1. Elektronek ji rewşa bêçalakbûnê bi rêya cudahiya potansiyel a 12 V lez dibe. Guherîna enerjiya potansiyel a elektrîkê ya elektronê çi ye?
Tê zanîn:
Barê elektronê (e) = -1.60 x 10 -19 Coulomb
Potansiyela elektrîkê = voltaja (V) = 12 Volt
Xwestî: Guherîna enerjiya potansiyela elektrîkê ya elektronê (ΔPE)
Areserî:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10 -19 C)(12 V) = -19.2 x 10 -19 Joul
Nîşana minus nîşan dide ku enerjiya potansiyel kêm dibe.
[irp]
2. Du plakayên paralel barkirî ne. Dûriya di navbera plakayan de 2 cm ye û mezinahiya qada elektrîkê ya di navbera plakayan de 500 Volt/meter e. Guherîna enerjiya potansiyel a protonê dema ku ji plakaya barkirî ya erênî ber bi plakaya barkirî ya neyînî ve diçe çi ye?
Tê zanîn:
Mezinahiya qada elektrîkê ya di navbera plakayan de (E) = 500 Volt/metre
Dûrahiya di navbera plakeyan de (s) = 2 cm = 0,02 m
Barê protonê = +1.60 x 10 -19 Coulomb
Xwestî: Guherîna enerjiya potansiyela elektrîkê (ΔPE)
Areserî:
Potansiyela Elektrîkî:
V = Es
V = (500 Volt/m)(0.02 m)
V = 10 Volt
Guhertina potansiyela elektrîkê:
ΔPE = q V
ΔPE = (1,60 x 10 -19 C)(10 V)
ΔPE = 16 x 10 -19 Joule
ΔPE = 1.6 x 10 -1 8 Joule
[irp]
3. Du barên xalî bi mesafeya 10 cm ji hev dûr in. Bark li xala A = +9 μC û bark li xala B = -4 μC. k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C. Guherîna enerjiya potansiyel a elektrîkê ya barkê li xala B çi ye ger ew ber bi xala A ve were lezandin?
![]()
Tê zanîn:
Barê A (q 1 ) = +9 μC = +9 x 10 −6 C
Barê B (q 1 ) = -4 μC = -4 x 10 −6 C
k = 9 x 109 Nm²C − 2
Dûrahiya di navbera bargiraniyên A û B de (r) = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m
Xwestî: Guherîna enerjiya potansiyel a elektrîkê (ΔEP)
Areserî:
