5 példa Kirchhoff második törvényére
Tanulmányozd a Kirchhoff-törvényről szóló anyagot és a Kirchhoff-törvény kérdéseinek megvitatását is.
1. Egy elektromos áramkör négy ellenállásból áll, amelyek mindegyike R1 = 6 Ohm, R2 = 6 Ohm, R3 = 9 Ohm és R4 = 3 Ohm, és E1 = 6 Volt, E2 = 12 Volt feszültséggel vannak összekötve , ahogy az a következő ábrán látható. Az átfolyó elektromos áram….
A. 1/5 A
B. 2/5 A
C. 3/5 A
D. 4/5 A
E. 1 A
Vita
Köztudott, hogy:
1. ellenállás (R1) = 6 Ω
2. ellenállás (R2) = 6 Ω
3. ellenállás (R3) = 9 Ω
4. ellenállás (R4) = 3 Ω
Az EMF 1 forrása (E1) = 6 volt
Az EMF 2 forrása (E2) = 12 volt
Kérdezte: Az áramkörben folyó áram (I)
Válasz:
1. ellenállás (R1) és a 2. ellenállás (R2) párhuzamosan kötve. A csere ellenállás:
1 / R12 = 1/R1 +1/R2 = 1/6 + 1/6 = 2/6
R12 = 6/2 = 3 Ω
A probléma megoldásának lépései:
Először válaszd ki a kívánt áramirányt. Választhatsz az óramutató járásával megegyező vagy az óramutató járásával ellentétes irányban.
Másodszor , amikor az áram áthalad az ellenálláson vagy ellenálláson (R), a potenciál csökken, így V = IR negatív.
Harmadszor , ha az áram alacsony potenciálról magas potenciálra (- a + felé) mozog, akkor az EMF forrás (E) pozitív jelölésű, mivel az EMF forrásban energia van feltöltve. Ha az áram magas potenciálról alacsony potenciálra (+ a - felé) mozog, akkor az EMF forrás (E) negatív jelölésű, mivel az EMF forrásban energiakisülés történik.
A probléma megoldása során az áram irányát az óramutató járásával megegyezőnek választjuk.
- IR12 - E1 – IR3 – IR4 + E2 = 0
– 3I – 6 – 9I – 3I + 12 = 0
– 3I – 9I – 3I = 6 – 12
– 15I = – 6
I = -6 /-15
I = 2/5 amper
2. Nézd meg az ellenállás elrendezését ábrázoló ábrát! Az R 3- on átfolyó áram nagysága …
Vita
Ismert:
R1 = 4 Ω
R2 = 4 Ω
R3 = 8 Ω
Kérdezte: Én 3
Válasz:
A fenti áramkörben az elektromos áram iránya megegyezik az óramutatók irányával, a magas potenciáltól az alacsony potenciálig.
Először számítsd ki a helyettesítő ellenállást (R). Ezután számítsd ki az áramot Ohm törvénye alapján : I = V / R
Csere ellenállás:
Számítsd ki a fenti áramkörben szereplő helyettesítő ellenállást.
R ellenállás1 és R ellenállás2 párhuzamosan elrendezve. A csere ellenállás:
1 / R12 = 1/R1 +1/R2 = 1/4 + 1/4 = 2/4
R12 = 4/2 = 2 Ω
R ellenállás12 és R ellenállás3 sorba kapcsolva. A csere ellenállás:
R = R12 + R3 = 2 + 8 = 10 Ω
Az akkumulátorból kifolyó áram :
I = V / R = 40/10 = 4 amper
Kirchhoff első törvénye kimondja, hogy az ágba belépő elektromos áram mennyisége megegyezik az ágból kilépő elektromos áram mennyiségével. Kirchhoff első törvénye alapján arra a következtetésre jutunk, hogy ha az akkumulátorból kifolyó elektromos áram 4 amper, akkor az ab ponton áthaladó elektromos áram értéke megegyezik a 4 amperrel, hasonlóképpen a bc ponton áthaladó elektromos áram értéke is 4 amper.
3. Nézd meg az alábbi ábrán látható áramkört. Számítsd ki az I 1 , I 2 és I 3 értékeket.
Vita
Az elektromos áram a magas potenciáltól az alacsony potenciál felé mozog; az elektromos áram a pozitív pólustól a negatív pólus felé mozog. Ezért az I1 és I2 áramok irányát az ábrán látható módon választjuk meg, míg az I3 áram irányát tetszőlegesen választjuk meg.
Először alkalmazzuk Kirchhoff első törvényét az elágazási ponton.
I3 = I1 + I2 ……… . 1. egyenlet
Másodszor , alkalmazd Kirchhoff második törvényét az 1. ciklusra (bal oldali ciklus)
32 – 4 = 1 – 10 = 3 = 0
8 – I1 – 2,5 I3 = 0
………. 2. egyenlet
Harmadszor , alkalmazd Kirchhoff második törvényét a 2. ciklusra (jobb oldali ciklus)
15 – 5 = 2 – 10 = 3 = 0
3 – I2 – 2 I3 = 0
………. 3. egyenlet
Helyettesítsük be a 2. és 3. egyenletet az 1. egyenletbe:

