16 shampla d’innill Carnot – innill teasa idéalacha (feidhm an dara dlí den teirmidinimic)
1. Féach ar an ngraf P-V den inneall Carnot ar an taobh! Más ionann an teas a ionsúitear (Q1 ) agus 10.000 giúl, ansin is é an méid oibre a dhéanann inneall Carnot ná…
A. 1.500 J 
B. 4.000 J
C. 5.000 J
D. 6.000 J
E. 8.000 J
Plé
Is eol go bhfuil :
Teocht íseal (T2 ) = 400 K
Teocht ard (T1 ) = 800 K
Teas ionsúite (Q1 ) = 10.000 Giúl
Ag Teastáil : Obair arna táirgeadh ag inneall Carnot (W)
Freagra :
Éifeachtúlacht inneall teasa idéalach (inneall Carnot):

Obair a rinne inneall Carnot:
W = e Q 1
W = (1/2)(10.000) = 5000 Giúl
Is é C an freagra ceart.
2. Féach ar an bpictiúr ar an taobh! Is é an méid oibre a dhéanann an t-inneall i dtimthriall amháin ná…
A. 300 J
B. 400 J
C. 500 J
D. 600 J
E. 700 J
Plé
Is eol go:
Teocht íseal (TL ) = 400 K
Teocht ard (TH ) = 600 K
Teas ionsúite (Q1 ) = 600 Giúl
Ag Teastáil : Obair arna táirgeadh ag inneall Carnot (W)
Freagra:
Éifeachtúlacht inneall teasa idéalach (inneall Carnot):

Obair a rinne inneall Carnot:
W = e Q 1
W = (1/3)(600) = 200 Giúl
Is é an freagra ceart ná E.
3. Féach ar ghraf timthriall Carnot ABCDA thíos! Bunaithe ar na sonraí sa ghraf, is é éifeachtúlacht inneall Carnot ná…
A. 10% 
B. 20%
C. 25%
D. 30%
E. 35%
Plé
Is eol go bhfuil :
Teocht íseal (TL ) = 350 K
Teocht ard (TH ) = 500 K
Ceist : Éifeachtúlacht inneall Carnot (e)
Freagra :
Éifeachtúlacht inneall Carnot:
e = (TH – TH ) / TH
e = (500 – 350) / 500
e = 150 / 500
e=0,3
e = 30/100 = 30%
Is é an freagra ceart ná D.
4. Sa ghraf PV seo a leanas den inneall Carnot, is é 600 K an taiscumar ardteochta agus is é 400 K an teocht íseal. Más é W an obair a dhéanann an t-inneall, ansin is é an teas a scaoiltear ag an teocht íseal...
A. W.
B. 2 W
C. 3 Thiar
D. 4 Thiar
Oirthear 6 Thiar
Plé
Is eol go bhfuil :
Teocht íseal (TL ) = 400 K
Teocht ard (TH ) = 600 K
Ceist : Teas a scaoiltear ag teocht íseal ( C2 )
Freagra :
Éifeachtúlacht inneall Carnot :
e = (TH – TH ) / TH
e = (600 – 400) / 600
e = 200 / 600
e = 1/3
Obair a dhéanann inneall Carnot :
W = e Q 1
Cur síos: W = obair a dhéanann an meaisín, e = éifeachtúlacht an mheaisín, Q1 = teas a ionsúnn an meaisín.
W = (1/3)( C1 )
3W = Q1
Teas a scaoiltear ag teochtaí ísle :
C 2 = C 1 – W
Q2 = 3W – W
Q2 = 2W
Is é an freagra ceart ná B.
5. Breathnaíonn graf PV timthriall Carnot cosúil leis an bhfigiúr seo a leanas. Má scaoiltear 3.000 Giúl teasa isteach sa timpeallacht, ansin is é an teas a ionsúnn an córas ná…
A. 3.000 J
B. 4.000 J
C. 4.800 J
D. 6.000 J
E. 8.000 J
Plé
Is eol go bhfuil :
Teocht íseal (TL ) = 500 K
Teocht ard (TH ) = 800 K
Teas a scaoiltear (Q² ) = 3000 Giúl
Ceist : Teas a ionsúnn an córas ( C1 )
Freagra :
Éifeachtúlacht inneall Carnot :
e = (TH – TH ) / TH
e = (800 – 500) /8600
e = 300 / 800
e = 3/8
Obair a dhéanann inneall Carnot :
W = e Q 1
W = (3/8)( C1 )
8W/3 = C1
C 2 = C 1 – W
Q2 = 8W/3 – 3W/ 3
Q2 = 5W/ 3
3Q 2 = 5W
W = 3Q 2 / 5 = 3(3000)/5 = 9000/5 = 1800
Teas a ionsúitear ag an gcóras :
Q1 = W + Q2 = 1800 + 3000 = 4800 Giúl
Is é C an freagra ceart.
6. Faigheann inneall Carnot teas ó thaiscumar ardteochta ag 800 K agus tá éifeachtúlacht 50% aige. Chun éifeachtúlacht 80% a bhaint amach agus an teocht íseal taiscumair á cothabháil, ní mór an taiscumar ardteochta a thiontú ina….
A. 1.600 K
B. 2.000 K
C. 2.400 K
D. 4.000 K
Oirthear 6.400 K
Plé
Is eol go:
Más é an teocht ard (TH ) = 800 K, is é an éifeachtúlacht (e) = 50% = 0,5
Ceist: Cad é an teocht is airde (TH ) ionas go mbeidh éifeachtúlacht (e) = 80% = 0,8
Freagra:
Teocht íseal = 400 Cealvin

