2 eksempler på spørgsmål om rullende bevægelse
1. En hul cylindrisk genstand (I = mR)2) ruller uden at glide op ad et ujævnt skrånende plan med en starthastighed på 10 m/s. Det skrånende plan har en elevationsvinkel på θ med tan θ = 0,75. Hvis tyngdeaccelerationen g = 10 m/s-2 og objektets hastighed falder til 5 ms-1 så er den afstand, som objektet tilbagelægger på det skrånende plan,…
A. 12,5 m
B. 10 m
Ca. 7,5 meter
D. 5 m
Ø. 2,5 m
Diskussion
Det er kendt, at:
Inertimomentet for en hul cylinder (I) = m R2
Elevationsvinkel for skråplan = θ, hvor tangent θ = 0,75 = 75/100 = forside/bund
Sin θ = front / skrå = 75/125 = 3/5 = 0,6
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/s2
Starthastighed (vo) = 10 m/s
Sluthastighed (vt) = 5 m/s
Spurgte: Den afstand, som objektet har tilbagelagt!
Svar:
Beregn den højde, cylinderen når, ved hjælp af formlen for loven om bevarelse af mekanisk energi:

Starthøjde (ho) = 0 meter
Starthastighed (vo) = 10 m/s
Sluthastighed (vt) = 5 m/s
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/s2
Cylinderen når en højde på 7,5 meter. Cylinderens tilbagelagte afstand er:

Cylinderens tilbagelagte afstand er 12,5 meter.
Det rigtige svar er A.
Formelbeskrivelse:
o = initial, t = slut, EM = mekanisk energi, EP = potentiel energi, EK = kinetisk energi, m = masse, g = tyngdeacceleration, h = højde, v = lineær hastighed, ω = vinkelhastighed, I = inertimoment, R = cylinderradius
2. En massiv cylinder (I = ½ mR2) med en masse på 3 kg, der ruller uden at glide op ad et ujævnt skrånende plan, der har en elevationsvinkel på θ med sin θ = 0,6. Hvis tyngdeaccelerationen g = 10 ms-2 og objektets starthastighed er 10 m/s, så er længden af den skrånende bane, som objektet tilbagelægger, før det stopper,....
A. 9,5 meter
B. 10,5 meter
Ca. 11,5 meter
D. 12,5 meter
Ø. 13,5 meter
Diskussion
Det er kendt, at:
Inertimomentet for en massiv cylinder (I) = ½ m R2
Cylinderens masse = 3 kg
Starthastighed (vo) = 10 m/s
Sluthastighed (vt) = 0 m/s (objektet stopper)
Elevationsvinkel for det skrånende plan (θ) = θ, hvor sin θ = 0,6 = 6/10 = forfra/hældning
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/s2
Spurgte: Længden af den vej, som et objekt tilbagelægger, før det stopper!
Svar:
Beregn den højde, cylinderen når, ved hjælp af formlen for loven om bevarelse af mekanisk energi:

Starthøjde (ho) = 0 meter
Starthastighed (vo) = 10 m/s
Sluthastighed (vt) = 0 m/s (objektet stopper)
Tyngdeacceleration (g) = 10 m/s2

Cylinderen når en højde på 7,5 meter.
Afstand tilbagelagt af cylinderen:

Cylinderens tilbagelagte afstand er 12,5 meter.
Det rigtige svar er D.
Spørgsmålskilde:
Nationale eksamensspørgsmål i fysik til gymnasiet/erhvervsgymnasiet