6 Shampla de Cheisteanna maidir le Fuinneamh Meicniúil
Teoirim oibre-fuinnimh mheicniúil
1. Féach ar an íomhá seo a leanas de dhíláithriú an bhloic! Glac leis go bhfuil g = 10 m/ s² . Más é μk = 0,5 comhéifeacht na frithchuimilte cinéiteach idir an bloc agus an t-urlár , ansin is é luach dhíláithriú (s) an réada ná ….
A. 5,00 m
B. 4,25 m
C. 3,00 m
D. 2,50 m
Oir. 2,00 m
Plé
Is eol go bhfuil :
Comhéifeacht frithchuimilte cinéiteach (μk) = 0,5
Mais an bhloic (m) = 4 kg
Luasghéarú de bharr domhantarraingthe (g) = 10 m/ s²
Meáchan an bhloic (w) = mg = (4)(10) = 40 Niútón
Más ar dhromchla cothrom atá an bloc, ansin is é an fórsa gnáth (N) = meáchan (w) = 40 Niútan.
Luas tosaigh (v1) = 5 m/s
Luas deiridh (v2) = 0 m/s
Iarrtha díláithriú réada (réada)?
Freagra :
Deir teoirim na hoibre-fuinnimh mheicniúil go bhfuil an obair (W) a dhéanann fórsa neamhchoimeádach cothrom leis an athrú i bhfuinneamh meicniúil an réada nó an fuinneamh meicniúil deiridh (EM).2) – fuinneamh meicniúil tosaigh (EM)1Is fórsa neamhchoimeádach í an fhrithchuimilt chinéiteach agus is í an fhrithchuimilt chinéiteach an t-aon fhórsa neamhchoimeádach atá ag gníomhú ar an mbloc.
W= ΔEM
fk s = EM2 – EM1
Obair a dhéantar trí fhrithchuimilt chinéiteach:
W = fk s = (μk)(N)(s) = (0,5)(40)(s) = 20 soicind
Athruithe i bhfuinneamh meicniúil:
ΔEM = EM2 – EM1 = (EK + EP)2 – (EK + EP)1
Bogann rudaí ar dhromchla cothrom agus ní athraíonn siad airde (Δh = 0) mar sin níl aon athrú ar an bhfuinneamh poitéinsiúil imtharraingteach (ΔEP = EP2 – PE1 = 0). Mar sin ní bhaineann an t-athrú san fhuinneamh meicniúil ach leis an athrú san fhuinneamh cinéiteach.
ΔEM = EK2 – EK1 = ½ mv22 – ½ mv12 = ½ m (v22 - v12)
ΔEM = ½ (4)(02 - 52) = (2)(25) = 50
Is é díláithriú an bhloic:
W= ΔEM
20 soic = 50
s = 50 / 20 = 2,5 méadar
Is é an freagra ceart ná D.
Dlí caomhnaithe fuinnimh mheicniúil
2. Tá an mhais chéanna ag réada A agus B. Titeann réad A ó airde h méadar agus titeann B ó 2h méadar. Má bhuaileann A an talamh le luas vm/s, ansin buaileann réad B an talamh le fuinneamh cinéiteach….
A. 2 mv2
B. mv2
C. 3/4 mv2
D. 1/2 mv2
Oir. 1/4 mv2
Plé
Is é luas deiridh réada B a thiteann go saor ó airde 2h ná:
v 2 = 2 g (2h) = 4 gh
Is é fuinneamh cinéiteach réada B ná:
EKB = ½ mv2 = ½ m (4 gh) = 2 mgh —– Cothromóid 1
Is é fuinneamh meicniúil tosaigh réada B ná fuinneamh poitéinsiúil imtharraingteach = mg h. Is é fuinneamh meicniúil deiridh réada B ná fuinneamh cinéiteach = ½ mv.2.
Dlí caomhnaithe fuinnimh mheicniúil :
mgh = ½ mv2.
Mar gheall ar mgh = ½ mv2 ansin is féidir linn mgh a athsholáthar i gcothromóid 1 le ½ mv2.
Fuinneamh cinéiteach réada B = 2 mgh = 2(½ mv2) = mv2
Is é an freagra ceart ná B.
