Izračun potrošnje električne energije električnim alatima – problemi i rješenja
1. U kući se nalazi 5 lampi od 25 W koje se koriste 14 sati dnevno, frižider od 200 W koji se koristi 24 sata dnevno i vodena pumpa od 125 W koja se koristi 8 sati dnevno. Koliko električne energije se potroši tokom jednog mjeseca (30 dana)?
Poznato:
Snaga lampe = 5(25) = 125 W i vrijeme korištenja = 14 sati x 30 = 420 sati
Snaga frižidera = 200 W i vrijeme korištenja = 24 sata x 30 = 720 sati
Snaga vodene pumpe = 125 W i vrijeme korištenja = 8 sati x 30 = 240 sati
Traži se: Električna energija korištena mjesec dana
Rešenje:
Električna energija = električna snaga x vremenski interval
Energija (lampa) = (125 W) (420 sati) = 52,500 W sati = 52,5 kilovat sati
Energija (frižider) = (200 W)(720 sati) = 144,000 Wat sati = 144 kilovat sata
Energija (vodena pumpa) = (125 W) (240 sati) = 30,000 Wat sati = 30 kilovat sati
Mjesečna potrošnja električne energije = 52,5 + 144 + 30 = 226,5 kilovat-sat = 226,5 kilovat-sat = 226,5 kWh.
[irp]
2. Kuća koja koristi električne alate navedene u sljedećoj tabeli.

Koliko električne energije se potroši za 1 mjesec (30 dana)?
Poznato:
Snaga lampe = 4 x 10 W = 40 W i vrijeme korištenja = 10 sati x 30 = 300 sati
Snaga TV-a = 1 x 100 W = 100 W i vrijeme korištenja = 10 sati x 30 = 300 sati
Snaga pegle = 1 x 300 W = 300 W i vrijeme korištenja = 2 sata x 30 = 60 sati
Traži se: Električna energija se koristi 1 mjesec
Rešenje:
Električna energija = električna snaga x vrijeme
Energija koju lampa potroši = (40 W)(300 sati) = 12,000 W sati = 12 kilovat sati = 12 kWh
Energija koju troši TV = (100 W)(300 sati) = 30,000 W sati = 30 kilograma W sati = 30 kWh
Energija koju pegla koristi = (300 W)(60 sati) = 18,000 Wat sati = 18 kilovat sati = 18 kWh
Ukupna energija = 12 kWh + 30 kWh + 18 kWh = 60 kWh.
[irp]
3.

Električna energija koju koriste gore navedena tri električna alata je…
A. 158,400 Džula
B. 950,400 džula
C. 5,860,800 Džula
D. 9,504,000 Džula
rastvor
Električna snaga TV-a:
P = VI = (220 volti) (0.3 ampera) = 66 volti amper = 66 vati = 66 džula/sekundi
Električna snaga računara:
P = VI = (220 volti) (0.4 ampera) = 88 volti amper = 88 vati = 88 džula/sekundi
Električna snaga vodene pumpe:
P = VI = (220 volti) (0.5 ampera) = 110 volti amper = 110 vati = 110 džula/sekundi
Vremenski interval:
10 sati = 10 x 3600 sekundi = 36,000 sekundi
6 sati = 6 x 3600 sekundi = 21600 sekundi
4 sati = 4 x 3600 sekundi = 14400 sekundi
Električna energija = električna snaga x vrijeme
Električna energija koju troši TV = 66 džula/sekundi x 36,000 sekundi = 2,376,000 džula
Električna energija koju koristi računar = 88 Džula/sekundi x 21,600 sekundi = 1,900,800 Džula
Električna energija koju koristi vodena pumpa = 110 Džula/sekundi x 14,400 sekundi = 1,584,000 Džula
Ukupna električna energija:
2,376,000 džula + 1,900,800 džula + 1,584,000 džula = 5,860,800 džula
[irp]
4. Porodica koristi električnu energiju tokom mjeseca (30 dana) za alate kao u sljedećoj tabeli!

Električna snaga mašine za pranje veša, TV-a i klima uređaja je…

Rešenje:
Električna energija mašine za pranje veša = 12 kWh = 12,000 Watt sati, vrijeme korištenja = 2 sata x 30 = 60 sati
Električna energija TV-a = 19.2 kWh = 19,200 Watt sati, vrijeme korištenja = 8 sati x 30 = 240 sati
Električna energija AC = 72 kWh = 72,000 Watt sati, vrijeme korištenja = 6 sati x 30 = 180 sati
Električna snaga = električna energija / vrijeme
Električna snaga mašine za pranje veša = 12,000 W sati / 60 sati = 200 W
Električna snaga TV = 19,200 vat sati / 240 sati = 80 vati
AC električna snaga = 72,000 Wat sati / 180 sati = 400 W