1. Ang gilay-on tali sa duha ka trough sa mga balud sa ibabaw sa tubig kay 20 m. Usa ka butang ang naglutaw sa ibabaw sa tubig aron kini makasinati sa paglihok sa pag-uyog. Kon ang oras sa pagbiyahe sa usa ka pag-uyog kay 4 segundos, nan ang katulin sa balud kay …. m/s
A. 20
B. 15
C. 10
D. 5
Nailhan:
Ang gitas-on sa balud (λ) = 20 metros
Panahon (T) = 4 segundos
Gipangita: Katulin sa balud (v)
Solusyon:
Ang ekwasyon sa katulin sa mga balud:
v = λ / T = 20 metros / 4 segundos = 5 metros / segundos
Ang saktong tubag kay D.
2. Duha ka punto A ug B ang naa sa pisi ug 90 cm ang gilay-on gikan sa usag usa. Sa pisi mokaylap ang mga transverse waves , mao nga ang punto A naa sa ibabaw sa balud, ang punto B naa sa ubos sa balud, ug taliwala nila, adunay duha ka crests ug duha ka troughs. Kung ang wave period kay 0.3 segundos, nan ang wave propagation kay…
A. 10.8 cm/s
B. 18.0 cm/s
C. 120.0 cm/s
D. 200.0 cm/s
Nailhan:
Distansya AB (l) = 90 cm
Panahon sa balud (T) = 0.3 segundos
Kasubsob sa balud (f) = 1/0.3 segundos
Ang punto A anaa sa kinatumyan sa balud ug ang punto B anaa sa trough sa balud.
Taliwala sa mga punto A ug B, adunay duha ka taluktok ug duha ka trough.
Gipangita: Katulin sa balud (v = f λ)
Solusyon:
Base sa hulagway, makahinapos kita nga adunay 2.5 ka wavelength. Ang gilay-on sa usa ka wavelength (λ) = 90 cm / 2.5 = 36 cm
Ang katulin sa balud:
v = f λ = (1 / 0.3)(36) = 36 / 0.3 = 120 cm/s.
Ang saktong tubag kay C.
3. Ang mosunod nga graph nagpakita sa pagbalhin sa usa ka punto sa usa ka medium isip function sa oras kung ang usa ka balud moagi sa medium.

Kon ang wavelength kay 6 metros, nan ang gikusgon sa pagkaylap sa balud kay…
A. 3 m/s
B. 6 m/s
C. 8 m/s
D. 12 m/s
Nailhan:
Adunay duha ka wavelength base sa graph sa ibabaw.
Distansya sa 1 ka wavelength (λ) = 6 metros / 2 = 3 metros
Panahon (T) = 0.5 segundos
Gipangita: Katulin sa mga balud (v)
Solusyon:
v = f λ = λ / T = 3 metros / 0.5 segundos = 6 metros / segundos
Ang saktong tubag kay B.
4. Base sa hulagway sa ubos, ang punto nga adunay kalainan sa hugna nga ¾ sa punto A mao ang ….
A. Punto B
B. Punto C
C. Punto D
D. Punto E
solusyon
Ang punto B adunay kalainan sa hugna nga ¼ λ sa punto A
Ang punto C adunay kalainan sa hugna nga 2/4 λ o 1/2 λ sa punto A
Ang punto D adunay kalainan sa hugna nga 3/4 λ sa punto A
Ang punto F adunay kalainan sa hugna nga 5/4 λ sa punto A.
Ang saktong tubag kay C.
5. Sa ibabaw sa lim-aw, adunay duha ka uga nga dahon nga 60 sentimetros ang gilay-on gikan sa usag usa. Pareho silang molihok pataas ug paubos sama sa ibabaw sa tubig nga adunay frequency nga 2 Hz. Kung ang usa ka dahon naa sa tumoy, ang ubang mga dahon naa sa trough, ug taliwala nila, adunay usa ka tumoy ug usa ka trough. Tinoa ang katulin sa pagkaylap sa balud.
A. 20 cm/s
B. 30 cm/s
C. 80 cm/s
D. 120 cm/s
Nailhan:
Distansya tali sa duha ka dahon = 60 cm
Kasubsob (f) = 2 Hz = 2
Gipangita: Ang katulin sa balud
Solusyon:
Taliwala sa duha ka dahon, adunay 1.5 ka wavelength. Ang gilay-on sa 1 ka wavelength kay (λ) = 60 cm / 1.5 = 40 cm
Katulin sa balud (v):
v = f λ = (2 Hz)(40 cm) = 80 cm/segundo
Ang saktong tubag kay C.
6. Base sa hulagway sa ubos, tinoa ang amplitude, period, frequency, ug speed sa balud.

Solusyon:
Amplitude (A) = 4 metros
Panahon (T) = 6 segundos / 3 = 2 segundos
Kasubsob (f) = 1 / T = 1 / 2 = 0.5 hertz
Ang gitas-on sa balud (λ) = 24 metros / 3 = 8 metros
Katulin sa balud (v) = f λ = (0.5 hertz)(8 metros) = 4 metros/segundo o
Katulin sa balud (v) = λ / T = 8 metros / 2 segundos = 4 metros/segundo
Ang saktong tubag kay D.
7. Sa usa ka pisi nga may gitas-on nga 1.2 m ug gibug-aton nga 200 g, naporma ang 1.5 ka sinusoidal nga mga balud nga may frequency nga 50 Hz. Base sa kini nga datos, tinoa ang wave period ug ang tension force sa pisi.
A. Panahon = 0.02 segundos ug puwersa sa tensyon = 6.67 N
B. Panahon = 0.01 segundos ug puwersa sa tensyon = 6.67 N
C. Panahon = 0.02 segundos ug puwersa sa tensyon = 266.67 N
D. Panahon = 0.01 segundos ug puwersa sa tensyon = 266.67 N
Nailhan:
Ang gitas-on sa pisi (l) = 1.2 metros ug adunay 1.5 ka sinusoidal nga mga balud busa ang gilay-on sa 1 ka wavelength (λ) = 1.2 metros / 1.5 = 0.8 metros
Misa sa pisi (m) = 200 gramos = 0.2 kg
Kasubsob (f) = 50 Hz
Densidad sa pisi (µ) = m/l = 0.2 kg / 1.2 metros = (1/6) kg/metro
Gipangita: Panahon sa balud (T) ug ang puwersa sa tensyon sa pisi (T)
Solusyon:
Panahon sa balud:
T = 1 / f = 1 / 50 Hz = 0.02 segundos
Ang gikusgon sa balud sa pisi:
v = f λ = (50 Hz)(0.8 metros) = 40 metros/segundo
Ang puwersa sa tensyon (T):

Ang saktong tubag kay C.