9 Ekzemploj de Densaj Demandoj
1. La volumeno de objekto estas 8 cm³ kaj ĝia maso estas 84 gramoj, do ĝia denseco estas...
A. 10,5 gr/ cm³
B. 8,5 gr/ cm³
C. 6,4 gr/ cm³
D. 4,8 gr/ cm³
Diskuto
Estas konate, ke:
Volumeno (V) = 8 cm³
Maso (m) = 84 gramoj
Demandita: Denseco ( ρ)
Respondo:
Denseca formulo :
ρ = m / V = 84 gramoj / 8 cm³ = 10,5 gramoj/ cm³
La ĝusta respondo estas A.
2. Ligna kubo havas volumenon de 5 cm³ . Se la denseco de ligno estas 250 g/cm³ , tiam la maso de la ligno estas…
A. 1250 gramoj
B. 50 gramoj
10 gramoj
D. 2 g
Diskuto
Estas konate, ke:
Volumeno de ligno (V) = 5 cm³
Lignodenseco ( ρ ) = 250 g/ cm³
Demandita: Maso de ligno
Respondo:
Denseca formulo:
ρ = m / V
Priskribo: ρ = denseco, V = volumeno, m = maso
Lignomaso:
m = ρ V = (250 g/cm³ ) (5 cm³ ) = 1250 gramoj
3. Rigardu la bildon flanke!
Se la volumeno de akvo estas 35 cm³ kaj la maso de la objekto = 60 gramoj, tiam la denseco de la objekto estas...
A. 2,40 g/cm³
B. 1,71 g/ cm³
Ĉ. 1.00 g/ cm³
D. 0,63 g/ cm³
Diskuto
Estas konate, ke:
Akvovolumeno (V) = 35 cm³
Maso de objekto (m) = 60 gramoj
Demandita: Denseco de la objekto ( ρ)
Respondo:
Denseco:
ρ = m / V = 60/35 = 1,71 gramoj/ cm³
La ĝusta respondo estas B.
4. Metalo aluminio havas mason de 120 gramoj kaj volumenon de 60 cm³ , do ĝia denseco estas...
A. 2 gr/ cm³
B. 20 gr/ cm³
C. 200 gr/ cm³
D. 2.000 gr/ cm³
Diskuto
Estas konate, ke:
Maso (m) = 120 gramoj
Volumeno (V) = 60 cm³
Demandita: Denseco
Respondo:
Denseca formulo:
ρ = m / V
ρ = 120 gramoj / 60 cm³
ρ = 2 gramoj/ cm³
La ĝusta respondo estas A.
5. Kvar studentoj mezuris objektojn, la rezultoj de la eksperimento estas montritaj en la sekva tabelo:
Studentoj, kiuj mezuras objektojn el la sama materialo, estas…
A. Studentoj A kaj B
B. Studentoj B kaj C
C. Studentoj B kaj D
D. Studentoj C kaj D
Diskuto
Objektoj faritaj el la sama materialo havas la saman densecon aŭ mason. Male, objektoj faritaj el malsamaj materialoj havas malsamajn masojn.
La formulo por denseco estas:
ρ = m / V
Priskribo: ρ = denseco, m = maso, V = volumeno

La ĝusta respondo estas B.
6. Rigardu la mezurdiagramon uzante la jenajn materialojn kaj ilojn! Se la maso de objekto estas 300 gramoj, tiam la denseco de la objekto estas...
A. 3,0 g/cm³3
B. 7,5 g/ cm³
Ĉ. 15 g/ cm³
D. 320 g/ cm³
Diskuto
Estas konate, ke:
Maso de objekto (m) = 300 gramoj
Volumeno de objekto (V) = volumeno de disverŝita akvo = 20 cm³
Demandita: Denseco de la objekto
Respondo:
Denseca formulo:
ρ = m / V = 300 gramoj / 20 cm³ = 15 gramoj/ cm³
La ĝusta respondo estas C.
