Ekwasyon sa kalainan sa potensyal

3 ka pangutana bahin sa ekwasyon sa kalainan sa potensyal

1. Usa ka karga sa kuryente ang gibalhin sa usa ka homogenous nga electric field nga adunay puwersa nga 2√3 N sa gilay-on nga 20 cm. Kon ang direksyon sa puwersa anaa sa anggulo nga 30 o ngadto sa pagbalhin sa karga sa kuryente, unsa ang kalainan sa enerhiya sa potensyal sa kuryente sa inisyal ug katapusang mga posisyon sa karga sa kuryente.

Nailhan:

Kusog (F) = 2√3 N

Distansya (s) = 20 cm = 0.2 m

Anggulo (θ) = 30 o

Gipangita: Kalainan sa potensyal sa kuryente

solusyon:

Ang trabaho sa pagbalhin sa karga +q gikan sa a ngadto sa b katumbas sa kalainan sa enerhiya sa potensyal sa kuryente sa mga punto a ug b.

ΔEP = ΔW

Kon ang direksyon sa puwersa F kalabot sa direksyon sa pagbalhin sa karga +q kay anggulo nga θ, nan ang trabaho sa pagbalhin sa karga +q gikan sa a ngadto sa b mao ang:

ΔW = F Δs cos θ = ( 2 √ 3 )(0,2)(cos 30) = (0,4 √ 3 )(0,5 √ 3 ) = (0,2)(3) = 0,6 Joule

2. Kon ang karga ug kapasidad sa mga kapasitor nahibal-an nga 5 µC ug 20 µF, matag usa, tinoa ang potensyal nga kalainan sa mga kapasitor.

Nailhan:

Karga sa kuryente (q) = 5 µC = 5 x 10 -6 C

Kapasidad sa kapasitor (C) = 20 µF = 20 x 10 -6 F

Gipangita: Kalainan sa potensyal sa kapasitor (V)

solusyon:

Ang pormula para sa kalainan sa potensyal sa kapasitor, kapasidad sa kapasitor ug karga:

V = q / C = (5 x 10 -6 ) / 20 x 10 -6 = 5/20 = 0,25 Boltahe

3. Duha ka punto nga karga nga QA = -4 µC ug QB = 8 µC adunay gilay-on nga 16 cm. Tinoa ang electric potential sa tunga nga punto tali sa duha ka karga.

Nailhan:

Karga sa kuryente 1 (QA ) = 4 x 10-6 C

Karga sa kuryente 2 (QB ) = 8 x 10-6 C

Distansya (r) = 8 cm = 0,08 m

Ang kanunay nga Coulomb ( k) = 9 × 109 Nm² / C²

Gipangita: Ang potensyal nga kuryente sa C (V C )

solusyon:

V A = k Q / r = (9 × 10 9 )(4 x 10 -6 ) / 0,08 = (36 × 10 3 ) / 0,08 = -450 Boltahe

V B = k Q / r = (9 × 10 9 )(8 x 10 -6 ) / 0,08 = (72 × 10 3 ) / 0,08 = 900 Boltahe

Ang potensyal nga kuryente sa C (V C ) = 900 – 450 = 450 Volts