A negatív előjel azt jelenti, hogy az I 2 iránya ellentétes a fent választott iránnyal.
4. Egy elektromos áramkör négy ellenállásból áll, amelyek mindegyikének R értéke1 = 12 Ohm, R2 = 12 Ohm, R3 = 3 Ohm és R4 = 6 Ohm, E-vel összekötve1 = 6 volt, E2 = 12 volt, ahogy a következő képen látható. Az átfolyó elektromos áram….

A. 1/5 A
B. 2/5 A
C. 3/5 A
D. 4/5 A
E. 1 A
Vita
Köztudott, hogy:
1. ellenállás (R1) = 12 Ω
2. ellenállás (R2) = 12 Ω
3. ellenállás (R3) = 3 Ω
4. ellenállás (R4) = 6 Ω
Az EMF 1 forrása (E1) = 6 volt
Az EMF 2 forrása (E2) = 12 volt
Keresett: Az áramkörben folyó áram erőssége (I)
Válasz:
Ez a probléma Kirchhooff törvényéhez kapcsolódik. A probléma megoldásának lépései:
Először válaszd ki a kívánt áramirányt. Választhatsz az óramutató járásával megegyező vagy az óramutató járásával ellentétes irányban.
Másodszor, amikor az áram áthalad az ellenálláson vagy ellenálláson (R), a potenciál csökken, így V = IR negatív.
Harmadszor, ha az áram alacsony potenciálról magas potenciálra (- a + felé) mozog, akkor az EMF forrás (E) pozitív jelölésű, mivel az EMF forrásban energia van feltöltve. Ha az áram magas potenciálról alacsony potenciálra (+ a - felé) mozog, akkor az EMF forrás (E) negatív jelölésű, mivel az EMF forrásban energiakisülés történik.
1. ellenállás (R1) és a 2. ellenállás (R2) párhuzamosan kötve. A csere ellenállás:
1 / R12 = 1/R1 +1/R2 = 1/12 + 1/12 = 2/12
R12 = 12/2 = 6 Ω
A probléma megoldása során az áram irányát az óramutató járásával megegyezőnek választjuk.
– IR12 - E1 – IR3 – IR4 + E2 = 0
– 6 I – 6 – 3I – 6I + 12 = 0
– 6I – 3I – 6I = 6 -12
– 15I = – 6
I = -6/-15
I = 2/5 amper
Az áramkörben folyó elektromos áram 2/5 amper. A pozitív elektromos áram azt jelzi, hogy az elektromos áram iránya a várt, az óramutató járásával megegyező.
A helyes válasz a B.
5. Nézd meg a következő elektromos áramkört! Az áramkörben folyó elektromos áram nagysága (I)….

A. 0,1 A
B. 0,2 A
C. 0,5 A
D. 1,0 A
E. 5,0 A
Vita
Köztudott, hogy:
1. ellenállás (R1) = 10 Ω
2. ellenállás (R2) = 6 Ω
3. ellenállás (R3) = 5 Ω
4. ellenállás (R4) = 20 Ω
Az EMF 1 forrása (E1) = 8 volt
Az EMF 2 forrása (E2) = 12 volt
Keresett: Az áramkörben folyó áram erőssége (I)
Válasz:
3. ellenállás (R3) és a 4. ellenállás (R4) párhuzamosan kötve. A csere ellenállás:
1 / R34 = 1/R3 +1/R4 = 1/5 + 1/20 = 4/20 + 1/20 = 5/20
R34 = 20/5 = 4 Ω
A probléma megoldása során az áram irányát az óramutató járásával megegyezőnek választjuk.
– IR1 – IR2 - E1 – IR34 + E2 = 0
– 10I – 6I – 8 – 4I + 12 = 0
– 10I – 6I – 4I = 8 – 12
– 20I = – 4
I = -4/-20
I = 1/5 amper
I = 0,2 amper
Az áramkörben folyó elektromos áram 1/5 amper. A pozitív elektromos áram azt jelzi, hogy az elektromos áram iránya a várt, az óramutató járásával megegyező.
A helyes válasz a B.