4 Ekzemploj de averaĝa rapido kaj averaĝa rapido
1. Aŭto moviĝas rekte orienten dum 100 metroj en 4 sekundoj kaj poste moviĝas rekte okcidenten dum 50 metroj en 1 sekundo. Determinu averaĝa rapideco dan averaĝa rapideco aŭto.
Diskuto

Distanco = 100 metroj + 50 metroj = 150 metroj
La kvanto de delokiĝo = 100 metroj – 50 metroj = 50 metroj kaj la direkto de delokiĝo estas orienten.
Totala tempo = 4 sekundoj + 1 sekundo = 5 sekundoj.
Averaĝa rapido = tuta distanco / tuta tempo = 150 metroj / 5 sekundoj = 30 metroj/sekundo.
Averaĝa rapido = delokiĝo / tempo = 50 metroj / 5 sekundoj = 10 metroj / sekundo.
2. Studento iras 4 metrojn orienten en 1 sekundo kaj poste turniĝas norden dum 3 metroj en 1 sekundo. Difinu la averaĝan rapidon kaj la grandecon de la averaĝa rapido.
Diskuto
La direkto de movado estas nordoriente (direkto de la oranĝa sago).
Totala tempo = 1 sekundo + 1 sekundo = 2 sekundoj.
Averaĝa rapido = tuta distanco / tuta tempo = 7 metroj / 2 sekundoj = 3,5 metroj/sekundo
Averaĝa rapido = delokiĝo / tuta tempo = 5 metroj / 2 sekundoj = 2,5 metroj / sekundo
3. Rigardu la suban bildon! Persono rondiras tra rektangula kampo. Longo = 50 metroj, larĝo = 20 metroj. Post dufoja rondiro tra la kampo, la persono revenas al la komenca pozicio. Se la tempintervalo = 100 sekundoj, determinu la averaĝan rapidon kaj la grandecon de la averaĝa rapido.
Diskuto

La perimetro de la kampo = 2(50 metroj) + 2(20 metroj) = 100 metroj + 40 metroj = 140 metroj.
La kampo estas ĉirkaŭita 2 fojojn = 2(140 metroj) = 280 metroj.
Distanco = 280 metroj.
Post rondiro tra la kampo, la persono revenis al sia originala pozicio pro tio. delokiĝo = 0 metroj.
Averaĝa rapido = distanco / tempo = 280 metroj / 100 sekundoj = 2,8 metroj / sekundo.
Averaĝa rapido = delokiĝo / tempo = 0 / 100 sekundoj = 0.
4. La suba tabelo provizas informojn pri la vojaĝo de objekto de pozicio A al F laŭ la X-akso kune kun la registrita tempo.

La averaĝa rapido de la objekto de A al D estas…
A. -2,47 m/s
B. -1,00 m/s
Ĉ. 1,00 m/s
D. 1,23 m/s
Oriento 2,47 m/s
Diskuto
Distanco AB = 52-30 = 22 metroj
Distanco a.K. = 52-38 = 14 metroj
Distanco KD = 38-0 = 38 metroj
Totala distanco = 22 + 14 + 38 = 74 metroj
Totala tempintervalo = 30 sekundoj
Averaĝa rapido = 74 metroj / 30 sekundoj = 2,47 m/s
La ĝusta respondo estas E.
Demandoj pri averaĝa rapido kaj averaĝa rapideco
1. Aŭto moviĝas rekte orienten dum 80 metroj en 10 sekundoj kaj poste moviĝas rekte okcidenten dum 60 metroj en 10 sekundo. Determinu averaĝa rapideco dan averaĝa rapideco aŭto.
2. Studento iras 8 metrojn orienten en 2 sekundo kaj poste turniĝas norden dum 6 metroj en 2 sekundo. Difinu la averaĝan rapidon kaj la grandecon de la averaĝa rapido.
3. Rigardu la suban bildon! Persono rondiras tra rektangula kampo. Longo = 100 metroj, larĝo = 50 metroj. Post tri rondiroj tra la kampo, la persono revenas al la komenca pozicio. Se la tempintervalo = 100 sekundoj, determinu la averaĝan rapidon kaj la grandecon de la averaĝa rapido.
[Esperanto: Averaĝa rapido kaj averaĝa rapideco - problemoj kaj solvoj ]