1. De ôfstân tusken de twa dalen fan 'e wetteroerflakweagen is 20 m. In objekt driuwt op it wetteroerflak sadat it de trillingsbeweging ûnderfynt. As de tiid om ien trilling ôf te lizzen 4 sekonden is, dan is de snelheid fan 'e weach ... m/s
A. 20
B. 15
C. 10
D. 5
Bekend:
Golflingte (λ) = 20 meter
Perioade (T) = 4 sekonden
Winske: Weachsnelheid (v)
Oplossing:
De fergeliking fan 'e snelheid fan weagen:
v = λ / T = 20 meter / 4 sekonden = 5 meter / sekonde
It juste antwurd is D.
2. Twa punten A en B lizze op it tou en binne 90 sm fan elkoar ôf. Op it tou ferspriedt de transversale weagen , sadat punt A oan 'e boppekant fan 'e weach is, punt B oan 'e ûnderkant fan 'e weach, en tusken har binne twa toppen en twa dalen. As de weachperioade 0.3 sekonden is, dan is de weachfersprieding...
A. 10.8 sm/s
B. 18.0 sm/s
C. 120.0 sm/s
D. 200.0 sm/s
Bekend:
Ofstân AB (l) = 90 sm
Perioade fan weach (T) = 0.3 sekonden
Frekwinsje fan weach (f) = 1/0.3 sekonden
Punt A is op 'e top fan 'e weach en punt B is op it dal fan 'e weach.
Tusken punten A en B binne twa toppen en twa dalen.
Winske: Wellesnelheid (v = f λ)
Oplossing:
Op basis fan 'e figuer kin konkludearre wurde dat der 2.5 golflingten binne. Ofstân fan in golflingte (λ) = 90 sm / 2.5 = 36 sm
De snelheid fan 'e weach:
v = f λ = (1 / 0.3)(36) = 36 / 0.3 = 120 sm/s.
It goede antwurd is C.
3. De folgjende grafyk toant de ferskowing fan in punt yn ien medium as funksje fan tiid as in weach troch it medium giet.

As de golflingte 6 meter is, dan is de snelheid fan 'e golfpropagaasje ...
A. 3 m/s
B. 6 m/s
C. 8 m/s
D. 12 m/s
Bekend:
Der binne twa golflingten basearre op de grafyk hjirboppe.
Ofstân fan 1 golflingte (λ) = 6 meter / 2 = 3 meter
Perioade (T) = 0.5 sekonden
Winske: Snelheid fan weagen (v)
Oplossing:
v = f λ = λ / T = 3 meter / 0.5 sekonden = 6 meter / sekonde
It goede antwurd is B.
4. Op basis fan de ûndersteande figuer is it punt dat in fazeferskil ¾ hat mei punt A ….
A. Punt B
B. Punt C
C. Punt D
D. Punt E
Oplossing
Punt B hat in fazeferskil fan ¼ λ mei punt A
Punt C hat in fazeferskil fan 2/4 λ of 1/2 λ mei punt A
Punt D hat in fazeferskil fan 3/4 λ mei punt A
Punt F hat in fazeferskil fan 5/4 λ mei punt A.
It goede antwurd is C.
5. Op it oerflak fan in fiver binne twa droege blêden 60 sintimeter fan elkoar ôf. Beide bewege op en del lykas it oerflak fan it wetter mei in frekwinsje fan 2 Hz. As ien blêd op 'e top is, binne de oare blêden op 'e trog, en tusken har is der ien top en ien trog. Bepale de snelheid fan 'e weachfoartplanting fan 'e weach.
A. 20 sm/s
B. 30 sm/s
C. 80 sm/s
D. 120 sm/s
Bekend:
Ofstân tusken beide blêden = 60 sm
Frekwinsje (f) = 2 Hz = 2
Socht: De snelheid fan 'e weach
Oplossing:
Tusken beide blêden binne der 1.5 golflingten. De ôfstân fan 1 golflingte is (λ) = 60 sm / 1.5 = 40 sm
Wellesnelheid (v):
v = f λ = (2 Hz)(40 cm) = 80 cm/sekonde
It goede antwurd is C.
6. Bepale op basis fan 'e ûndersteande figuer de amplitude, perioade, frekwinsje en snelheid fan 'e weach.

Oplossing:
Amplitude (A) = 4 meter
Perioade (T) = 6 sekonden / 3 = 2 sekonden
Frekwinsje (f) = 1 / T = 1 / 2 = 0.5 hertz
Golflingte (λ) = 24 meter / 3 = 8 meter
Golfsnelheid (v) = f λ = (0.5 hertz)(8 meter) = 4 meter/sekonde of
Golfsnelheid (v) = λ / T = 8 meter / 2 sekonden = 4 meter/sekonde
It juste antwurd is D.
7. Op in tou mei in lingte fan 1.2 m en in massa fan 200 g foarmen 1.5 sinusfoarmige weagen mei in frekwinsje fan 50 Hz. Bepale op basis fan dizze gegevens de weachperioade en de spanningskrêft fan it tou.
A. Perioade = 0.02 sekonden en spanningskrêft = 6.67 N
B. Perioade = 0.01 sekonden en spanningskrêft = 6.67 N
C. Perioade = 0.02 sekonden en spanningskrêft = 266.67 N
D. Perioade = 0.01 sekonden en spanningskrêft = 266.67 N
Bekend:
Lingte fan it tou (l) = 1.2 meter en der binne 1.5 sinusfoarmige weagen, sadat in ôfstân fan 1 golflingte (λ) = 1.2 meter / 1.5 = 0.8 meter
Massa fan tou (m) = 200 gram = 0.2 kg
Frekwinsje (f) = 50 Hz
Dichtheid fan tou (µ) = m/l = 0.2 kg / 1.2 meter = (1/6) kg/meter
Winske: Periode fan golf (T) en de spanningskrêft fan it tou (T)
Oplossing:
Perioade fan weach:
T = 1 / f = 1 / 50 Hz = 0.02 sekonden
De snelheid fan 'e weach op it tou:
v = f λ = (50 Hz)(0.8 meter) = 40 meter/sekonde
De spanningskrêft (T):

It goede antwurd is C.