សីតុណ្ហភាព និង កំដៅ - បញ្ហា និង ដំណោះស្រាយ
១. នៅលើទែម៉ូម៉ែត្រ X ចំណុចកកនៃទឹកនៅ -30 °C និងចំណុចពុះនៃទឹកនៅ 90 °C ។ 60 °C X = ….. ° C។
ស្គាល់៖
ចំណុចកកនៃទឹក = -30 o
ចំណុចពុះនៃទឹក = 90 អង្សា
ចង់បាន៖ ៦០ o X = ….. o C
ដំណោះស្រាយ៖
នៅលើមាត្រដ្ឋានហ្វារិនហៃ ចំណុចកកនៃទឹកគឺ 32 អង្សា ហ្វារិ នហៃ និងចំណុចពុះនៃទឹកគឺ 212 អង្សាហ្វា រិនហៃ។ រវាងចំណុចកក និងចំណុចពុះ 212 អង្សា – 32 អង្សា = 180 អង្សា ។
នៅលើមាត្រដ្ឋានអង្សាសេ ចំណុចកកនៃទឹកគឺ 0 ° C និងចំណុចពុះនៃទឹកគឺ 100 ° C។ រវាងចំណុចកក និងចំណុចពុះ 100 °C – 0 °C = 100 °C ។
នៅ លើ មាត្រដ្ឋាន X ចំណុច ក ក នៃ ទឹក គឺ -30 ° C
ប្តូរមាត្រដ្ឋាន X ទៅជាមាត្រដ្ឋានអង្សាសេ៖

2. ដំបងដែកមួយត្រូវបានកំដៅពី 30oC ទៅ 80oC. ប្រវែងចុងក្រោយនៃដំបងគឺ 115 សង់ទីម៉ែត្រ។ មេគុណនៃ ការពង្រីកលីនេអ៊ែរ is 3.10-3 oC-1. តើប្រវែងដំបូងនៃដំបងដែកគឺជាអ្វី?
ស្គាល់៖
សីតុណ្ហភាពដំបូង (T1 ) = 30 ° C
សីតុណ្ហភាពចុងក្រោយ (T2 ) = 80 o C
ការប្រែប្រួលសីតុណ្ហភាព (ΔT) = 80 o C – 30 o C = 50 o C
មេគុណនៃការពង្រីកលីនេអ៊ែរ (α) = 3.10 -3 o C -1
ប្រវែងចុងក្រោយនៃលោហៈ (L) = 115 សង់ទីម៉ែត្រ
ចង់បាន៖ ប្រវែងដំបូងនៃដំបងដែក (L o )
ដំណោះស្រាយ៖
សមីការនៃការពង្រីកលីនេអ៊ែរ៖
L = Lo₂O + ΔL
L = Lo₂O + α Lo₂O₃ΔT
L = Lo₂ ( 1 + α₂ΔT)
១១៥ = ឡូ ( ១ + ៣.១០ -៣.៥០ )
១១៥ = ឡូ ( ១ + ១៥០.១០ -៣ )
១១៥ = ឡូ ( ១ + ០.១៥)
១១៥ = ឡូ ( ១.១៥)
ឡូ = ១១៥ / ១,១៥
ប្រវែង = ១០០ សង់ទីម៉ែត្រ
3. ប្រវែងដំបូងនៃដំបងលង្ហិនគឺ 40 សង់ទីម៉ែត្រ។ បន្ទាប់ពីកំដៅរួច ប្រវែងចុងក្រោយនៃលង្ហិនគឺ 40.04 សង់ទីម៉ែត្រ ហើយសីតុណ្ហភាពចុងក្រោយគឺ 80oC. ប្រសិនបើមេគុណនៃការពង្រីកលីនេអ៊ែរនៃលង្ហិនគឺ 2.0 x 10-5 oC-1, តើសីតុណ្ហភាពដំបូងនៃដំបងលង្ហិនជាអ្វី?
