4 Primjeri stacionarnih i stojećih valova
1. Žica je dugačka 0,6 metara. Ako se napetost žice podesi tako da brzina vala bude 120 m/s, tada je osnovna frekvencija...
A. 100 Hz
B. 120 Hz
Cca. 140 Hz
D. 150 Hz
E. 350 Hz
Diskusija:
Poznato je :
Dužina žice (L) = 0,6 metara
Brzina talasa (v) = 120 m/s.
Pitao :
Osnovna frekvencija (f1)?
Jawab :
Formula za osnovnu frekvenciju (f1) stacionarni talasi ili stojni talasi kod kojih su oba kraja žice pričvršćena:
f1 = v / 2L
Osnovna frekvencija (f1) valovi su:
f1 = 120 / (2)(0,6) = 120 / 1,2 = 100 Hz
Tačan odgovor je A.
2. Kao rezultat refleksije, formira se stacionarni talas sa jednačinom: y = 0,4 sin (0,6 π x) cos π(8t) metara. Iz gornje jednačine, brzina reflektovanog talasa je...
A. 10,0 m/s
B. 11,5 m/s
C. 12,4 m/s
D. 13,2 m/s
I. 14,0 m/s
Diskusija:
Poznato je :
Pitao :
Brzina reflektovanog talasa (v) ?
Jawab :
Tačan odgovor je D.
3. Konopac dužine 3 m je vezan na jednom kraju, a drugi kraj je spojen na vibrator. Kada vibrator vibrira, na konopcu se formira stacionarni val kao što je prikazano na slici:
Položaj petog želuca od vezanog kraja je…
A. 0,9 m
B. 1,2 m
C. 2,5 m
D. 2,7 m
E. 3,0 m
Diskusija
Kraj užeta spojenog na vibrator može se slobodno pomicati dok je kraj užeta spojenog na stup vezan.
Udaljenost između dva najbliža čvora = 3 metra / 5 = 3/5 metara.
Položaj prvog čvora od vezanog kraja = 3/5 metara
Položaj drugog čvora od vezanog kraja = 2 (3/5 metra) = 6/5 metara
Položaj drugog čvora od vezanog kraja = 3 (3/5 metra) = 9/5 metara
Položaj drugog čvora od vezanog kraja = 4 (3/5 metra) = 12/5 metara
Udaljenost između jednog čvora i najbližeg trbuha = 1/2 (3/5 metra) = 3/10 metra.
Lokacija 5. želuca od vezanog kraja = udaljenost 4. čvora od vezanog kraja + udaljenost između jednog čvora i najbližeg želuca = 12/5 + 3/10 = 24/10 + 3/10 = 27/10 = 2,7 metara.
Tačan odgovor je D.
4. U Meldeovom eksperimentu, dobijen je stacionarni talas kao što je prikazano na slici. Ako je dužina korištene žice 1,5 m, tada je lokacija četvrtog čvora izračunata iz izvora vibracije...
A. 0,40 m
B. 0,54 m
C. 0,96 m
D. 1,02 m
E. 1,10 m
Diskusija
Udaljenost između dva najbliža čvora = 1,5 metra / 11 = 1,5/11 metara.
Lokacija čvora 1 od izvora vibracija = 1,5/11 metara
Lokacija drugog čvora od izvora vibracija = 2 (1,5/11 metara) = 3/11 metara
Lokacija drugog čvora od izvora vibracija = 3 (1,5/11 metara) = 4,5/11 metara
Lokacija 4. čvora od izvora vibracija = 4 (1,5/11 metara) = 6/11 metara = 0,54 metra
Tačan odgovor je B.
