Pirsgirêkên Çareserkirî di Tevgera Xêzikî de - Leza Sabît
1. Otomobîlek bi leza sabît a 10 m/s diçe. Piştî 10 saniye û 60 saniyeyan dûriyê diyar bike.
Çare
Leza sabît a 10 metre/saniye tê wê maneyê ku otomobîl her saniyeyekê 10 metreyan diçe.
Piştî 2 saniyeyan, otomobîl 20 metreyan diçe,
Piştî 5 saniyeyan, otomobîl 50 metreyan diçe,
Piştî 10 saniyeyan, otomobîl 100 metreyan diçe ,
Piştî 60 saniyeyan, otomobîl 600 metreyan diçe.
[irp]
2. Otomobîlek li ser rêyeke rast bi leza sabît a 72 km/saetê diçe. Piştî 2 deqe û 5 deqeyan mesafeya otomobîlê diyar bike.
Çare
72 km/saet = (72)(1000 metre) / 3600 saniye = 72,000 / 3600 saniye = 20 metre/saniye.
Leza sabît a 20 metre/saniye tê vê wateyê ku otomobîl her saniyeyekê 20 metreyan diçe.
Piştî 120 saniyeyan an 2 deqeyan, otomobîl 20 metre x 120 = 2400 metre diçe ,
Piştî 300 saniyeyan an 5 deqeyan, otomobîl 20 metre x 300 = 6000 metre rê diçe.
[irp]
3. Cismek di 50 saniyeyan de li ser rêyeke rast 100 metreyan diçe. Leza cism diyar bike.
Çare
100 metre / 50 saniye = 10 metre / 5 saniye = 2 metre/saniye.
4. Leza li gorî nexşeya jêrîn diyar bike….
Çare
Lez = Dûrî / dema derbasbûyî
Leza = 2 metre / 1 saniye = 4 metre / 2 saniye = 6 metre / 3 saniye = 8 metre / 4 saniye = 2 metre/saniye.
5. Otomobîlên A û B li ser rêyên paralel nêzîkî hev dibin. Dema ku mesafeya di navbera her du otomobîlan de 100 metre be, otomobîla A bi leza sabît a 10 m/s, otomobîla B jî bi leza sabît a 40 m/s diçe. (a) mesafeya otomobîla A berî ku ji otomobîla B derbas bibe diyar bike (b) dema ku otomobîla B ji otomobîla A derbas bibe.
Çare
Otomobîla A bi leza sabît a 10 metre/saniyeyê diçe, ev tê vê wateyê ku otomobîla A her saniyeyekê heta 10 metreyan diçe. Piştî 2 saniyeyan, otomobîlek heta 20 metreyan diçe.
Otomobîla B bi leza sabît a 40 metre/saniye diçe, ev tê vê wateyê ku otomobîla B her saniyeyekê heta 40 metreyan diçe. Piştî 2 saniyeyan, otomobîla B heta 80 metreyan diçe.
20 metre + 80 metre = 100 metre.
(a) Mesafeya otomobîla A berî derbasbûna ji otomobîla B 20 metre ye. Mesafeya otomobîla B berî derbasbûna ji otomobîla A 80 metre ye.
(b) Demjimêra derbasbûna otomobîla B berî derbasbûna otomobîla A 2 saniye ye. Demjimêra derbasbûna otomobîla A berî derbasbûna otomobîla B 2 saniye ye.
5. Ger leza otomobîlekê 108 km/h nîşan bide, dûrahiya ku otomobîl di yek deqîqeyê de derbas kiriye diyar bike.
Areserî:
Leza otomobîlê amûrek e ji bo pîvandina lezê. Leza otomobîlekê 108 km/saet e.
١٠٨ km/saet = (١٠٨) (١٠٠٠ metre) / ٣٦٠٠ saniye = ٣٠ metre/saniye.
1 deqe = 60 saniye
Leza otomobîlê 30 metre/saniye ye, ev tê wê maneyê ku otomobîl di saniyeyekê de heta 30 metreyan diçe.
