6 primjera pitanja o Arhimedovom zakonu
1. Kolika je zapremina kamena u morskoj vodi ako je težina morske vode koju je kamen istisnuo 2 Njutna? Gustina morske vode = 1025 kg/m3.
Diskusija
Odgovor:
Arhimedov zakon To navodi težina prolivene vode (voda istisnuta željezom) jednaka je velika sila uzgona što se radi vodom na željezu.

Zapremina istisnute vode = zapremina stijene uronjene u morsku vodu = 199,1 cm³.
2. Posuda puna vode. Komad željeza od 2 cm3 potopljen u posudu tako da se dio vode prospe. Kolika je masa vode koja se prospe?
Diskusija


3. Masa predmeta u zraku je 15 kg, a masa predmeta u vodi je 13,7 kg. Da li je predmet napravljen od čistog zlata?
Diskusija
Poznato je da:
m = 15 kg
m' = 13,7 kg
Pitanje: Da li je predmet napravljen od čistog zlata?
Odgovor:
Posebna gravitacija čisto zlato = 19,3 ili gustoća čistog zlata = 19300 kg/m33Ako je gustoća predmeta ista kao gustoća čistog zlata, onda je predmet napravljen od čistog zlata.
Kolika je gustoća objekta? ?
Sila uzgona (FA) je jednaka težini objekta u zraku (w) minus težini objekta u vodi (w').

Unesite masu objekta u zraku i masu objekta u vodi:
Odnos gustine objekta i gustine vode (/) = specifična težina objekta. Dakle, specifična težina objekta = 11,3.
Gustina objekta = specifična težina pomnožena gustinom vode = (11,3)(1000 kg/m3) = 11.300 kg/m3.
Specifična težina čistog zlata je 19,3, a gustoća zlata je 19.300 kg/m³.3 stoga predmet nije napravljen od čistog zlata.
4. Spasilački brod pokušava podići kontejner ukupne mase 4500 kg koji je pao u more. Kontejner je dug 2 metra, širok 1,5 metara i visok 1 metar. Gustoća morske vode u tom trenutku je 1025 kg/m3 , a ubrzanje gravitacije je 10 m/s2 . Stoga je minimalna sila potrebna za podizanje objekta s morskog dna na površinu…
Diskusija
Poznato je:
Masa kutije (m) = 4500 kg
Zapremina kutije (V) = 2 m x 1,5 m x 1 m = 3 m³
Gustoća morske vode ( ρ) = 1025 kg/ m³
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²
Pitanje: Koja je minimalna sila potrebna za podizanje objekta s morskog dna na površinu?
Odgovor:
Težina objekta u zraku = mg = (4500 kg)(10 m/s² ) = 45000 N
Za podizanje predmeta na kopnu, minimalna sila je 45000 N.
Veličina sile uzgona:
F A = ρ F g V = ( 1025)(10)(3) = 30750 N
Težina objekta u morskoj vodi = 45000 N – 30750 N = 14250 N
Za podizanje objekta na moru, minimalna sila je 14250 N.
5. Predmet pluta u tečnosti čija je gustina 800 kg/m3Ako ¼ objekta nije uronjena u tečnost, onda je gustina objekta...
A. 600 kg/m3
B. 900 kg/m3
Cca. 1000 kg/m3
D. 1200 kg/m3
E. 1300 kg/m3
Diskusija:
Poznato je da:
Gustoća tečnost = 800 kg/m3
Zapremina objekta koji nije uronjen u tečnost = ¼
Zapremina objekta uronjenog u tečnost = ¾
Ukupna zapremina objekta = 1
Pitao :
Gustoća objekt?
Jawab :
Formula za odnos između gustoća U članku se razmatraju objekti, gustoća tekućina i dijelovi objekata koji su uronjeni i koji nisu uronjeni u tekućine. Zašto čvrsti predmeti plutaju? :
6. Težina objekta u zraku je 5 N. Ako se objekt vaga u vodi (gustoća vode = 1000 kg/m3) težina postaje 3,2 N. Ako je ubrzanje usljed gravitacije g = 10 m/s2 onda je gustina objekta...
A. 800 kg/m3
B. 1000 kg/m3
Cca. 1500 kg/m3
D. 2500 kg/m3
E. 2780 kg/m3
Diskusija:
Poznato je da:
Težina objekta u zraku = Težina objekta (w) = 5 Njutna
Težina objekta u vodi = 3,2 Njutna
Gustoća voda = 1000 kg/m3
Ubrzanje gravitacije = 10 m/s2
Masa objekta: w = mg —> m = w : g = 5 N : 10 m/s2 = 0,5 kg
Pitao/la:
Gustoća objekt?
Odgovor:
Težina objekta u vodi je manja zbog sile uzgona.
Uzgon = Težina objekta u zraku – Težina objekta u tekućini
Uzgon = 5 Njutna – 3,2 Njutna = 1,8 Njutna
Gustoća objekta :
Gustina = Masa : Zapremina = 0,5 kg : 0,00018 m3 = 2780 kg/m3
Tačan odgovor je E.
Pitanja o Arhimedovom zakonu
1. Kolika je zapremina kamena u vodi ako je težina vode koju je kamen istisnuo 5 Njutna? Gustoća vode = 1000 kg/m3 (501 cm3)
2. Posuda puna benzina. Komad drveta 1,2 dm3 potopljen u posudu tako da se dio benzina prolio. Kolika je masa benzina koji se prolio? (816 grama)
3. Masa metala u zraku je 13 kg, a masa metala u vodi je 12,3 kg. Da li je metal napravljen od čistog zlata? (Ne, jer je specifična težina metala = 18,6. Specifična težina zlata = 19,3)

