1. ຖ້າ R 1 = 2 Ω, R 2 = 4 Ω, R 3 = 6 Ω, ໃຫ້ກຳນົດ ກະແສໄຟຟ້າ ທີ່ໄຫຼໃນວົງຈອນຂ້າງລຸ່ມນີ້.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
Resistor 1 (ຣ1) = 2 ໂອເມີ 
ຕົວຕ້ານທານ 2 (R2 ) = 4 Ω
ຕົວຕ້ານທານ 3 (R3 ) = 6 Ω
ແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງ emf1 (E1 ) = 9 V
ແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງ emf2 (E2 ) = 3 V
ຕ້ອງການ: ກະແສໄຟຟ້າ (I)
ວິທີແກ້ໄຂ:
ຄຳຖາມນີ້ກ່ຽວຂ້ອງກັບ ກົດໝາຍຂອງ Kirchhoff . ວິທີການແກ້ໄຂບັນຫານີ້:
ກ່ອນອື່ນໝົດ , ໃຫ້ເລືອກທິດທາງຂອງກະແສໄຟຟ້າ. ທ່ານສາມາດຕັດສິນໃຈກະແສໄຟຟ້າກົງກັນຂ້າມ ຫຼື ທິດທາງໃນທິດທາງຕາມເຂັມໂມງ.
ອັນທີສອງ , ເມື່ອກະແສໄຟຟ້າຜ່ານຕົວຕ້ານທານ (R) ມີການຫຼຸດລົງຂອງທ່າແຮງ ດັ່ງນັ້ນ V = IR ມີສັນຍາລັກເປັນລົບ. ອັນທີສາມ , ຖ້າກະແສໄຟຟ້າເຄື່ອນທີ່ຈາກແຮງດັນຕໍ່າໄປຫາແຮງດັນສູງ (- ຫາ +) ແລ້ວແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງແຮງດັນໄຟຟ້າ (E) ມີສັນຍາລັກເປັນບວກ ເນື່ອງຈາກການສາກພະລັງງານຢູ່ທີ່ແຫຼ່ງແຮງດັນໄຟຟ້າ. ຖ້າກະແສໄຟຟ້າເຄື່ອນທີ່ຈາກແຮງດັນສູງໄປຫາແຮງດັນຕໍ່າ (+ ຫາ -) ແລ້ວແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງແຮງດັນໄຟຟ້າ (E) ມີສັນຍາລັກເປັນລົບ ເນື່ອງຈາກການຫວ່າງເປົ່າຂອງພະລັງງານຢູ່ທີ່ແຫຼ່ງແຮງດັນໄຟຟ້າ.
ໃນວິທີແກ້ໄຂນີ້, ທິດທາງຂອງກະແສໄຟຟ້າແມ່ນຄືກັນກັບທິດທາງຂອງການໝູນວຽນຕາມເຂັມໂມງ.
– IR 1 + E 1 – IR 2 – IR 3 – E 2 = 0
– 2 I + 9 – 4 I – 6 I – 3 = 0
– 12 I + 6 = 0
– 12 I = – 6
ຂ້ອຍ = -6 / -12
ຂ້ອຍ = 0.5
ກະແສໄຟຟ້າໄຫຼໃນວົງຈອນແມ່ນ 0.5 A. ກະແສໄຟຟ້າທີ່ມີເຊັນເປັນບວກໝາຍຄວາມວ່າທິດທາງຂອງກະແສໄຟຟ້າແມ່ນຄືກັນກັບທິດທາງຂອງການໝູນຕາມເຂັມໂມງ. ຖ້າກະແສໄຟຟ້າເປັນລົບ, ກະແສໄຟຟ້າຈະຢູ່ກົງກັນຂ້າມກັບທິດທາງຕາມເຂັມໂມງ.
2. ກຳນົດກະແສໄຟຟ້າທີ່ໄຫຼໃນວົງຈອນດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບຂ້າງລຸ່ມນີ້.
ວິທີແກ້ໄຂ:
ໃນວິທີແກ້ໄຂນີ້, ທິດທາງຂອງກະແສໄຟຟ້າແມ່ນຄືກັນກັບທິດທາງຂອງການໝູນວຽນຕາມເຂັມໂມງ.
−20 – 5I −5I – 12– 10I = 0
-32 – 20I = 0
-32 = 20I
ຂ້ອຍ = -32 / 20
ຂ້ອຍ = -1.6 A
ເນື່ອງຈາກກະແສໄຟຟ້າມີຄ່າລົບ, ທິດທາງຂອງກະແສໄຟຟ້າຕົວຈິງແລ້ວແມ່ນກົງກັນຂ້າມກັບທິດທາງຕາມເຂັມໂມງ. ທິດທາງຂອງກະແສໄຟຟ້າຈຶ່ງບໍ່ຄືກັນກັບທີ່ຄາດຄະເນໄວ້.
3. ກຳນົດກະແສໄຟຟ້າທີ່ໄຫຼໃນວົງຈອນດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບຂ້າງລຸ່ມນີ້.
ວິທີແກ້ໄຂ:
ໃນວິທີແກ້ໄຂນີ້, ທິດທາງຂອງກະແສໄຟຟ້າແມ່ນຄືກັນກັບທິດທາງຂອງການໝູນວຽນຕາມເຂັມໂມງ.
