Pirsgirêkên çareserkirî di tevgera guleyan de - destnîşankirina pozîsyona tiştekî
1. Cismek bi goşeyek 60 pileyan li gorî astê horizontal bi leza destpêkê ya 12 m/s ber bi jor ve tê projekirin . Piştî tevgerîna 1 saniyeyê, pozîsyona cismekê diyar bikin! Lezkirina giraniyê 10 m/s² ye.
Tê zanîn:
Goşeya ( θ ) = 60 o
Leza destpêkê ( v2o ) = 12 m/s
Navbera demê (t) = 1 saniye
Lezkirina giraniyê (g) = 10 m/ s²
Xwestî: Cihê tiştî piştî tevgerîna 1 saniyeyî
Areserî:
Pêkhateya horizontal a leza destpêkê:
v ox = v o cos θ = (12 m/s)(cos 60 o ) = (12 m/s)(0.5) = 6 m/s
Pêkhateya vertîkal a leza destpêkê:
v oy = v o guneh θ = (12 m/s)(guneh 60 o ) = (12 m/s)(0.5 √ 3 ) = 6 √ 3 m/s
Cihê tiştî li aliyê horizontî:
Tê zanîn:
Pêkhateya horizontal a lezê (v x ) = 6 m/s
Navbera demê (t) = 1 saniye
Xwestin: rêjeya horizontal (x)
Areserî:
6 metre/saniye tê wateya ku top her saniyeyekê heta 6 metreyan diçe. Piştî ku top 1 saniyeyê dimeşe, dûrahiya topê 6 metre ye. Ji ber vê yekê pozîsyona topê di rêça horizontî de 6 metre ye.
Cihê tiştî li aliyê vertîkal:
Aliyê ber bi jor ve wekî erênî û aliyê ber bi jêr ve wekî neyînî hilbijêre.
Tê zanîn:
Leza destpêkê (v₂o ) = 6 √ 3 m/s (ber bi jor ve erênî)
Navbera demê (t) = 1 saniye
Lezkirina giraniyê (g) = -10 m/s² ( ber bi jêr ve neyînî)
Xwestî: bilindahî piştî tevgerîna 1 saniyeyî
Areserî:
h = vo t + 1/2 gt2 = (6√3)(1) + 1/2 (-10)(12) = 6√3 + (-5)(1) = 6√3 – 5 = 6(1.7) – 5 = 10.2 – 5 = 5.2 metre.
Cihê tiştî piştî tevgerîna 1 saniyeyî:
Cihêbûna asoyî (x) = 6 metre
Cihêwaziya vertîkal (y) = 5.2 metre
[irp]
2. Cismek ji avahiyek 20 metre bilind bi goşeyek 30 pileyan li gorî asoyî ber bi jor ve tê avêtin. Leza wê ya destpêkê 50 m/s ye. Piştî ku cism 1 saniye dimeşe, cihguherîna vertîkal hesab bikin! Lezkirina giraniyê 10 m/s 2 e.
Tê zanîn:
Goşeya ( θ ) = 30 o
Bilindahiya destpêkê (h2 ) = 20 metre
Leza destpêkê (v2o ) = 50 m/s
Navbera demê (t) = 1 saniye
Lezkirina giraniyê (g) = 1 0 m/ s²
Xwestî: Bilindahî (h)
Areserî:
Pêkhateya vertîkal a leza destpêkê:
v oy = v o guneh θ = (50 m/s)(guneh 30 o ) = (50 m/s)(0.5) = 25 m/s
Height:
Aliyê ber bi jor ve wekî erênî û aliyê ber bi jêr ve wekî neyînî hilbijêre.
Tê zanîn:
Leza destpêkê (v2o ) = 25 m/s (ber bi jor ve erênî)
Navbera demê (t) = 1 saniye
Lezkirina giraniyê (g) = -1 0 m/s 2 (neyînî ber bi jêr)
Xwestî: Bilindahî (h)
Areserî:
h = v o t + 1/2 gt 2 = (25)(1) + 1/2 (-10)(1 2 ) = 25 + (-5)(1) = 25 – 5 = 20 metre.
Bilindahiya laş piştî tevgera 1 saniyeyê 20 metre li jor cihê ku laş lê hatiye pêşandan an jî 40 metre li jor erdê ye.
[irp]
3. Topek biçûk ji avahiyek 10 metre bilind bi leza destpêkê v o = 10 m/s ber bi horizontî ve tê avêtin. Piştî tevgera 1 saniyeyê, cihguherîna topê hesab bike ! Lezkirina giraniyê 10 m/s² ye.
Tê zanîn:
Bilindahiya destpêkê (h) = 10 metre
Leza destpêkê (v2o ) = 10 m/s
Navbera demê (t) = 1 saniye
Lezkirina giraniyê (g) = 10 m/ s²
Xwestî: Cihê topê piştî tevgerîna 1 saniyeyê!
Areserî:
Veguhestina horizontî:
Tê zanîn:
Pêkhateya horizontal a lezê (v x ) = 10 m/s
Navbera demê (t) = 1 saniye
Xwestî: Cihê tiştê
Areserî:
10 metre/saniye tê vê wateyê ku cism her saniyeyekê heta 10 metreyan diçe. Piştî tevgerîna 1 saniyeyê, cihguherîn 10 metre ye. Ji ber vê yekê, cihguherîna ber bi asoyî 10 metre ye.
Veguhestina vertîkal:
Wekî tevgera ketina azad tê hesibandin.
Tê zanîn:
Navbera demê (t) = 1 saniye
Lezkirina giraniyê (g) = 10 m/ s²
Xwestî: Bilindahî piştî tevgerîna 1 saniyeyê (h)
Areserî:
h = 1/2 gt 2 = 1/2 (10)(1 2 ) = (5)(1) = 5 metre.
Piştî 1 saniyeyê, cisme heta 5 metreyan dikeve xwarê. Bilindahî ji erdê = 10 metre – 5 metre = 5 metre.
Helwesta cismekî piştî tevgera 1 saniyeyê:
Cihê tiştê li aliyê horizontal (x) = 10 metre
Cihê tiştê li aliyê vertîkal (y) = 5 metre
[irp]
[wpdm_package id='532']
[wpdm_package id='536']
- Leza destpêkê li pêkhateyên horizontî û vertîkal çareser bike
- Cihêbûna horizontî diyar bike
- Bilindahiya herî zêde diyar bike
- Navbera demê diyar bike
- Cihê objeyê diyar bike
- Leza dawî diyar bike