Ekzemplo de senmovaj ondoj kaj starantaj ondoj

4 Ekzemploj de senmovaj ondoj kaj starantaj ondoj

1. Ŝnuro estas 0,6 metrojn longa. Se la streĉo de la ŝnuro estas agordita tiel, ke la ondrapido estas 120 m/s, tiam la fundamenta frekvenco estas...
A. 100 Hz
B. 120 Hz
Ĉ. 140 Hz
D. 150 Hz
E. 350 Hz
Diskuto:

Estas konate :
Longo de drato (L) = 0,6 metroj
Ondrapido (v) = 120 m/s.
Demandita :
Fundamenta frekvenco (f1)?
Jawab :
La fundamenta frekvenca formulo (f1) senmovaj ondoj aŭ starantaj ondoj kie ambaŭ finoj de la ŝnuro estas ligitaj:
f1 = v / 2L
Fundamenta frekvenco (f1) ondoj estas:
f1 = 120 / (2)(0,6) = 120 / 1,2 = 100 Hz
La ĝusta respondo estas A.

2. Rezulte de reflekto, formiĝas senmova ondo kun la ekvacio: y = 0,4 sin (0,6 π x) cos π(8t) metroj. El la supra ekvacio, la rapido de la reflektita ondo estas...
A. 10,0 m/s
B. 11,5 m/s
Ĉ. 12,4 m/s
D. 13,2 m/s
Oriento 14,0 m/s
Diskuto:
Senmovaj ondoj - 1Estas konate :
Senmovaj ondoj - 2Demandita :
Rapido de reflektita ondo (v)
Jawab :

Senmovaj ondoj - 3

La ĝusta respondo estas D.

3. 3 m longa ŝnuro estas ligita ĉe unu fino kaj la alia fino estas konektita al vibrilo. Kiam la vibrilo estas vibrigita, senmova ondo formiĝas sur la ŝnuro kiel montrite en la figuro:

La pozicio de la 5-a stomako de la ligita fino estas…

A. 0,9 metrojDiskuto pri la Nacia Ekzameno por Mezlerneja Fiziko de 2016-57

B. 1,2 metroj

Ĉ. 2,5 metroj

D. 2,7 metroj

E. 3,0 metroj

Diskuto

La fino de la ŝnuro konektita al la vibrilo povas moviĝi libere dum la fino de la ŝnuro konektita al la stango estas ligita.

Distanco inter du plej proksimaj nodoj = 3 metroj / 5 = 3/5 metroj.

Pozicio de la unua nodo de la ligita fino = 3/5 metroj

Pozicio de la dua nodo de la ligita fino = 2 (3/5 metroj) = 6/5 metroj

Pozicio de la dua nodo de la ligita fino = 3 (3/5 metroj) = 9/5 metroj

Pozicio de la dua nodo de la ligita fino = 4 (3/5 metroj) = 12/5 metroj

La distanco inter unu nodo kaj la plej proksima ventro = 1/2 (3/5 metroj) = 3/10 metroj.

La loko de la 5-a stomako de la ligita fino = la distanco de la 4-a nodo de la ligita fino + La distanco inter unu nodo kaj la plej proksima stomako = 12/5 + 3/10 = 24/10 + 3/10 = 27/10 = 2,7 metroj.

La ĝusta respondo estas D.

4. En la eksperimento de Melde, oni akiris senmovan ondon kiel montrite en la figuro. Se la longo de la uzata ŝnuro estas 1,5 m, tiam la loko de la kvara nodo kalkulita el la vibrofonto estas...

A. 0,40 metrojDiskuto pri la Nacia Ekzameno por Mezlerneja Fiziko de 2016-58

B. 0,54 metroj

Ĉ. 0,96 metroj

D. 1,02 metroj

E. 1,10 metroj

Diskuto

Distanco inter du plej proksimaj nodoj = 1,5 metroj / 11 = 1,5/11 metroj.

Loko de nodo 1 de vibra fonto = 1,5/11 metroj

Loko de la 2a nodo de la vibrofonto = 2 (1,5/11 metroj) = 3/11 metroj

Loko de la 3a nodo de la vibrofonto = 3 (1,5/11 metroj) = 4,5/11 metroj

Loko de la 4a nodo de la vibrofonto = 4 (1,5/11 metroj) = 6/11 metroj = 0,54 metroj

La ĝusta respondo estas B.