ស្គាល់៖
សីតុណ្ហភាពចុងក្រោយ (T2 ) = 80 o C
ប្រវែងដំបូង (L o ) = 40 សង់ទីម៉ែត្រ
ប្រវែងចុងក្រោយ (L) = 40.04 សង់ទីម៉ែត្រ
ការកើនឡើងនៃប្រវែង (ΔL) = 40.04 សង់ទីម៉ែត្រ – 40 សង់ទីម៉ែត្រ = 0.04 សង់ទីម៉ែត្រ
មេគុណនៃការពង្រីកលីនេអ៊ែរ (α) = 2.0 x 10 -5 o C -1
ដំណោះស្រាយ៖ សីតុណ្ហភាពដំបូង ( T1 )
ដំណោះស្រាយ;
សមីការនៃការពង្រីកលីនេអ៊ែរ៖
L = Lo₂O + α Lo₂O₃ΔT
L – Lo₂ = α Lo₂ ΔT
ΔL = α L₂ ΔT
ΔL = α Lo ( T2 – T1 )
០,០៤ = (២,០ x ១០ -៥ )(៤០)(៨០ - T ១ )
០..០៤ = (៨០ x ១០ -៥ )(៨០ – T ១ )
០,០៤ = ០,០០០៨ (៨០ – T ១ )
០,០៤ = ០,០៦៤ – ០,០០០៨ ធ ១
០..០០០៨ ធ ១ = ០.០៦៤ – ០.០៤០
០.០០០៨ ធ ១ = ០.០២៤
T1 = 30 អង្សា សេ
៤. ដំបងដែកពីរដែលមានទំហំដូចគ្នា ប៉ុន្តែមានប្រភេទខុសៗគ្នា ដូចបង្ហាញក្នុងរូបខាងក្រោម។ ចរន្តកំដៅរបស់លោហៈ I = 4 ដងនៃចរន្តកំដៅរបស់លោហៈ II។ តើសីតុណ្ហភាពរវាងលោហៈទាំងពីរមានប៉ុន្មាន?
ស្គាល់៖
ទំហំនៃដំបងទាំងពីរគឺដូចគ្នា។
ចរន្តកំដៅនៃលោហៈ I = 4k
ចរន្តកំដៅនៃលោហៈ II = k
សីតុណ្ហភាពនៃចុងម្ខាងនៃលោហៈ I = 50 0 C
សីតុណ្ហភាពនៃចុងម្ខាងនៃលោហៈ II = 0 0 C
ចង់បាន៖ សីតុណ្ហភាពរវាងដំបងដែកទាំងពីរ
ដំណោះស្រាយ៖
សមីការនៃចរន្តកំដៅ៖
![]()
Q /t = អត្រានៃចរន្តកំដៅ , k = ចរន្តកំដៅ , A = ផ្ទៃកាត់ , T1 -T2 = ការប្រែប្រួល សីតុណ្ហភាព , l = ប្រវែងនៃដំបង។
សីតុណ្ហភាពរវាងដំបងទាំងពីរ៖

សីតុណ្ហភាពនៅចំកណ្តាលរវាងដំបងដែកទាំងពីរគឺ ៤០ អង្សា សេ។
5.
(1) ចរន្តអគ្គិសនីនៃលោហៈ
(2) ភាពខុសគ្នានៃសីតុណ្ហភាព
(3) ប្រវែងលោហៈ
(4) ម៉ាស់លោហៈ
កត្តាដែលកំណត់អត្រានៃចរន្តកំដៅលើលោហៈគឺ…
ដំណោះស្រាយ៖
ដោយផ្អែកលើសមីការនៃចរន្តកំដៅ កត្តាដែលកំណត់អត្រានៃចរន្តកំដៅលើលោហៈគឺ ចរន្តកំដៅនៃលោហៈ (k) ភាពខុសគ្នានៃសីតុណ្ហភាព (T) និងប្រវែងនៃលោហៈ (l)។
៦. ដំបងពីរដែលមានទំហំដូចគ្នា ប៉ុន្តែមានប្រភេទខុសៗគ្នា ដូចបង្ហាញក្នុងរូបភាពខាងក្រោម។ ចរន្តកំដៅរបស់ដំបង P គឺខ្ពស់ជាងចរន្តកំដៅរបស់ដំបង Q 2 ដង។ តើសីតុណ្ហភាពរវាងដំបងទាំងពីរមានប៉ុន្មាន?