Cad é an teocht ard (TH ) ionas go mbeidh an éifeachtúlacht (e) = 80%?

Teocht ard = 2.000 Ceilvin
Is é an freagra ceart ná B.
7. Tá éifeachtúlacht 40% ag inneall Carnot atá ag feidhmiú ar thaiscumar ardteochta ag 600 K. Chun éifeachtúlacht 75% a bhaint amach agus an taiscumar ísealteochta ag fanacht tairiseach, ní mór an taiscumar ardteochta a mhéadú go….
A. 480 K
B. 840 K
C. 900 K
D. 1028 K
Oirthear 1440 K
Plé
Is eol go:
Más é an teocht ard (TH ) = 600 K, is é an éifeachtúlacht (e) = 40% = 0,4
Ceist: Cad é an teocht is airde (TH ) ionas go mbeidh éifeachtúlacht (e) = 75% = 0,75
Freagra:

Teocht íseal = 360 Cealvin
Cad é an teocht ard (TH ) ionas go mbeidh an éifeachtúlacht (e) = 75%?

Teocht ard = 1440 Ceilvin
Is é an freagra ceart ná E.
8. Faigheann inneall Carnot teas ó thaiscumar ardteochta ag 800 K agus tá éifeachtúlacht 50% aige. Chun éifeachtúlacht 80% a bhaint amach agus an teocht íseal taiscumair á coinneáil, ní mór an taiscumar ardteochta a thiontú ina….
A. 1.600 K
B. 2.000 K
C. 2.400 K
D. 4.000 K
Oirthear 6.400 K
Plé
Is eol go:
Más é an teocht ard (TH) = 800 K, is é an éifeachtúlacht (e) = 50% = 0,5
Ceist: Cad é an teocht is airde (TH) ionas go mbeidh éifeachtúlacht (e) = 80% = 0,8
Freagra:
Teocht íseal = 400 Cealvin
Cad é an teocht ard (TH) ionas go mbeidh an éifeachtúlacht (e) = 80%?
Teocht ard = 2.000 Ceilvin
Is é an freagra ceart ná B.
9. Tá éifeachtúlacht 40% ag inneall Carnot atá ag feidhmiú ar thaiscumar ardteochta ag 600 K. Chun éifeachtúlacht 75% a bhaint amach agus an taiscumar ísealteochta ag fanacht tairiseach, ní mór an taiscumar ardteochta a mhéadú go….
A. 480 K
B. 840 K
C. 900 K
D. 1028 K
Oirthear 1440 K
Plé
Is eol go:
Más é an teocht ard (TH) = 600 K, is é an éifeachtúlacht (e) = 40% = 0,4
Ceist: Cad é an teocht is airde (TH) ionas go mbeidh éifeachtúlacht (e) = 75% = 0,75
Freagra:
Teocht íseal = 360 Cealvin
Cad é an teocht ard (TH) ionas go mbeidh an éifeachtúlacht (e) = 75%?
Teocht ard = 1440 Ceilvin
Is é an freagra ceart ná E.
10. Is é éifeachtúlacht inneall Carnot a ionsúnn teas ag teocht 1200 Kelvin agus a dhiúltaíonn teas ag teocht 300 Kelvin ná…
Plé
Tá sé ar eolas :
Teocht ard (TH) = 1200 K
Teocht íseal (TL) = 300 K
Iarrtha Éifeachtúlacht inneall Carnot (e)
Jawab :
11. Oibríonn inneall Carnot i dtimthriall idir 727o127 ó CoC. Glacann an t-inneall 6000 Giúl teasa ó thaiscumar ardteochta. Is iad éifeachtúlacht an innill agus an obair a dhéanann an t-inneall i dtimthriall amháin…
Plé
Tá sé ar eolas :
Teocht ard (TH) =727oC + 273 = 1000 K
Teocht íseal (TL) =127oC + 273 = 400 K
Teas ionsúite (QH) = 6000 Giúl
Iarrtha Éifeachtúlacht (e) agus obair (W) a dhéanann an t-inneall in aon timthriall amháin
Jawab :
Éifeachtúlacht inneall Carnot :
Obair a dhéanann inneall Carnot :
W = e QH
B = (0,6)(6000)
W = 3600 Giúl
12. Oibríonn inneall Carnot idir taiscumar ardteochta de 527oC agus taiscumar teocht íseal 127oC. Glacann inneall Carnot 10.000 Giúl teasa ó thaiscumar te. Is é an méid teasa a dhiúltaíonn an t-inneall i ngach timthriall ná…
Plé
Tá sé ar eolas :
Teocht ard (TH) =527oC + 273 = 800 K
Teocht íseal (TL) =127oC + 273 = 400 K
Teas ionsúite (QH) = 10.000 Giúl
Iarrtha Teas a dhiúltaíonn an t-inneall in aghaidh an timthrialla
Jawab :
Éifeachtúlacht inneall teasa idéalach (inneall Carnot):
Obair a rinne inneall Carnot:
W = e Q1
B = (0,5)(10.000)
W = 5000 Giúl
An teas a scaoileann an t-inneall in aghaidh an timthrialla (QL) = teas ionsúite (QH) – obair déanta (W)
QL =CH - W.
QL = 10.000-5000
QL = 5000 Giúl
Teas a scaipeann an t-inneall in aghaidh an timthrialla = 5000 Giúl
13. Faigh amach an éifeachtúlacht agus an obair a dhéanann inneall Carnot in aon timthriall amháin bunaithe ar an ngraf thíos...
Plé
Tá sé ar eolas :
Teocht ard (TH) = 800 K
Teocht íseal (TL) = 300 K
Teas ionsúite (QH) = 1000 Giúl
Iarrtha Éifeachtúlacht (e) agus obair (W) a dhéanann inneall Carnot
Jawab :
Éifeachtúlacht inneall Carnot :
Obair a dhéanann inneall Carnot :
W = e QH
B = (0,625)(1000)
W = 625 Giúl
14. Féach ar ghraf timthriall Carnot ABCDA thíos!
Bunaithe ar na sonraí sa ghraf, is é éifeachtúlacht inneall Carnot ná…