– I – 6I + 12 – 2I + 12 = 0
-9I + 24 = 0
-9I = -24
I = 24 / 9
ຂ້ອຍ = 8 / 3 A
4. ວົງຈອນໄຟຟ້າປະກອບດ້ວຍຕົວຕ້ານທານສີ່ຕົວຄື R 1 = 12 Ohm, R 2 = 12 Ohm, R 3 = 3 Ohm ແລະ R 4 = 6 Ohm, ເຊິ່ງເຊື່ອມຕໍ່ກັບແຫຼ່ງແຮງດັນໄຟຟ້າ E 1 = 6 ໂວນ, E 2 = 12 ໂວນ. ກຳນົດກະແສໄຟຟ້າທີ່ໄຫຼໃນວົງຈອນດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບຂ້າງລຸ່ມນີ້.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຕົວຕ້ານທານ 1 (R1 ) = 12 Ω
ຕົວຕ້ານທານ 2 (R2 ) = 12 Ω
ຕົວຕ້ານທານ 3 (R3 ) = 3 Ω
ຕົວຕ້ານທານ 4 (R4 ) = 6 Ω
ແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງ emf1 (E1 ) = 6 ໂວນ
ແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງ emf2 (E2 ) = 12 ໂວນ
ຕ້ອງການ: ກະແສໄຟຟ້າໄຫຼໃນວົງຈອນ (I)
ວິທີແກ້ໄຂ:
ຕົວຕ້ານທານ 1 ( R1 ) ແລະ ຕົວຕ້ານທານ 2 ( R2 ) ໄດ້ເຊື່ອມຕໍ່ກັນແບບຂະໜານ. ຕົວຕ້ານທານທຽບເທົ່າ:
1/R 12 = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/12 + 1/12 = 2/12
R 12 = 12/2 = 6 ໂອເມີ
ໃນວິທີແກ້ໄຂນີ້, ທິດທາງຂອງກະແສໄຟຟ້າແມ່ນຄືກັນກັບທິດທາງຂອງການໝູນວຽນຕາມເຂັມໂມງ.
– IR 12 – E 1 – IR 3 – IR 4 + E 2 = 0
– 6 I – 6 – 3I – 6I + 12 = 0
– 6I – 3I – 6I = 6 -12
– 15I = – 6
I = -6/-15
ຂ້ອຍ = 2/5 A
5. ກຳນົດກະແສໄຟຟ້າທີ່ໄຫຼໃນວົງຈອນດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບຂ້າງລຸ່ມນີ້.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຕົວຕ້ານທານ 1 (R1 ) = 10 Ω
ຕົວຕ້ານທານ 2 (R2 ) = 6 Ω
ຕົວຕ້ານທານ 3 (R3 ) = 5 Ω
ຕົວຕ້ານທານ 4 (R4 ) = 20 Ω
ແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງ emf1 (E1 ) = 8 ໂວນ
ແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງ emf2 (E2 ) = 12 ໂວນ
ຕ້ອງການ: ກະແສໄຟຟ້າທີ່ໄຫຼໃນວົງຈອນ
ວິທີແກ້ໄຂ:
ຕົວຕ້ານທານ 3 ( R3 ) ແລະ ຕົວຕ້ານທານ 4 ( R4 ) ໄດ້ເຊື່ອມຕໍ່ກັນແບບຂະໜານ. ຕົວຕ້ານທານທຽບເທົ່າ:
1/R 34 = 1/R 3 + 1/R 4 = 1/5 + 1/20 = 4/20 + 1/20 = 5/20
R 34 = 20/5 = 4 ໂອເມີ
ໃນວິທີແກ້ໄຂນີ້, ທິດທາງຂອງກະແສໄຟຟ້າແມ່ນຄືກັນກັບທິດທາງຂອງການໝູນວຽນຕາມເຂັມໂມງ.
– IR 1 – IR 2 – E 1 – IR 34 + E 2 = 0
– 10I – 6I – 8 – 4I + 12 = 0
– 10I – 6I – 4I = 8 – 12
– 20 I = – 4
I = -4/-20
ຂ້ອຍ = 1/5 A
I = 0.2 A
6. ກຳນົດກະແສໄຟຟ້າທີ່ໄຫຼໃນວົງຈອນດັ່ງທີ່ສະແດງຢູ່ໃນຮູບຂ້າງລຸ່ມນີ້.
ເປັນທີ່ຮູ້ຈັກ:
ຕົວຕ້ານທານ 1 (R1 ) = 1 Ω
ຕົວຕ້ານທານ 2 (R2 ) = 6 Ω
ຕົວຕ້ານທານ 3 (R3 ) = 6 Ω
ຕົວຕ້ານທານ 4 (R4 ) = 4 Ω
ແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງ emf1 (E1 ) = 12 ໂວນ
ແຫຼ່ງທີ່ມາຂອງ emf2 (E2 ) = 6 ໂວນ
ຕ້ອງການ: ກະແສໄຟຟ້າທີ່ໄຫຼໃນວົງຈອນ
ວິທີແກ້ໄຂ:
ຕົວຕ້ານທານ 1 ( R1 ) ແລະ ຕົວຕ້ານທານ 2 ( R2 ) ໄດ້ເຊື່ອມຕໍ່ກັນແບບຂະໜານ. ຕົວຕ້ານທານທຽບເທົ່າ:
1/R 12 = 1/R 1 + 1/R 2 = 1/1 + 1/6 = 6/6 + 1/6 = 7/6
R 12 = 6/7 ໂອເມີ
ທິດທາງຂອງກະແສໄຟຟ້າແມ່ນຄືກັນກັບທິດທາງຂອງການໝູນວຽນຕາມເຂັມໂມງ.
E 1 – I R 12 – E 2 – I R 4 – IR 3 = 0
12 – (6/7)I – 6 – 4I – 6I = 0
12 – 6 – (6/7)I – 4I – 6I = 0
6 – (6/7)I – 10I = 0
6 = (6/7)I + 10I
6 = (6/7)I + (70/7)I
6 = (76/7)I
(6)(7) = 76I
42 = 76I
ຂ້ອຍ = 42/76
I = 0.5 A