ស្គាល់៖
ដំបងទាំងពីរមានទំហំដូចគ្នា។![]()
ចរន្តកំដៅនៃដំបង P (kP ) = 2k
ចរន្តកំដៅនៃដំបង Q (k Q ) = k
ចង់បាន៖ សីតុណ្ហភាពរវាងដំបងទាំងពីរ
ដំណោះស្រាយ៖
សមីការនៃចរន្តកំដៅ៖
![]()
Q /t = អត្រានៃចរន្តកំដៅ , k = ចរន្តកំដៅ , A = ផ្ទៃកាត់ , T1 -T2 = ការប្រែប្រួល សីតុណ្ហភាព , l = ប្រវែងនៃដំបង។
សីតុណ្ហភាពនៅចំកណ្តាលរវាងដំបងទាំងពីរ៖

៨. ប្រេង ១០០ ក្រាម នៅសីតុណ្ហភាព ២០ អង្សា សេ និងជាតិដែក ៥០ ក្រាម នៅសីតុណ្ហភាព ៧៥ អង្សា សេ ត្រូវបានដាក់ក្នុងធុងដែក ២០០ ក្រាម។ ការកើនឡើងនៃសីតុណ្ហភាពនៃធុងគឺ ៥ អង្សា សេ ហើយកំដៅជាក់លាក់របស់ប្រេងគឺ ០,៤៣ កាឡូរី/ក្រាម ០ អង្សា សេ។ តើកំដៅជាក់លាក់របស់ជាតិដែកមានប៉ុន្មាន?
ស្គាល់៖
ម៉ាស់ធុងដែក (ម.ម) = 200 ក្រាម
សីតុណ្ហភាពដំបូងនៃធុងដែក (T 1 ) = សីតុណ្ហភាពប្រេង = 20 o C
សីតុណ្ហភាពចុងក្រោយនៃធុងដែក (T2 ) = 20 ° C + 5 ° C = 25 ° C
ម៉ាស់ប្រេង (ម.ម) = 100 ក្រាម
កំដៅជាក់លាក់នៃប្រេង (c ប្រេង ) = 0.43 កាឡូរី/ក្រាម o C
សីតុណ្ហភាពដំបូងនៃប្រេង (T1 ) = 20 o C
សីតុណ្ហភាពចុងក្រោយនៃប្រេង (T2 ) = 20 ° C + 5 ° C = 25 ° C
ម៉ាស់ដែក (ម.ម) = 50 ក្រាម
សីតុណ្ហភាពដំបូងនៃប្រេង (T1 ) = 75 o C
សីតុណ្ហភាពចុងក្រោយនៃប្រេង (T2 ) = 25 o C
ចង់បាន៖ កំដៅជាក់លាក់នៃជាតិដែក (c)
ដំណោះស្រាយ៖
កំដៅដែលបញ្ចេញដោយជាតិដែក៖
Q = mc ΔT = (50)(c)(75-25) = (50)(c)(50) = 2500 កាឡូរី
កំដៅដែលស្រូបយកដោយធុងដែក៖
Q = mc ΔT = (200)(c)(25-20) = (200)(c)(5) = 1000 កាឡូរី
កំដៅដែលស្រូបយកដោយប្រេង៖
Q = mc ΔT = (100)(0.43)(25-20) = (43)(5) = 215 កាឡូរី
គោលការណ៍ខ្មៅចែងថា នៅក្នុងប្រព័ន្ធដាច់ដោយឡែកមួយ កំដៅដែលបញ្ចេញដោយវត្ថុក្តៅជាង នឹងត្រូវបានស្រូបយកដោយវត្ថុត្រជាក់ជាង។
ការបញ្ចេញ Q = ការស្រូបយក Q
២៥០០សេន = ១០០០សេន + ២១៥
២៥០០សេន – ១០០០សេន = ២១៥
១៥០០ សេន = ២១៥
គ = ២១៥/១៥០០
គ = 0.143 កាឡូរី/ក្រាម 0° C
