5 = 2.4 Ампери
Електрична струја во колото Б.
Еквивалентен отпорник:
R1 = 8 Ω, R2 = 2 Ω, R3 = 2 Ω, V = 36 Волти
R1 , R2 и R3 се поврзани сериски. Еквивалентниот отпорник :
R = R1 + R2 + R3 = 8 + 2 + 2 = 12 Ω
Електрична струја (I):
I = V / R = 36 / 12 = 3 Ампери
Електрична струја во колото C.
Еквивалентен отпорник:
R1 = 4 Ω, R2 = 4 Ω, R3 = 6 Ω, V = 12 Волти
R2 и R3 се поврзани паралелно. Еквивалентниот отпорник:
1/R 23 = 1/R 2 + 1/R 3 = 1/4 + 1/4 + 1/6 = 3/12 + 3/12 + 2/12 = 8/12
R 23 = 12/8 = 1.5 Ω
Електрична струја (I):
I = V / R = 12 / 1.5 = 8 Ампери
Електрична струја во колото D.
Еквивалентен отпорник:
R1 = 3 Ω, R2 = 3 Ω, R3 = 3 Ω, R4 = 3 Ω, R5 = 6 Ω, V = 24 Волти
R2 , R3 и R4 се поврзани паралелно. Еквивалентниот отпорник :
1/R 234 = 1/R 2 + 1/R 3 + 1/R 4 = 1/3 + 1/3 + 1/3 = 3/3
R 234 = 3/3 = 1 Ω
R1 , R234 и R5 се поврзани сериски . Еквивалентниот отпорник:
R = R1 + R234 + R5 = 3 + 1 + 6 = 9 Ω
Електрична струја (I):
I = V / R = 24 / 9 = 2.6 Ампери
5. Според сликата прикажана подолу, одредете:
A. Вкупен отпор
Б. Електрична струја во колото
C. Струја I 1
D. Струја I 2
Познато:
Отпорник 1 (R1 ) = 4 Ω
Отпорник 2 (R2 ) = 4 Ω
Отпорник 3 (R3 ) = 2 Ω
Отпорник 4 (R4 ) = 3 Ω
Електричен напон (V) = 12 волти
Решение:
A. Вкупен отпор (R)
Отпорникот R2 и отпорникот R3 се поврзани сериски. Еквивалентниот отпорник:
R 23 = R 2 + R 3 = 4 Ω + 2 Ω = 6 Ω
Отпорникот R 23 и отпорникот R 4 се поврзани паралелно. Еквивалентниот отпорник:
1/R 234 = 1/R 23 + 1/R 4 = 1/6 + 1/3 = 1/6 + 2/6 = 3/6
R234 = 6/3 = 2 Ω
Отпорникот R1 и отпорникот R234 се поврзани сериски. Еквивалентниот отпорник:
R = R 1 + R 234 = 4 Ω + 2 Ω = 6 Ω
Вкупниот отпор е 6 оми.
Б. Електрична струја во колото (I)
V = IR
V = електричен напон, I = електрична струја, R = електричен отпор
Електрична струја:
I = V / R = 12 волти / 6 оми = 2 ампери
C. Електрична струја I 1
Електрична струја во отпорникот R1 = електрична струја во колото = 2 ампери.
D. Струја I 2
Отпорник R23 и отпорник R4 се поврзани паралелно. Еквивалентниот отпорник R234 = 2 оми. 
Електрична струја во отпорникот R 234 = електрична струја во отпорникот R 1 = 2 Ампери.
Напонот во отпорникот R 234 е:
V = IR 234 = (2 A)(2 Ohm) = 4 Волти
Напон во отпорникот R 234 = напон во отпорникот R 4 = напон во отпорникот R 23 = 4 волти.
Еквивалентниот отпорник R23 е 6 оми.
Електричната струја во отпорникот R23 е :
I = V / R = 4 волти / 6 оми = 2/3 ампери
Електрична струја во отпорникот R 23 = Електрична струја во отпорникот R 2 = електрична струја во отпорникот R 3 = 2/3 Ампер.
6. R1 = R2 = 10 Ω и R3 = R4 = 8 Ω. Колкава е електричната струја во колото како што е прикажано на сликата подолу?
Познато:
Отпорник R1 = Отпорник R2 = 10 Ω
Отпорник R3 = Отпорник R4 = 8 Ω
Електричен напон (V) = 12 волти
Се бара: електрична струја (I)
Решение:
Еквивалентниот отпорник
Отпорникот R3 и отпорникот R4 се поврзани паралелно, еквивалентниот отпорник:
1/R 34 = 1/R 3 + 1/R 4 = 1/8 + 1/8 = 2/8
R34 = 8/2 = 4 Ω
Отпорниците R1 , R2 и R34 се поврзани сериски, еквивалентниот отпорник:
R = R 1 + R 2 + R 34 = 10 Ω + 10 Ω + 4 Ω = 24 Ω
Електрична струја:
I = V / R = 12 волти / 24 оми = 0,5 волти/оми = 0.5 ампери
7. Ако се игнорира внатрешниот отпор на батеријата, која е електричната струја во колото прикажана на сликата подолу?
