Kalkulo de la elektra energikonsumo per elektraj iloj - problemoj kaj solvoj

Kalkulo de la elektra energikonsumo per elektraj iloj - problemoj kaj solvoj

1. En domo, estas 5 lampoj de 25 vatoj uzataj 14 horojn tage, 200-vata fridujo uzata 24 horojn tage, kaj 125-vata akvopumpilo uzata 8 horojn tage. Kiom da elektra energio estas uzata dum monato (30 tagoj)?

Konata:

Povumo de la lampo = 5(25) = 125 Vatoj kaj uztempo = 14 horoj x 30 = 420 horoj

Povumo de fridujo = 200 vatoj kaj uztempo = 24 horoj x 30 = 720 horoj

Povumo de akvopumpilo = 125 vatoj kaj uztempo = 8 horoj x 30 = 240 horoj

Serĉata: Elektra energio uzata dum monato

Solvo:

Elektra energio = elektra povumo x tempintervalo

Energio (lampo) = (125 Vatoj)(420 horoj) = 52 500 Vathoroj = 52,5 kilovathoroj

Energio (fridujo) = (200 Vatoj)(720 horoj) = 144 000 Vathoroj = 144 kilovathoroj

Energio (akvopumpilo) = (125 Vatoj)(240 horoj) = 30 000 Vathoroj = 30 kilovathoroj

Elektra energio uzata dum monato = 52,5 + 144 + 30 = 226,5 kilovathoro = 226,5 kilovathoro = 226,5 kWh.

[irp]

2. Domo uzanta elektrajn ilojn kiel listigitajn en la sekva tabelo.

Kalkulo de la elektra energikonsumo per elektraj iloj - problemoj kaj solvoj 1

Kiom da elektra energio estas uzata dum 1 monato (30 tagoj)?

Konata:

Povumo de la lampo = 4 x 10 Vatoj = 40 Vatoj kaj uztempo = 10 horoj x 30 = 300 horoj

Povumo de televidilo = 1 x 100 vatoj = 100 vatoj kaj uztempo = 10 horoj x 30 = 300 horoj

Povumo de fero = 1 x 300 vatoj = 300 vatoj kaj uztempo = 2 horoj x 30 = 60 horoj

Serĉata: Elektra energio estas uzata dum 1 monato

Solvo:

Elektra energio = elektra povumo x tempo

Energio uzata de lampo = (40 Vatoj)(300 horoj) = 12 000 Vathoroj = 12 kilo Vathoroj = 12 kWh

Energio uzata de televidilo = (100 vatoj)(300 horoj) = 30 000 vathoroj = 30 kilogramoj Vathoroj = 30 kWh

Energio uzata de fero = (300 Vatoj)(60 horoj) = 18 000 Vathoroj = 18 kilo Vathoroj = 18 kWh

Totala energio = 12 kWh + 30 kWh + 18 kWh = 60 kWh.

[irp]

3.

Kalkulo de la elektra energikonsumo per elektraj iloj - problemoj kaj solvoj 2

La elektra energio uzata de la supre menciitaj tri elektraj iloj estas…

A. 158,400 Ĵuloj

B. 950,400 Ĵuloj

C. 5,860,800 Ĵuloj

D. 9,504,000 Ĵuloj

solvaĵo

Elektra potenco de televidilo:

P = VI = (220 Volt) (0.3 Ampero) = 66 Volt Ampero = 66 Vato = 66 Joule/sekundo

Elektra povumo de komputilo:

P = VI = (220 Volt) (0.4 Ampero) = 88 Volt Ampero = 88 Vato = 88 Joule/sekundo

Elektra povumo de akvopumpilo:

P = VI = (220 Volt) (0.5 Ampero) = 110 Volt Ampero = 110 Vato = 110 Joule/sekundo

Tempintervalo:

10 horoj = 10 x 3600 sekundoj = 36 000 sekundoj

6 horoj = 6 x 3600 sekundoj = 36 000 sekundoj

4 horoj = 4 x 3600 sekundoj = 36 000 sekundoj

Elektra energio = elektra povumo x tempo

Elektra energio uzata de televidilo = 66 Ĵuloj/sekundo x 36 000 sekundoj = 2 376 000 Ĵuloj

Elektra energio uzata de komputilo = 88 Ĵuloj/sekundo x 21 600 sekundoj = 1 900 800 Ĵuloj

Elektra energio uzata de akvopumpilo = 110 Ĵuloj/sekundoj x 14 400 sekundoj = 1 584 000 Ĵuloj

Totala elektra energio:

2,376,000 Ĵuloj + 1,900,800 Ĵuloj + 1,584,000 Ĵuloj = 5,860,800 Ĵuloj

[irp]

4. Familio uzas elektran energion dum monato (30 tagoj) por iloj kiel en la sekva tabelo!

Kalkulo de la elektra energikonsumo per elektraj iloj - problemoj kaj solvoj 3

La elektra potenco de lavmaŝino, televidilo kaj klimatizilo estas…

Kalkulo de la elektra energikonsumo per elektraj iloj - problemoj kaj solvoj 4

Solvo:

Elektra energio de lavmaŝino = 12 kWh = 12,000 vathoroj, uztempo = 2 horoj x 30 = 60 horoj

Elektra energio de televidilo = 19.2 kWh = 19 200 vathoroj, uztempo = 8 horoj x 30 = 240 horoj

Elektra energio de alterna kurento = 72 kWh = 72 000 vathoroj, uztempo = 6 horoj x 30 = 180 horoj

Elektra povo = elektra energio / tempo

Elektra povumo de lavmaŝino = 12,000 vathoro / 60 horoj = 200 vatoj

Elektra potenco televidilo = 19 200 vathoroj / 240 horoj = 80 vatoj

AC elektra povumo = 72 000 vathoroj / 180 horoj = 400 vatoj