៩. ទឹក 200 ក្រាម នៅសីតុណ្ហភាព 20°C ដាក់ក្នុងទឹកកក 50 ក្រាម នៅសីតុណ្ហភាព -2°C។ ប្រសិនបើការប្រែប្រួលកំដៅគឺស្ថិតនៅចន្លោះទឹក និងទឹកកក តើសីតុណ្ហភាពចុងក្រោយនៃល្បាយនេះជាអ្វី? កំដៅជាក់លាក់នៃទឹកគឺ 1 កាឡូរី/ក្រាម°C កំដៅជាក់លាក់នៃទឹកកកគឺ 0.5 កាឡូរី/ក្រាម°C កំដៅនៃការរលាយសម្រាប់ទឹកកកគឺ 80 កាឡូរី/ក្រាម។
ស្គាល់៖
ម៉ាស់ទឹក (ម៉ែត្រ ទឹក ) = 200 ក្រាម
សីតុណ្ហភាពទឹក ( ទឹក T ) = 20 អង្សា សេ
កំដៅជាក់លាក់នៃទឹក (c ទឹក ) = 1 cal/gr°C
ម៉ាស់ទឹកកក (ម៉ែត្រ ទឹកកក ) = 50 ក្រាម
សីតុណ្ហភាពនៃទឹកកក (T ice ) = -2 o C
កំដៅជាក់លាក់នៃទឹកកក (ក្រាម ) = 0.5 កាឡូរី/ក្រាម°C
កំដៅនៃការលាយសម្រាប់ទឹកកក (លីត្រ) = 80 កាឡូរី/ក្រាម
ដំណោះស្រាយ៖
កំដៅដើម្បីបង្កើនទឹកកកពី -២ អង្សា សេ ដល់ ០ អង្សា សេ៖
Q = mc ΔT
Q = (50 ក្រាម)(0.5 កាឡូរី/ក្រាម°C)(0 o C – (-2 o C))
Q = (50)(0.5 កាឡូរី)(2)
Q = 50 កាឡូរី
កំដៅសម្រាប់រលាយទឹកកកទាំងអស់៖
Q = mL = (50 ក្រាម) (80 កាឡូរី/ក្រាម) = 4000 កាឡូរី
កំដៅសម្រាប់បន្ថយសីតុណ្ហភាពទឹកទាំងអស់ពី 20 អង្សា សេ ទៅ 0 អង្សា សេ៖
Q = mc ΔT
Q = (២០០ ក្រាម)(១ កាឡូរី/ក្រាម°C)(០ អង្សា សេ – (២០ អង្សា សេ))
Q = (200)(1 កាឡូរី)(-20)
Q = -៤០០០ កាឡូរី
សញ្ញាបូកបង្ហាញថាកំដៅត្រូវបានបន្ថែម សញ្ញាដកបង្ហាញថាកំដៅត្រូវបានបញ្ចេញ។
ត្រូវការកំដៅ ៥០ កាឡូរីដើម្បីបង្កើនសីតុណ្ហភាពទឹកកកដល់ ០ អង្សា សេ និងត្រូវការ ៤០០០ កាឡូរីដើម្បីរលាយទឹកកកទាំងអស់។ កំដៅសរុប = ៤០៥០ កាឡូរី។ កំដៅដែលបញ្ចេញដោយទឹកគឺ ៤០០០ កាឡូរី។
ទឹកកកខ្លះមិនរលាយទេ ដូច្នេះសីតុណ្ហភាពចុងក្រោយនៃទឹកកក និងទឹកគឺ ០ អង្សា សេ។
១០. អាលុយមីញ៉ូមទម្ងន់ ២០០ក្រាម នៅសីតុណ្ហភាព ២០ អង្សា សេ ដាក់ក្នុងទឹក ១០០ក្រាម នៅសីតុណ្ហភាព ៨០ អង្សា សេ ក្នុងធុងមួយ។ កំដៅជាក់លាក់របស់អាលុយមីញ៉ូមគឺ ០,២២ កាឡូរី/ក្រាម ° C ហើយកំដៅជាក់លាក់របស់ទឹកគឺ ១ កាឡូរី/ក្រាម ° C។ តើសីតុណ្ហភាពចុងក្រោយរបស់អាលុយមីញ៉ូមជាអ្វី?