3. Féach ar an bpictiúr thíos! Titeann réad go saor ó airde 20 m. Más é 10 m/s an luasghéarú de bharr domhantarraingthe, ansin is é luas an réada nuair atá sé 15 m os cionn na talún ná….
A. 2 m/s
B. 5 m/s
C. 10 m/s
D. 15 m/s
Oirthear 20 m/s
Plé
Fuinneamh meicniúil deiridh = fuinneamh meicniúil tosaigh
Fuinneamh cinéiteach an réada ag pointe 2 = laghdú 5 mhéadar ar an bhfuinneamh poitéinsiúil imtharraingteach
½ mv2 = mgh
½ v2 = (10)(20-15)
½ v2 = (10)(5)
½ v2 = 50
v2 = (2)(50)
v2 = 100
v = 10 m/s
Is é C an freagra ceart.
4. Coinnítear bloc ag barr eitleáin claonta mar a thaispeántar sa fhigiúr. Nuair a scaoiltear saor é, sleamhnaíonn an bloc gan fhrithchuimilt feadh an fhána. Is é luas an bhloic nuair a shroicheann sé bun an fhána ná…
B. 8 ms -1
C. 10 ms -1
D. 12 ms -1
E. 16 ms -1
Plé
Fuinneamh meicniúil tosaigh = fuinneamh poitéinsiúil imtharraingteach = mgh = m (10)(5) = 50 m
Fuinneamh meicniúil deiridh = fuinneamh cinéiteach = 1/2 mv2
Deir dlí caomhnaithe fuinnimh mheicniúil gurb é an fuinneamh meicniúil tosaigh = an fuinneamh meicniúil deiridh.
EMo = EMt
50 m = 1/2 mv²
50 = 1/2 i gcoinne 2
2 (50) = v 2
100 = v 2
v = 10 m/s
Is é C an freagra ceart.
5. Scaoiltear bloc le mais m kg ó airde h méadar os cionn na talún mar a thaispeántar sa fhigiúr. Is é an cóimheas idir an fuinneamh poitéinsiúil (EP) agus an fuinneamh cinéiteach (EK) nuair a bhíonn sé ag pointe M ná….
A. 1 : 3 
B. 1 : 2
C. 2 : 1
D. 2 : 5
E. 3 : 7
Plé
Fuinneamh poitéinsiúil imtharraingthe ag pointe M:
EPM = mg (0,3 uair)
Fuinneamh cinéiteach ag pointe M = laghdú ar fhuinneamh poitéinsiúil imtharraingteach faoi h-0,3h = 0,7 h
EKM = EP = mg (0,7 uair)
Is é an cóimheas idir fuinneamh poitéinsiúil imtharraingteach agus fuinneamh cinéiteach ag pointe M ná:
EPM : EKM
mg (0,3 uair): mg (0,7 uair)
0,3: 0,7
3: 7
Is é an freagra ceart ná E.
6. Féach ar an bpictiúr de réad A ag titim go saor ó phointe P thíos!
Má EPQ agus EKQ is é an fuinneamh poitéinsiúil agus an fuinneamh cinéiteach ag pointe Q (g = 10 m/s) gach ceann acu2), ansin EPQ : EKQ is…
A. 16 : 9
B. 9 : 16
C. 3 : 2
D. 2 : 3
E. 2 : 1
Plé
Fuinneamh poitéinsiúil imtharraingthe ag pointe Q:
EPQ = mgh = (m)(10)(1,8) = 18 m
Fuinneamh cinéiteach ag pointe Q = laghdú ar fhuinneamh poitéinsiúil imtharraingthe faoi 5-1,8 = 3,2 méadar
EKQ = EP = mgh = m (10)(3,2) = 32 m
Is é an cóimheas idir fuinneamh poitéinsiúil imtharraingteach agus fuinneamh cinéiteach ag pointe Q ná:
EPQ : EKQ
18 m: 32 m
18: 32
9: 16
Foinse na ceiste:
Ceisteanna Fisice Scrúdaithe Náisiúnta do Mheánscoil Shinsearach/Meadhanscoil Ghairmiúil
