۳ سوال در مورد معادله نیروی عمودی
۱. جرم یک بلوک ۵ کیلوگرم است. اگر g = 10 m/s² باشد ، تعیین کنید:
الف) وزن بلوک
ب) نیروی عمودی اگر بلوک روی یک صفحه صاف قرار گیرد
ج) نیروی عمودی اگر بلوک روی یک صفحه شیبدار قرار داشته باشد که زاویه 30 درجه با افق تشکیل دهد
شناخته شده:
جرم بلوک (متر) = ۵ کیلوگرم
شتاب گرانش (g) = 10 متر بر ثانیه
مورد نیاز: w، N روی صفحه و N روی سطح شیبدار
راه حل:
الف) وزن تیر
w = mg = 5 (10) = 50 نیوتن
ب) نیروی عمودی اگر بلوک در یک صفحه صاف باشد
N = w = 50 نیوتن
ج) نیروی عمودی اگر بلوک روی یک صفحه شیبدار باشد
N = w y = w cos θ = 50 (cos 30) = 50 (½ √3) = 25√3 نیوتن
۲. یک پاککن ۱۲۰ گرمی با نیروی ۱۵ نیوتن به صورت عمودی بر تخته فشار داده میشود. نیروی عمودی وارد بر پاککن چقدر است؟
شناخته شده:
جرم (متر) = ۲۰۰ گرم = ۰.۲ کیلوگرم
نیرو (F) = 15 نیوتن
مورد نیاز: نیروی عادی
راه حل:
نیروی عمودی = نیروی رانش = ۱۵ نیوتن
۳. آب آشامیدنی بطری شده که هنوز در جعبه است با نیروی F = 200 N کشیده میشود که زاویه ۳۷ درجه با افق تشکیل میدهد. Sin 37 o = 0.6. جرم مقوا و محتویات آن ۲۰ کیلوگرم است. اگر ضریب اصطکاک ایستایی روی زمین ۰.۵ و ضریب اصطکاک جنبشی روی زمین ۰.۲ باشد، نیروی عمودی وارد بر مقوا را تعیین کنید.
شناخته شده:
نیروی کشش (F) = 200 نیوتن
گناه ۳۷ = ۰.۶
Fy = F sin 37 = (200) (0,6) = 120 نیوتن
جرم مقوا (متر) = 20 کیلوگرم
وزن مقوا (w) = mg = (20)(10) = 200 N
مورد نظر: نیروی عمودی روی مقوا (نیوتن)
راه حل:
نیروی عمودی را با استفاده از فرمول نیروی عمودی محاسبه کنید:
N = w – F y = 200 – 120 = 80 نیوتن