13 példa a hullámproblémákra
1. Nézd meg a következő képet!
Ha a képen látható módon a hullám terjedési ideje 0,3 másodperc, akkor a hullám periódusideje...
A. 0,2 s
B. 0,9 másodperc
C. 2,0 s
D. 5,0 s
Vita
Köztudott, hogy:
Utazási idő (t) = 0,3 másodperc
Kérdés: Hullámperiódus (T)
Válasz:
3 domb és hullámvölgy van, így 1 domb vagy 1 hullámvölgy áthaladási ideje 0,3 / 3 = 0,1 másodperc.
1 hullámhossznak 1 hullámtetője és 1 hullámvölgye van. Tehát 1 hullámhossz terjedési ideje = hullámperiódus = 2 x 0,1 másodperc = 0,2 másodperc.
A helyes válasz az A.
2. Nézd meg a transzverzális hullám következő képét!
A fenti transzverzális hullám terjedési sebessége...
A. 2 m/s
B. 4 m/s
C. 6 m/s
D. 8 m/s
Vita
Köztudott, hogy:
1 hullámhosszhoz 1 hullámdomb és 1 hullámvölgy tartozik. A fenti kép alapján 1 hullámhossz ( λ) 2 méter x 4 = 8 méter.
Az 1 hullámhossz megtételéhez szükséges időintervallum = hullámperiódus (T) = 0,5 x 4 = 2 másodperc
Kérdés: A keresztirányú hullám terjedési sebessége (v)
Válasz:
Keresztirányú hullám terjedési sebessége:
v = s / t = λ / T = 8 méter / 2 másodperc = 4 méter/másodperc
A helyes válasz a B.
3. A következő grafikon egy húr mintázatát ábrázolja abban a pillanatban, amikor egy transzverzális hullám áthalad rajta. Ha az A és a B pontokat 30 cm távolság választja el egymástól, akkor a hullám sebessége…..
A. 20 cm/s
B. 15 cm/s
C. 10 cm/s
D. 7,5 cm/s
Vita
Köztudott, hogy:
Egy hullámhossznak egy hullámdombja és egy hullámvölgye van. A-tól B-ig 3/4 hullámhossz van. Ha A és B közötti távolság 30 cm, akkor az 1/4 hullámhossz távolsága 30 cm / 3 = 10 cm. Tehát 1 hullámhossz ( λ) = 4 x 10 cm = 40 cm.
A fenti kép alapján az 1 hullámhossz megtételéhez szükséges időintervallum (t) 4 másodperc.
Kérdés: Hullámterjedési sebesség (v)
Válasz:
Gyors formula a lassításhoz:
v = s / t = λ / t
Információ:
v = terjedési sebesség, s = távolság, λ = hullámhossz, t = idő
Tehát a hullám terjedési sebessége:
v = λ / t = 40 cm / 4 másodperc = 10 cm / 1 másodperc = 10 cm/másodperc
A helyes válasz a C.
4. Figyeljük meg a hullám eltérésének időbeli függvényében látható grafikonját a következő képen! Ha az AB távolság = 250 cm, akkor a hullám terjedési sebessége…
A. 100 cm/s
B. 125 cm/s
C. 400 cm/s
D. 500 cm/s
Vita
Köztudott, hogy:
AB távolság = 5/4 hullámhossz = 250 cm.
1/4 hullámhossz = 250 cm / 5 = 50 cm
1 hullámhossz = 4/4 hullámhossz = 4 x 50 cm = 200 cm
Az 1 hullámhossz megtételéhez szükséges időintervallum = 2 másodperc
Kérdés: Hullámterjedési sebesség
Válasz:
Hullámterjedési sebesség képlete:
v = s / t = λ / t
Leírás: v = hullámterjedési sebesség, s = távolság, λ = hullámhossz, t = időintervallum
Hullámterjedési sebesség:
v = 200 cm / 2 másodperc = 100 cm/másodperc
A helyes válasz az A.
5. Nézd meg a képet! A hullám amplitúdóját a következő mutatja...
A. AC és CE
B. AB' és D'E
C. BB' és DD'
D. B'C és CD'
Vita
A hullámok amplitúdója BB' és DD”.
A helyes válasz a C.
6. Azokat a hullámokat, amelyek összenyomódásból és tágulásból állnak, hullámoknak nevezzük...
A. transzverzális
B. elektromágneses
C. hosszanti
D. mechanika
Vita
A terjedő közeg alapján a hullámok két típusba sorolhatók: mechanikai hullámok és elektromágneses hullámok . A mechanikai hullámoknak közegre van szükségük ahhoz, hogy egyik helyről a másikra terjedjenek, míg az elektromágneses hullámok közeg nélkül is terjedhetnek.
A mechanikai hullámoknak két típusa van: transzverzális hullámok és longitudinális hullámok . A transzverzális hullámok olyan hullámok, amelyekben a közeg rezgési iránya merőleges a hullám terjedési irányára. A transzverzális hullámoknak vannak csúcsaik és mélyedéseik. A transzverzális hullámokra példák az óceánhullámok és a húrhullámok.
A longitudinális hullámok olyan hullámok, amelyekben a közeg rezgési iránya egybeesik a hullám terjedési irányával. A longitudinális hullámok összenyomódást és kompressziót mutatnak. A longitudinális hullám egyik példája a hanghullám.
A helyes válasz a C.
7. Egy húr hangmagassága nő, ha...
A. A húr hossza megnő, a keresztmetszeti területe pedig csökken
B. A húr feszessége és hossza csökken.
C. A huzal feszültsége és keresztmetszeti területe megnő
D. a húr hossza csökken, a feszessége pedig nő
Vita
A hullám terjedési sebességének képlete egy kötélen:

Információ:
v = a hullám terjedési sebessége a kötélen, F = a kötélre ható feszítőerő, μ = a kötél tömegsűrűsége = a kötél tömege / egységnyi hossza ( μ = m/L)
A legtöbb hangszer, például a gitár és a hegedű húrjainak mindkét vége összekötve van. A húrok az általuk keltett állóhullámok miatt változó hangmagasságú hangokat tudnak kiadni.
A két végét összekötő húr hossza (L), hullámhossza ( λ ) vagy hangfrekvenciája (f) közötti összefüggést a következő képlet adja meg:


Az 1. és 2. egyenlet alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy egy húr frekvenciája vagy hangmagassága nagyobb, ha:
1. A húr hossza csökken (L kisebb lesz) —-> 1. egyenlet
2. A húr feszítőereje megnő (F nagyobb lesz) —-> 2. egyenlet
A helyes válasz a D.
8. Nézd meg a következő hullámképet! A hullámhossz...

A. 6 cm
Kb. 8 cm
Kb. 10 cm
D. 15 cm
Vita
2,5 hullámhossz van (három domb és két völgy), amelyek hossza 15 cm, tehát 1 hullámhossz hossza 15 cm / 2,5 = 6 cm.
A helyes válasz az A.
9. Az alábbi kép a transzverzális hullámok számát mutatja, akár….
A. 1,5
B. 2,0
C. 2,5
D. 3,0
Vita
Egy transzverzális hullámnak egy dombja és egy hullámvölgye van. A fenti kép alapján 2,5 transzverzális hullám van.
A helyes válasz a C.
10. Nézd meg a következő képet! Egy hullámhossz...
A. a – g
B. a – d
C. c – g
D. c – f
Vita
Egy hullámhosszhoz tartozik egy hullámdomb és egy hullámvölgy.
Egy hullámhossz = ae = bf = cg
A helyes válasz a C.
11. Egy hullám…
A. A – B – C – D
B. A – B – C
C. A – C – D
D. A – B – C – D – A
Vita
Egy hullámnak vagy egy hullámhossznak van egy dombja és egy völgye. A fenti kép alapján egy hullámhossz az ABC és a BCD.
A helyes válasz a B.
12. Egy vékony kötelet egy vastagabb kötélhez csatlakoztatunk, majd egy erős falhoz rögzítünk, ahogy az a képen látható. Ha a vékony kötél egyik végét megmozdítjuk, a hullám jobbra terjed. Jelenleg az A pontban…
A. Néhány hullám áthalad, míg mások a bejövő hullám fázisában verődnek vissza.
B. Minden hullám a B felé terjed.
C. Egyes hullámok áthaladnak, mások pedig visszaverődnek.
D. Minden hullám visszaverődik
E. A visszavert és az áteresztett hullámhosszak megegyeznek
Vita
A helyes válasz az A.
13. Egy személy hangosan kiabál két magas szikla között. Néhány pillanattal később két visszhangot hall, az egyiket 3, a másikat 4 másodperc múlva a kiáltás után. A hang sebessége a levegőben ekkor 340 m/s.
A két szikla közötti távolság…
A. 170 m
B. 510 m
Kb. 1.190 m
D. 1.700 m
Vita
Köztudott, hogy:
Hangsebesség levegőben (v) = 340 m/s
1. idő (t1 ) = 3 másodperc / 2 = 1,5 másodperc
2. idő (t2 ) = 4 másodperc / 2 = 2 másodperc
Teljes idő (t) = 1,5 másodperc + 2 másodperc = 3,5 másodperc
Keresett: Két szikla közötti távolság
Válasz:
v = s/t
s = vt = (340 m/s)(3,5 s) = 1.190 méter
A helyes válasz a C.
Kérdés forrása:
Általános iskola/iszlám általános iskolai természettudományos országos vizsgakérdések
SBMPTN fizika kérdések