Piştî 1 saniyeyê, otomobîl heta 1 x 30 metre = 30 metreyan diçe.
Piştî 2 saniyeyan, otomobîl heta 2 x 30 metre = 60 metreyan diçe.
Piştî 60 saniyeyan, otomobîl heta 60 x 30 metre = 1800 metreyan diçe.
6. Tom topek rasterast diavêje Andrew . Tom û Andrew heta 10.08 metre dûrî hev in . Top bi awayekî horizontî tê avêtin û bi leza 20 m/ s diçe (gravîtasyonê paşguh bike). Andrew piştî avêtina topê 4.00 x 10 -3 saniye li topê dixe . Ger lêder bi leza sabît a 5.00 m/s hereket bike , lêder piştî ku ew heta ... here, top ji hêla lêder ve tê lêdan.
Tê zanîn:
Dûrahiya di navbera Tom û Andrew de = 10.08 metre
Leza topê (v) = 20 m/s
Navbera demê (t) = 4 x 10 -3 saniye = 0.004 saniye
Leza lêdanê (v) = 5 m / s
Dixwazin: Piştî ku top heta radeyekê diçe, lêder topê dixe…
Areserî:
Dûrahiya topê:
s 1 = vt = (20) (0.004) = 0.08 metre
Dûriya lêder:
s2 = vt = 5 t
Dûrahiya topê + dûrahiya lêdaner = dûrahiya di navbera Tom û Andrew de.
0.08 + 5 t = 10.08
5 t = 10.08 – 0.08
5 t = 10
t = 10 / 5
t = 2 çirke
Dûriya lêder:
s2 = vt = 5 t = (5) (2) = 10 metre
7. Nêçîrvanek bi otomobîla xwe li dû hirçekî dikeve. Otomobîl bi leza 72 km/h diçe û hirç jî bi leza 64.8 km/h dibeze. Dema ku mesafeya di navbera otomobîl û hirç de 2012 metre be, nêçîrvan bi tifinga xwe gule berda. Gule bi leza 200 m/s ji tifingê derdikevin. Navbera demê ya gulebarankirina hirç diyar bike.
A. 0.5 çirke
B. 1 s
C. 1.25 çirke
D. 1.5 saniye
Tê zanîn:
Leza otomobîlê (v b ) = 72 km/h = (72)(1000 m) / 3600 s = 20 m/s
Leza hirçê (v r ) = 64.8 km/h = (64.8)(1000 m) / 3600 s = 64800 m / 3600 s = 18 m/s
Dema gule tê teqandin, mesafeya di navbera otomobîlê û hirçê de = 202 metre ye.
Leza agir (v p ) = 20 m/s + 200 m/s = 220 m/s
Çekên ku ji hêla nêçîrvanan ve têne girtin ku di otomobîlekê de ne ku bi leza 20 m/s tevdigere, da ku leza otomobîlê jî li leza guleyê were zêdekirin.
Xwestin: Diyar bikin ka di kîjan demê de hirç tê gulebarankirin.
Areserî:
Li otomobîl û bizinên ku bi leza sabît diçin bifikirin.
Hevkêşe: v = s / t an s = vt
v = leza, s = dûrî, t = navbera demê
Dûrî = 202 + X r = 202 + v r t = 202 + 18 t
Dûrî = Yp = vpt = 220 t
Mesafeya ku ji hêla hirçê ve hatiye kişandin = mesafeya ku ji hêla guleyê ve hatiye kişandin
202 + 18 t = 220 t
202 = 220 t – 18 t
202 = 202 t
t = 202 / 202
t = 1 çirke
Bersiva rast B e.
[irp]
[wpdm_package id='507']
[wpdm_package id='517']
- Dûrî û cihguherîn
- Leza navînî û leza navînî
- Leza sabît
- Lezkirina domdar
- Tevgera ketina azad
- Tevgera ber bi jêr di ketina azad de
- Tevgera jor û jêr di ketina azad de