A. 10%
B. 20%
C. 25%
D. 30%
E. 35%
Plé
Tá sé ar eolas :
Tirim íseal (TL) = 350 K
Teocht ard (TH) = 500 K
Iarrtha Éifeachtúlacht inneall Carnot (e)
Jawab :
Éifeachtúlacht inneall Carnot:
e = (TH - T.L) / TH
e = (500 – 350) / 500
e = 150 / 500
e=0,3
e = 30/100 = 30%
Is é an freagra ceart ná D.
15. Sa ghraf PV seo a leanas den inneall Carnot, is é 600 K an taiscumar ardteochta agus is é 400 K an teocht íseal. Má usáha Is é W an teas a dhéanann an t-inneall, ansin is é an teas a scaoiltear ag teocht íseal...

A. W.
B. 2 W
C. 3 Thiar
D. 4 Thiar
Oirthear 6 Thiar
Plé
Tá sé ar eolas :
Teocht íseal (TL) = 400 K
Teocht ard (TH) = 600 K
Iarrtha Teas a scaoiltear ag teochtaí ísle (Q2)
Jawab :
Éifeachtúlacht inneall Carnot :
e = (TH - T.L) / TH
e = (600 – 400) / 600
e = 200 / 600
e = 1/3
Obair a dhéanann inneall Carnot :
W = e Q1
Cur síos: W = obair a dhéanann an meaisín, e = éifeachtúlacht an mheaisín, Q1 = teas a ionsúnn an meaisín.
W = (1/3)(Q1)
3W = Q1
KScaoiltear Alor ag teochtaí ísle :
Q2 =C1 - W.
Q2 = 3W–W
Q2 = 2W
Is é an freagra ceart ná B.
16. Breathnaíonn graf PV timthriall Carnot cosúil leis an bhfigiúr seo a leanas. Má calrach a scaoiltear isteach sa chomhshaol 3.000 Giúl, ansin is é an teas a ionsúnn an córas…
A. 3.000 J
B. 4.000 J
C. 4.800 J
D. 6.000 J
E. 8.000 J
Plé
Tá sé ar eolas :
Teocht íseal (TL) = 500 K
Teocht ard (TH) = 800 K
Teas a scaoiltear (Q2) = 3000 Giúl
Iarrtha Teas a ionsúitear ag an gcóras (Q1)
Jawab :
Éifeachtúlacht inneall Carnot :
e = (TH - T.L) / TH
e = (800 – 500) /8600
e = 300 / 800
e = 3/8
Obair a dhéanann inneall Carnot :
W = e Q1
W = (3/8)(Q1)
8W/3 = Q1
Q2 =C1 - W.
Q2 = 8W/3 – 3W/3
Q2 = 5W/3
3Q2 = 5W
W = 3Q2/5 = 3(3000)/5 = 9000/5 = 1800
KAlor ionsúite ag an gcóras :
Q1 = W + Q2 = 1800 + 3000 = 4800 Giúl
Is é C an freagra ceart.
Foinse na Ceiste:
Ceisteanna Fisice Scrúdaithe Náisiúnta do Mheánscoil Shinsearach/Meadhanscoil Ghairmiúil