ស្គាល់៖
ម៉ាស់អាលុយមីញ៉ូម = 200 ក្រាម
សីតុណ្ហភាពអាលុយមីញ៉ូម = 20 អង្សា សេ
ម៉ាស់ទឹក = 100 ក្រាម
សីតុណ្ហភាពទឹក = 80 អង្សា សេ
កំដៅជាក់លាក់នៃអាលុយមីញ៉ូម = 0.22 កាឡូរី/ក្រាម ° C
កំដៅជាក់លាក់នៃទឹក = 1 កាឡូរី/ក្រាម ° C
ចង់បាន៖ សីតុណ្ហភាពចុងក្រោយនៃអាលុយមីញ៉ូម
ដំណោះស្រាយ៖
អាលុយមីញ៉ូម និងទឹកស្ថិតនៅក្នុងលំនឹងកម្ដៅ ដូច្នេះសីតុណ្ហភាពចុងក្រោយនៃអាលុយមីញ៉ូម = សីតុណ្ហភាពចុងក្រោយនៃទឹក។
កំដៅដែលបញ្ចេញដោយទឹកក្តៅ (ការបញ្ចេញ Q) = កំដៅដែលស្រូបយកដោយអាលុយមីញ៉ូម (ស្រូបយក Q)
m ទឹក c ( Δ T) = m អាលុយមីញ៉ូម c ( Δ T)
(100)(1)(80 – ទ) = (200)(0.22)(ទ – 20)
(១០០)(៩០ – ទ) = (២០០)(ទ – ៣០)
៩០០០ – ១០០តោន = ២០០តោន – ៦០០០
៩០០០ + ៦០០០ = ២០០តោន + ១០០តោន
១១០ = ២តោន
T = 62 oC
១១. លោហៈមួយមានទម្ងន់ ៥០ ក្រាម នៅសីតុណ្ហភាព ៨៥ អង្សាសេ ត្រូវបានដាក់ក្នុងទឹក ៥០ ក្រាម នៅសីតុណ្ហភាព ២៩,៨ អង្សាសេ។ កំដៅជាក់លាក់នៃទឹក = 1 កាឡូរីក្រាម —1 .°C —1 ។ សីតុណ្ហភាពចុងក្រោយគឺ ៣៧ អង្សាសេ។ តើកំដៅជាក់លាក់នៃលោហៈជាអ្វី?
