Lwa gaz ideyal la - pwoblèm ak solisyon yo

1. Mwen fè fas ak gaz nan yon veso fèmen. Okòmansman, yo gen volim V ak tanperati T. Tanperati final la se 5/4T epi presyon final la se 2P. Ki volim final gaz la?

Li te ye:

Volim inisyal (V 1 ) = V

Tanperati inisyal (T1 ) = T

Tanperati final (T2 ) = 5/4 T

Presyon inisyal (P1 ) = P

Presyon final (P2 ) = 2P

Volim Final la (V 2 )

Solisyon:

Lwa gaz ideyal - pwoblèm ak solisyon 1

[irp]

2. Detèmine volim 2.00 mol gaz (gaz ideyal) nan STP. STP = Tanperati ak Presyon Estanda.

Li te ye:

Mòl gaz (n) = 2 mòl glas

Tanperati estanda (T) = 0 ° C = 0 + 273 = 273 Kelvin

Presyon estanda (P) = 1 atm = 1.013 x 10 5 Pa

Konstan gaz inivèsèl (R) = 8.315 Joule/mol e .Kelvin

Volim gaz yo vle (V)

Solisyon:

Ekwasyon lwa gaz ideyal la (an kantite mòl, n)

Lwa gaz ideyal - pwoblèm ak solisyon 2

Volim 2 mòl gaz se 44.8 lit.

Volim 1 mol gaz se 45.4 lit / 2 = 22.4 lit.

Volim 1 mol nenpòt gaz se 22.4 lit.

[irp]

3. 4 lit gaz oksijèn gen yon tanperati 27°C ak yon presyon 2 atm (1 atm = 10 5 Pa) nan yon veso fèmen. Konstan gaz inivèsèl (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1 ak nimewo Avogadro a ( N A ) = 6.02 x 10 23 molekil/mol e . Ki molekil gaz oksijèn ki nan veso a?

Li te ye:

Volim gaz (V) = 4 lit = 4 dm³ = 4 x 10 -3 m³

Tanperati gaz yo (T) = 27 ° C = 27 + 273 = 300 Kelvin

Presyon gaz yo (P) = 2 atm = 2 x 10 5 Pa

Konstan gaz inivèsèl (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1

Nimewo Avogadro a (N A ) = 6.02 x 10 23

Kesyon ou bezwen : Ki molekil oksijèn ki nan veso a (N)?

Solisyon:

Lwa gaz ideyal - pwoblèm ak solisyon 3

Nan 1 mol oksijèn, gen 1.93 x 1023 molekil oksijèn.

[irp]

4. Yon veso ki gen yon gaz neon (Ne, mas atomik = 20 u) nan tanperati ak presyon estanda (STP ) gen yon volim 2 m3 . Detèmine mas gaz neon an!

Li te ye:

Mas atomik neon = 20 gram/mol e = 0,02 kg/mol e

Tanperati estanda (T) = 0 ° C = 273 Kelvin

Presyon estanda (P) = 1 atm = 1.013 x 10 5 Pascal

Volim (V) = 2 m³

Mas (m) gaz neon ki nesesè

Solisyon:

Nan tanperati ak presyon estanda (STP), 1 mole nenpòt gaz, gen ladan gaz neon, gen volim 22.4 lits = 22.4 dm3 = 0.0448 m3.

Lwa gaz ideyal - pwoblèm ak solisyon 4

Nan volim 2 m3 , gen 44.6 mòl gaz neon.

Mas atomik relatif gaz neon an se 20 gram/mòl.

Sa vle di ke nan 1 mol gen 20 gram oswa 0.02 kg gaz neon. Paske nan 1 mol gen 0.02 kg gaz neon alò nan 44.6 mol gen 44.6 mol x 0.02 kg/mol = 0.892 kg = 892 gram gaz neon.

Leave a Comment