7. Rigardu la bildon!
Se objekto kun maso de 316 gramoj estas metita en kuvon plenan de akvo kiel montrite en la bildo, tiam la denseco de la objekto estas...
A. 7,9 kg/m²3
B. 15,8 kg/ m³
C. 7.900 kg/ m³
D. 15.800 kg/ m³
Diskuto
Estas konate, ke:
Maso de objekto (m) = 316 gramoj
Volumeno de objekto (V) = volumeno de disverŝita akvo = 40 mililitroj
Demandita: Denseco de la objekto
Respondo:
Antaŭ ol kalkuli densecon, unue konvertu la unuojn de maso kaj volumeno de la objekto.
Maso de objekto = 316 gramoj = 316/1000 kg = 0,316 kg
Volumeno de objekto = 40 mililitroj = 40/1000 litroj = 4/100 litroj = 0,04 litroj
1 litro = 1 kuba decimetro (dm³ ) = 1/1000 kuba metro (m³ ) = 0,001 m³
0,04 litroj = (0,04)(0,001) m³ = 0,00004 m³
Denseco de la objekto:
ρ = m / V = 0,316 kg / 0,00004 m 3 = 316 kg / 0,04 m 3 = 7900 kg/m 3
La ĝusta respondo estas C.
8. Rigardu la jenan mezurbildon!
La denseco de la roko laŭ la datumoj en la bildoj (Fig. 1) kaj (Fig. 2)
A. 6.000 kg/ m³
B. 4.000 kg/ m³
C. 2.400 kg/ m³
D. 670 kg/ m³
Diskuto
Estas konate, ke:
Indiku ĉiujn unuojn en la Internacia Sistemo
Maso de ŝtono (m) = 100 gramoj + 20 gramoj = 120 gramoj = 120 / 1000 kilogramoj = 0,120 kilogramoj
Volumeno de ŝtono (V) = volumeno de akvo delokiĝinta = 80 mililitroj – 60 mililitroj = 20 mililitroj = 20 / 1000 litroj = 2/100 litroj = 0,02 litroj
1 litro = 1 kuba decimetro (dm³ ) = 1/1000 kuba metro (m³ ) = 0,001 m³
0,02 litroj = 0,02 x 0,001 m³ = 0,00002 m³
Demandita: Denseco de la roko
Respondo:
Denseco de roko:
ρ = m / V = 0,120 kg / 0,00002 m 3 = 120 kg / 0,02 m 3 = 6000 kg/m 3
La ĝusta respondo estas A.
9. Susi, 7-a-klasa studentino, ricevis taskon de sia instruisto por determini la tipon de objekto. M. Susi mezuris la mason kaj volumenon de la objekto uzante la ilojn montritajn en la bildo.

Surbaze de la rezultoj de la objektaj mezuradoj kaj la konformeco de la denseco en la tabelo, la tipo de objekto mezurata estas...
A. Aluminio
B. Zinko
C. Fero
D. Kuningan
Diskuto
Ĉiuj unuoj estas esprimitaj en la Internacia Sistemo
Estas konate, ke:
Maso de objekto M (m) = 168 gramoj = 168/1000 kilogramoj = 0,168 kilogramoj
Volumeno de objekto M (V) = volumeno de akvo delokiĝinta = 80 ml – 60 ml = 20 mililitroj = 20/1000 litroj = 2/100 litroj = 0,02 litroj
1 litro = 1 kuba decimetro (dm³ ) = 1/1000 kuba metro (m³ ) = 0,001 m³
0,02 litroj = 0,02 x 0,001 m³ = 0,00002 m³
Demandita: Denseco de la objekto
Respondo:
La denseco de objekto estas:
ρ = m / V = 0,168 kg / 0,00002 m 3 = 168 kg / 0,02 m 3 = 8400 kg/m 3
Laŭ la densectabelo, objekto kun denseco de 8400 kg/m³ estas latuno.
La ĝusta respondo estas D.
Fonto de demando:
Demandoj pri Nacia Ekzameno pri Scienco por Mezlernejo/Islama Mezlernejo