ស្គាល់៖
ម៉ាស់លោហៈ (ម៉ែត្រ លោហៈ ) = 50 ក្រាម
សីតុណ្ហភាពនៃលោហៈ = 85 អង្សា សេ
ម៉ាស់ទឹក (ម៉ែត្រ ទឹក ) = 50 ក្រាម
សីតុណ្ហភាពទឹក = 29,8 អង្សា សេ
កំដៅជាក់លាក់នៃទឹក (c ទឹក ) = 1 cal.g -1 .°C -1
សីតុណ្ហភាពចុងក្រោយនៃទឹក = ៣៧ អង្សា សេ
ចង់បាន៖ កំដៅជាក់លាក់នៃលោហៈ (c លោហៈ)
ដំណោះស្រាយ៖
កំដៅដែលបញ្ចេញដោយលោហៈក្តៅ (ការបញ្ចេញ Q) = កំដៅដែលស្រូបយកដោយទឹក (ស្រូបយក Q)
m លោហៈ c ( Δ T) = m ទឹក c ( Δ T)
(50)(គ)(85 – 37) = (50)(1)(37 – 29.8)
(គ)(៨៥ – ៣៧) = (១)(៣៧ – ២៩.៨)
៤៨ គ = ៧.២
គ = ០,១៥ កាឡូរី.ក្រាម -១ .°C -១
១២. ដុំទឹកកកមួយដុំដែលមានម៉ាស់ ៥០ក្រាម នៅសីតុណ្ហភាព ០អង្សាសេ និងទឹក ២០០ក្រាម នៅសីតុណ្ហភាព ៣០អង្សាសេ ដែលដាក់ក្នុងធុងមួយ។ ប្រសិនបើកំដៅជាក់លាក់នៃទឹកគឺ 1 កាឡូរីក្រាម – 1 អង្សាសេ –1 ហើយកំដៅនៃការរលាយសម្រាប់ទឹកកកគឺ 80 កាឡូរីក្រាម – 1។ តើសីតុណ្ហភាពចុងក្រោយនៃល្បាយនេះជាអ្វី?
ស្គាល់៖
ម៉ាស់ទឹកកក (ម៉ែត្រ ទឹកកក ) = 50 ក្រាម
សីតុណ្ហភាពទឹកកក = 0°C
ម៉ាស់ទឹក (ម៉ែត្រ ទឹក ) = 200 ក្រាម
សីតុណ្ហភាពទឹក = 30 អង្សា សេ
កំដៅជាក់លាក់នៃទឹក (c ទឹក ) = 1 cal.g – 1 °C –1
កំដៅនៃការលាយសម្រាប់ទឹកកក ( ទឹកកក L ) = 80 cal.g –1
ចង់បាន៖ សីតុណ្ហភាពចុងក្រោយ
ដំណោះស្រាយ៖
ប៉ាន់ស្មានលក្ខខណ្ឌចុងក្រោយ៖
កំដៅដែលបញ្ចេញដោយទឹកដើម្បីបន្ថយសីតុណ្ហភាពរបស់វាពី 30 អង្សា សេទៅ 0 អង្សា សេ៖
ការបញ្ចេញ Q = m ទឹក c ទឹក ( Δ T) = (200)(1)(30-0) = (200)(30) = 6000
កំដៅដែលត្រូវការដើម្បីរលាយទឹកកកទាំងអស់៖
Q = m ទឹកកក L ទឹកកក = (50)(80) = 4000
កំដៅដែលប្រើសម្រាប់រលាយទឹកកកទាំងអស់គឺ ៤០០០ ខណៈពេលដែលកំដៅដែលបញ្ចេញដោយទឹកគឺ ៦០០០។ អាចសន្និដ្ឋានបានថាសីតុណ្ហភាពចុងក្រោយនៃល្បាយគឺលើសពី ០ អង្សា សេ។
គោលការណ៍ខ្មៅ៖
កំដៅដែលបញ្ចេញដោយទឹក = កំដៅសម្រាប់រលាយទឹកកកទាំងអស់ + កំដៅដើម្បីបង្កើនសីតុណ្ហភាពនៃទឹកកក។
(ម៉ែត្រ ទឹក )(គ ទឹក )( Δ T) = (ម៉ែត្រ ទឹកកក )(លីត្រ ទឹកកក ) + (ម៉ែត្រ ទឹកកក )(គ ទឹក )( Δ T)
(២០០)(១)(៣០-ទ) = (៥០)(៨០) + (៥០)(១)(ទ-០)
(២០០)(៣០-T) = (៥០)(៨០) + (៥០)(T-០)
៦០០០ – ២០០តោន = ៤០០០ + ៥០តោន – ០
៦០០០ – ៤០០០ = ៥០តោន + ២០០តោន
១១០ = ២តោន
ធ = ១៥០០០/៣០០
T = 8 oC