Esimerkkikysymyksiä mikroaaltouunikeskustelusta
Mikroaallot ovat osa sähkömagneettista spektriä, jonka aallonpituudet vaihtelevat 1 mm:stä 1 metriin. Näitä aaltoja käytetään usein useissa nykyaikaisissa teknologioissa, kuten langattomassa viestinnässä, tutkissa, tähtitieteessä ja kodinkoneissa, kuten mikroaaltouuneissa. Mikroaaltosovellusten tärkeyden vuoksi on erittäin tärkeää, että opiskelijat, erityisesti fysiikan tai tekniikan pääaineopiskelijat, ymmärtävät mikroaaltojen perusteet, mukaan lukien niihin liittyvien ongelmien ratkaisemisen. Tässä artikkelissa käsitellään useita esimerkkiongelmia ja pohditaan mikroaaltoja.
Kysymys 1: Aallonpituus ja taajuus
Kysymys:
Oletetaan, että mikroaaltouunin taajuus on 10 GHz. Laske mikroaallon aallonpituus. (Käytä valonnopeutta c = 3 x 10^8 m/s)
Keskustelu:
Ensinnäkin muistamme aallonpituuden (λ), taajuuden (f) ja valonnopeuden (c) välisen suhteen:
\[ c = \lambda \cdot f \]
Voimme tai toistamme tämän kaavan löytääksemme aallonpituuden (λ):
[lambda = ∫frac{c}{f}]
Kun annetaan taajuus (f) = 10 GHz = 10 x 10^9 Hz ja valonnopeus (c) = 3 x 10^8 m/s, laitamme nämä kaksi arvoa kaavaan:
\[ \lambda = \frac{3 × 10^8 \, \text{m/s}}{10 × 10^9 \, \text{Hz}} \]
\[ \lambda = 0.03 \, \text{m} \]
Joten mikroaaltojen aallonpituus on 0,03 metriä eli 3 cm.
Kysymys 2: Lähetysteho ja -etäisyys
Kysymys:
Mikroaaltolähetin lähettää 50 W tehoa. Laske mikroaaltojen intensiteetti 2 metrin etäisyydellä lähetinlähteestä olettaen isotrooppisen etenemisen.
Keskustelu:
Intensiteetin laskemiseksi käytämme tehon pinta-alayksikköä kohti yhtälöä:
\[ I = \frac{P}{A} \]
P on teho (50 W) ja A on 2 metrin säteen omaavan pallon pinta-ala:
\[ A = 4 \pi r^2 \]
Syötä arvo r = 2 metriä pinta-alakaavaan:
\[ A = 4 \pi (2 \, \text{m})^2 \]
\[ A = 16 \pi \, \text{m}^2 \]
Laske sitten intensiteetti:
\[ I = \frac{50 \, \text{W}}{16 \pi \, \text{m}^2} \]
Numeeristen arvojen laskeminen:
\[ I \noin \frac{50}{50.265} \]
\[ I \noin 0.995 \, \text{W/m}^2 \]
Joten mikroaaltojen intensiteetti kahden metrin etäisyydellä lähetinlähteestä on noin 0.995 W/m².
Kysymys 3: Doppler-ilmiö mikroaalloissa
Kysymys:
Ajoneuvo, joka liikkuu 108 km/h (30 m/s) nopeudella, lähestyy tutkaa, joka lähettää mikroaaltoja 5 GHz:n taajuudella. Laske tutkan vastaanottama taajuus, jos mikroaaltojen nopeus on valonnopeus.
Keskustelu:
Käytä Doppler-ilmiötä vastaanotetulle taajuudelle (f'):
\[ f' = f \vasen(\frac{c + v}{c}\oikea) \]
Di mana:
– f' = vastaanotettu taajuus
– f = lähteen taajuus = 5 GHz = 5 x 10^9 Hz
– c = valonnopeus = 3 x 10^8 m/s
– v = ajoneuvon nopeus = 30 m/s
Korvaa arvot kaavaan:
\[f' = 5 kertaa 10^9 \left(\frac{3 kertaa 10^8 + 30}{3 kertaa 10^8}\right) \]
\[f' \noin 5 kertaa 10^9 \left(1 + \frac{30}{3 × 10^8}\right) \]
\[ f' \noin 5 \times 10^9 \left(1 + 1 \times 10^{-7}\right) \]
\[f' \noin 5 \kertaa 10^9 \kertaa 1.0000001 \]
\[f' \noin 5.0000005 \kertaa 10^9 \]
\[ f' \noin 5.0000005 \, \text{GHz} \]
Tutkan vastaanottama taajuus on siis noin 5.0000005 GHz.
Kysymys 4: Materiaalien tehonottokyky
Kysymys:
Tietty materiaali absorboi 2 W mikroaaltotehoa, kun tulevan aallon intensiteetti on 10 W/m². Laske materiaalin pinta-ala.
Keskustelu:
Käytä absorptiotehon ja pinta-alan ja intensiteetin välistä suhdetta:
\[ P = I \cpiste A \]
Korvaa tunnetut arvot:
\[ 2 \, \text{W} = 10 \, \text{W/m}^2 \cdot A \]
A:n ratkaiseminen:
\[ A = \frac{2 \, \text{W}}{10 \, \text{W/m}^2} \]
\[ A = 0.2 \, \text{m}^2 \]
Joten materiaalin pinta-ala on 0,2 m².
Kysymys 5: Heijastus- ja interferenssikuviot
Kysymys:
Kaksi mikroaaltoantennia lähettävät 6 cm:n aallonpituisia aaltoja samaan suuntaan. Jos antennien välinen etäisyys on 12 cm, missä kohdassa konstruktiivinen interferenssi syntyy ensimmäisen kerran?
Keskustelu:
Rakentavaa interferenssiä esiintyy, kun kahden lähteen välinen reittiero on k = ±nλ (n on nollasta poikkeava kokonaisluku, mukaan lukien 0). Ensimmäistä kertaa rakentava interferenssi (n=1):
\[d = n \lambda/2 \]
Koska antennin etäisyys on 12 cm ja aallonpituus 6 cm, ensimmäisen konstruktiivisen interferenssin polkuero esiintyy kohdassa:
d = n (\lambda/2)
Niin:
\[12 = 1 \kertaa (6/2) \]
Eli etäisyys on:
\[12 = 1 kertaa 3 \]
Koska tämä yhtälö liittyy interferenssikuvioiden muodostumiseen yleisellä tasolla, suunnittelu perustuu oletukseen, että etäisyys lähteestä tai polusta perustuu keskiviivaan, joka perustuu ei-track-viivaan, nimittäin jäljitysviivan vakiopolaariseen sijaintiin, joka ei liity oletettuun kiinteään sijaintikuvioon.
-
Nämä ovat esimerkkejä mikroaalto-ongelmista ja niiden ratkaisemisesta. Ymmärtämällä ja tottumalla ratkaisemaan tällaisia ongelmia toivottavasti sinun on helpompi ymmärtää ja soveltaa mikroaaltokäsitteitä tieteen ja tekniikan eri aloilla.