4 ekzemploj de demandoj pri specifa varmo kaj varmokapacito
1. Kiu varmiĝas pli rapide kiam sekigitaj kune en la varmega suno, aluminio aŭ kupro? La specifa varmo de aluminio = 900 J/kg ° C kaj la specifa varmo de kupro = 390 J/kg ° C.
Diskuto
Ju pli granda estas la specifa varmo de objekto, des pli longe necesas por ke la objekto varmiĝu, inverse, ju pli malgranda estas la specifa varmo de objekto, des pli rapide ĝi varmiĝas.
La specifa varmo de kupro estas pli malgranda ol la specifa varmo de aluminio, tial kupro varmiĝas pli rapide.
2. Objekto kun maso de 2 kg absorbas 100 kaloriojn da varmo kiam ĝia temperaturo ŝanĝiĝas de 20 ° C al 70 ° C. La specifa varmo de la objekto estas...
Diskuto
Estas konate, ke:
Maso (m) = 2 kg = 2000 gr
Varmo (Q) = 100 kalorioj
Temperaturŝanĝo (ΔT ) = 70 ° C – 20 ° C = 50 ° C
Demandita: Specifa varmo de la objekto (c)
Respondo:
c = Q / m Δ T
c = 100 kalorioj / (2000 gr)(50 ° C)
c = 100 kalorioj / 100 000 gr o C
c = 10² kal / 10⁵ gr o C
c = ( 10² kal ) ( 10⁻⁵ gr⁻¹ o C⁻¹ )
c = 10⁻³ kal gr⁻¹ o C⁻¹
c = 10⁻³ kal/ gr o C
La specifa varmo de la objekto estas 10⁻³ kal/gr ° C
3. La specifa varmo de akvo estas 4180 J/kg C₂O₂ . La varmokapacito de 2 kg da akvo estas…
Diskuto
Estas konate, ke:
Specifa varmo de akvo (c) = 4180 J/kg C₂O
Maso (m) = 2 kg
Demandita: Varmokapacito (C)
Respondo:
C = mc²
C = (2 kg)(4180 J/kg C₂o )
C = (2)(4180 J/ C₂o )
C = 8360 J/ C₂o
4. La specifa varmo de aluminio estas 900 J/kg C₂O₂ . La varmokapacito de 2 gramoj da aluminio estas…
Diskuto
Estas konate, ke:
Specifa varmo de aluminio (c) = 900 J/kg C₂O = 9 x 10² J /kg C₂O
Maso (m) = 2 gramoj = 2/1000 kg = 2/10³ kg = 2 × 10⁻³ kg
Demandita: Varmokapacito (C)
Respondo:
C = mc²
C = (2 x 10 -3 kg)( 9 x 10 2 J/kg C o )
C = 18 x 10⁻³ x 10² J / C₂o
C = 18 x 10⁻¹ J / C₂o
C = 1,8 J/ C₂o