Познато:
Отпорник R 1 = 3 Ом
Отпорник R2 = 3 Ом
Отпорник R 3 = 6 Ом
Електричен напон (V) = 6 волти
Се бара: Електрична струја (I)
Решение:
Еквивалентен отпорник
Отпорниците R1 и R2 се поврзани сериски. Еквивалентниот отпорник:
R 12 = R 1 + R 2 = 3 Оми + 3 Оми = 6 Оми
Отпорникот R 12 и отпорникот 3 се поврзани паралелно. Еквивалентниот отпорник:
1/R = 1/R 12 + 1/R 3 = 1/6 + 1/6 = 2/6
R = 6/2 = 3 Оми
Електрична струја:
I = V / R = 6 / 3 = 2 Ампери
8. Колкава е вкупната електрична струја во колото, како што е прикажано на сликата подолу.
Познато:
Отпорник R 1 = 6 Ом
Отпорник R 2 = 4 Ом
Електрична струја (V) = 6 волти
Внатрешен отпор (r) = 0.6 Оми
Се бара: Електрична струја
Решение:
Отпорникот R1 и отпорникот R2 се поврзани паралелно. Еквивалентниот отпорник:
1/R P = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/6 + 1/4 = 4/24 + 6/24 = 10/24
R P = 24/10 = 2.4 Ом
Отпорникот R P и внатрешниот отпор (r) се поврзани сериски. Еквивалентниот отпорник:
R = R P + r = 2.4 Ом + 0.6 Ом = 3.0 Ом
Електрична струја во колото:
I = V / R = 6 волти / 3 оми = 2 ампери
- Што е електрично коло?
- одговорЕлектрично коло е затворена патека или јамка во која електричната струја може да тече континуирано. Обично се состои од извори на напон (како батерии), оптоварувања (како отпорници, LED диоди, мотори) и спроводници за нивно поврзување.
- По што се разликува сериско од паралелно коло?
- одговорВо сериско коло, компонентите се поврзани крај-до-крај, така што има една патека за струја. Во паралелно коло, компонентите се поврзани преку заеднички точки или споеви, обезбедувајќи повеќе патеки за струја.
- Како Омовиот закон ги поврзува напонот, струјата и отпорот во струјното коло?
- одговорОмовиот закон вели дека струјата () што тече низ проводник помеѓу две точки е директно пропорционален на напонот () преку двете точки и обратно пропорционална на отпорот (). Претставено е како .
- Која е улогата на прекинувачот во електричното коло?
- одговорПрекинувачот го контролира протокот на струја во колото. Кога е затворен, тој дозволува струјата да тече; кога е отворен, го прекинува или запира протокот на струја.
- Зошто краток спој се смета за опасен?
- одговорПри краток спој, отпорот е многу низок, што предизвикува многу висока струја да тече. Ова може да доведе до прегревање, пожари или оштетување на компонентите и треба да се заштити од тоа со осигурувачи или прекинувачи.
- Која е функцијата на осигурувач или прекинувач во струјно коло?
- одговорИ осигурувачите и прекинувачите се заштитни уреди дизајнирани да прекинат струјно коло ако струјата надмине претходно одредено безбедно ниво. Додека осигурувачите „прегоруваат“ или „се топат“, прекинувајќи го струјното коло, прекинувачите „се исклучуваат“ и можат да се ресетираат откако ќе го прекинат струјното коло.
- Како Кирхофовиот закон за струја (KCL) ги опишува струите на спој во коло?
- одговорКирхофовиот закон за струја наведува дека збирот на струи што влегуваат во спој е еднаков на збирот на струи што излегуваат од тој спој. Ова е во суштина тврдење за зачувување на електричниот полнеж.
- Која е разликата помеѓу AC (наизменична струја) и DC (еднонасочна струја)?
- одговорDC: DC се однесува на еднонасочен тек на електричен полнеж, обично од батерија или од напојување со еднонасочна струја. AC, од друга страна, е електричен полнеж што периодично ја менува насоката, како она што се снабдува од електричната мрежа во многу земји.
- Што се однесува на терминот „заземјување“ во електричните кола?
- одговор„Заземјување“ се однесува на референтна точка во електрично коло од која се мерат други напони, или заедничка повратна патека за електрична струја или директна физичка врска со Земјата.
- Зошто се користат кондензатори во електричните кола?
- одговорКондензаторите складираат и ослободуваат електрична енергија. Тие се користат во кола за различни намени, како што се филтрирање, измазнување на флуктуации на напонот, спојување и одвојување на AC сигнали и временски елементи во осцилатори.