Tres quaestiones de aequatione vis normalis
1. Massam 5 kg quadrati habet. Si g = 10 m/s² , determina:
a) pondus stipitis
b) vis normalis si lapis in plano ponitur
c) vis normalis si massa in plano inclinato quiescit quod angulum 30 ° cum horizontali format.
Notum:
Massa saxi (m) = 5 kg
Acceleratio gravitatis (g) = 10 m/ s²
Quaesita: w, N in plano et N in inclinatione.
Solutio:
a) Pondus trabis
w = mg = 5 (10) = 50 Newtoni
b) Vis normalis si massa in plano est
N = w = 50 Newtoni
c) Vis normalis si massa in plano inclinato est
N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ 3) = 25√3 Newtonos.
2. Gomma 120 grammatum perpendiculariter ad tabulam premitur vi 15 N. Quaenam est vis normalis in gomma agens?
known:
Massa (m) = 120 grammata = 0.12 kg
Vis (F) = 15 Newtoni
Quaesitum: Vis normalis
Solutio:
Vis normalis = impulsus = 15 Newtoni
3. Aqua potabilis in ampulla quae adhuc in arca est vi F = 200 N trahitur, quae angulum 37 ° cum horizontali format. Sin 37 ° = 0.6. Massa chartae et contentorum eius est 20 kg. Si coefficiens frictionis staticae in solo est 0.5 et coefficiens frictionis cineticae in solo est 0.2, determina vim normalem in chartam agens.
Notum:
Vis tractionis (F) = 200 N
Sin 37 = 0,6
Fy = F sin 37 = (200)(0,6) = 120 N
Massa chartae crassae (m) = 20 kg
Pondus chartae crassae (w) = mg = (20)(10) = 200 N
Quaesita: Vis normalis in charta crassa (N)
Solutio:
Vim normalem calcula utens formula vis normalis:
N = w – F y = 200 – 120 = 80 Newtoni